Tämä aihepiiri kyllä kummastuttaa. Maailma menee täysin päin helvettiä. Mikä ihmeen tasa-arvo vajaus. Nykyään tässä siivotaan, tiskataan, leikitään, pyykätään, silitetään, viedään lapset tarhaan, ollaan rakastavia, silitetään päätä, ymmärretään ongelmia, korostetaan puuttuvaa itsetuntoa, kehutaan persettä ja pieniä rintoja, annetaan rahaa vaatteisiin, korjataan autoa ja polkupyörää (pumpataan kumit, kun ei viitsitä), puetaan lapset aamulla ja luetaan iltasadut illalla. JA VITTU JOKU NAINE KEHTAA, KEHTAA VÄITTÄÄ, ETTÄ TASA-ARVOSSA ON VIKAA. ME OLEMME ORJIA JA VIELÄ VAPAAEHTOISESTI. LOPETTAKAA TÄMÄ FEMINISMI!
HUH!
HUH!
Vastaukset 12
Vanhimmat
hei, feminismillä oli joku tarkoitus josku, nykyään naiset vaan käyttää sitä miehiä vastaan. Ja tiedenkin että olis asiaa mistä voisi valittaa.
Niinhän me naiset tehdään kaikki nuo mainitsemasi asiat.
"
kehutaan persettä ja pieniä rintoja
"
Jahah, ja milloinkas olet viimeksi noin menetellyt. ;)
*oli ihan pakko*
Joka miehellä on per...e ja aika pienet rinnat. ;D
Jos sinä teet tämän kaiken, eikä vaimosi tee mitään (mitä vähän epäilen), niin elät tosiaan epätasa-arvoisessa suhteessa.
Niin elin minäkin ihan samanlaisessa suhteessa. Aikani.
Mulle sanottiin vaan, että miehen täytyy kestää. (Naisen ei.) Rouvalla oli kaikki vapaudet. Minulla, miehenä kaikki velvollisuudet ja hyvin vähän oikeuksia.
Velvollisuudet joita hän vaati minulta kun eivät koskeneet häntä. Rouvalla oli minun tililleni pankkikortti. Minulla ei hänen tiliinsä. Minä maksoin kaikki elämisen viulut. Rouvan omat tulot menivät säästöön.
Sekä, hoidin pitkälle lapset, hänelle kun piti jäädä paljon omaa aikaa. Tiskasin. Laitoin puolet ruuasta. Siivosin. Pesin pyykit, rouva seisoi ovella kädet taskussa määräilemässä.
Siitä hän piti. Olisi samalla vaivalla tehnyt ne työt itsekin. Ja kuulin, että en koskaan tee mitään, sekä että minulla ei ollut mitään arvoa yms.
Rouva muuten totesi kaikille olevansa feministi. Tasa-arvosta hän ei kyllä tiennyt mitään.
levittää tällaista roolitusta!
Täällä on tästä tisseillä myynnistä kova kohu, sekä sen seurauksista iohmisen psyykeen, mutta kukaan ei näe mitään väärää tässä mallissa, jota ihmiselle syötetään! Miksei?
Eihän feminismi olekaan tasa-arvon kannalla. Rouvasi ei siinä mielessä ollut mikään kummajainen, muuten kyllä.
...että älysit pistää suhteesi järjestykseen. On tärkeää, että osaa itsekin ottaa sen oman tilansa, jokaisessa suhteessa se joojoo-ihminen jää pian tohvelisankariksi - ihminen on luonnostaan dominoiva.
Yleensä kaikkien nuorten miesten kannattanee selvittää tulevien rouviensa "feminismi"-kanta ennen yksiin menemistä, ettei tule ikäviä yllätyksiä. Tosin, kuten takavuosien spede-elokuvassa, voi joskus tavoiteltu poikamies mennä lankaankin ;-)
Kyllä kotityöt pitää jakaa tasan, sentään - tai se oikeampi kaava on se, että katsotaan KOKO työmäärä palkkatyöstä kotityöt, ja sitten se, joka tekee vähemmän palkkatyötä yhteisen hyvän eteen, tekee esim. sitten vastaavasti enemmän kotityötä. Silloin homma menee hyvin.
"..ihminen on luonnostaan dominoiva."
Parhaiten suhde toimii kun kumpikaan ei yritä olla se dominoiva puoli.
Tosiaan se naisten tasa-arvoon viittaava feminismikanta olisi syytä tarkistaa, jos mies kuvittelee, että nainen on se, joka häntä loppuikänsä paapoo äidin lailla.
Mihin spede-leffaan viittaat? Uuno oli ainakin varsinainen sohvaperuna ja tarkemmin ajatellen jopa sovinisti. Ei se silti estä mua niille nauramasta, tosin nämä uusinnat ovat jotenkin jostain syystä vähemmän hauskoja kuin ne, mitä näin nuorempana. Aika kultaa muistot? Ja ajat muuttuvat.
Naisten olisi syytä tarkistaa tulevien aviomiestensä "proffamaisuus" ennen yksiin menemistä.
Et sä anna rahaa muuhun kun vaatteisiin? Siis vaimon palkka tulee sun tilille? eikä se saa rahaa muuhun kun vaatteisiin? Huh huh, millanen mies sä oletkaan?
...on tärkeää tärkeämpi asia.
Koska asia koskettaa muitakin, kuin naisia, tein asiasta syväluotaavan analyysin, konkreettisine suosituksineen tasa-arvopalstalle:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000000727&posting=22000000005198594