Kokemuksia paksusuolen tähystyksestä?

Onko kellään kokemuksia paksusuolen tähystyksestä? Olen parin viikon kuluttua menossa moiseen tutkimukseen. Onko kauheaa?
7221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Olin lukenut muiden kokemuksia ja olin uskossa että nesteen juominen ennen toimenpidettä olisi pahin osuus, mutta väärässä olin. Neste toki oli kuvottavan makuista, mutta mulla toimenpide oli aivan kamalaa tuskaa. Tuntui että putki olisi rikkonut koko suolen ja itkin lähes koko toimenpiteen ajan kuin pikkulapsi. Varsinkin suoliston mutkien kohdalla tuntui että taju oli lähteä.

Kuitenkaan toimenpide ei ole kuulemma yhtä paha ihmisille jotka eivät kärsi ärtyneestä suolesta. Jos kärsit, ota rauhoittava lääkitys jota todennäköisesti tarjoavat ennen tähystystä. Typeryyttäni itse en ottanut.

Äänestä

Mulle tehty nyt kahdesti - eka kerralla yksityisellä, missä en saanut mitään lääkitystä ja koko tutkimus oli yhtä tuskaa,,, Toisella kerralla tehtiin julkisella puolella ja sain jotain rauhoittaavaa sekä kipulääkettä ja tämä tutkimus oli ihan toista maata kuin ensimmäinen. En tajunnut operaatiosta mitään ja muistan vain kun lääkäri sanoi että nyt se on ohi :) Eipä tarvitse miettiä minne hakeudun jos ja kun seuraavan kerran se on tehtävä. Tyhjennys ei ole mulle ollut mitenkään hankala : juotavat ja läppäri mukaan kylppäriin, siinä se ilta vierähti :p

Äänestä
  • Kiitos teille hyvistä vastauksista. Tämä auttoi paljon. Eli nyt tiedän, että jos kipu- ja rauhoittavaalääkitystä tarjotaan, kannattaa mitä ilmeisimminkin ottaa niitä. Juuri tuota mietinkin, kun sitten ei saa ajaa autoa loppupäivinä, jos on ottanut lääkitykset. Ilmeisesti ei myöskään voi lähteä kotiin yksin, taksilla? Vai millainen mahtaa olla olotila tutkimuksen jälkeen?

    Äänestä

Mä lepäilin sairaalassa tunnin verran ja sit pääsin lähtemään kotiin, en tosin saanut itse ajaa just tuon lääkityksen takia, ja vatsa oli pinkeä loppuillan mutta muuten olo oli ihan ok .

Äänestä
  • Minulle tehtiin kolonoskopia pari viikkoa sitten Helsingissä yksityisellä lääkäriasemalla. Pelkäsin etukäteen toimenpidettä tosi paljon mutta turhaan. Koko juttu kesti puolisen tuntia ilman mitään lääkityksiä. Yhdessä kohdassa tuli hieman epämukavaa tunnetta ja kipua, mutta lääkäri oli tosi mukava ja selitti koko ajan rauhallisesti, mistä kipu johtuu. Letkun tullessa takaisinpäin pystyin jo itse katsomaan monitorista miltä suolessa näyttää. Tutkimuksen jälkeen olo oli melko hyvä, joskin tyhjennyksen jälkeen väsytti.

    Äänestä

Kokemuksia laidasta toiseen.
Yksi tähystys oli melko kivuton. Yksi tähystys oli tuskallinen.
Kivuttomassa lekuria avustamassa oli kaksi hoitsua jotka seurasivat rassin pään kulkua ja toinen paineli vatsaani ja antoi ohjeita asennon muutokseen.
Kivulias oli pelkkää rassin tunkemista.

Osaamisessa tai välittämisessä on eroja!

Äänestä
  • Juuri sitä pelkääkin, että tulee joku aloittelija tai taitamaton tutkimaan. No, sen näkee (tuntee) sit. Vielä vähän aikaa niin aloitan vähäkuituisen dieetin ja sit tyhjennys ja tutkimuksiin. Ei enää jännitä niin paljon, onneksi en ole kovin kipuherkkä. Olen kuitenkin varautunut siihen, että on inhottava ja kivulias homma.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Askarruttaa kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia paksusuolen tähystyksestä? Olen parin viikon kuluttua menossa moiseen tutkimukseen. Onko kauheaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu