USAn kommunistit

Mikä ihme sai Amerikoissa aikaan 50-luvulla hysteeerisen kommunismin pelon.
4187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

USA: n kommunistit ammuttiin Chikagon ja suurten järvien alueella yleislakossa poliisivoimin 1900- luvun alussa,aseettomia, kuolleita työläisiä tuhansia.
Pelkäsivät mörköjä murhaajat.
Amerikan suomalaiset olivat etulinjassa.

Äänestä

Kapitalistinen propaganda. Sen tehtävänä on aivopestä kansalaiset ihannoimaan, puolustamaan ja edistämään kapitalististen liikkeiden päämääriä, tuoda sen edustamaan aatetta ja maailmankuvaa näkyvämmäksi. Se pyrkii tuhoamaan kommunismi hallinnon uskottavuuden. Kommunistit ovat kapitalisteille pahoja.

Sama kun kommunistisella propagandan jonka tehtävänä on aivopestä kansalaiset ihannoimaan, puolustamaan ja edistää kommunististen liikkeiden päämääriä, tuoda sen edustamaa aatetta ja maailmankuvaa näkyvämmäksi. Se pyrkii tuhoamaan kapitalismisen hallinnon uskottavuuden. Kapitalistit ovat kommunisteille pahoja.

Kansa "aivopestään" eli koulutetaan ihannoimaan ja puolustamaan niitä arvoja missä järjestelmässä elää, tai mitä omat vanhemmat ja koulujärjestelmä pitää arvossaan. Ja sen takia meillä on vastakkainasettelua.

Itse ihmettelin nuorena miksi isäpuoli haukkui ladalla ajavia kommareiksi. "saa*anan kommari", sitä sain kuulla jo alle kouluikäisenä.

"Etelä-amerikkalainen ihmisoikeustaistelija, ihmisoikeuskriitikko, köyhien puolustaja, piispa Helder Camara, sanoi että jos annat köyhille leipää, olet pyhimys. Silloin kaikki ylistävät sinua, hallitusta ja ministereitä myöten. Mutta auta armias, jos kysyt: "Miksi köyhillä ei ole leipää?"

Silloin olet kommunisti.

Äänestä

Obama on maailmanhistorian suurin kommunisti.

Äänestä

Vaikuutavin USA kommunisteista oli Jacob Schiff, suurpankkiiri joka rahoitti Trotskin New Yourkissa olon ja antoi sekä kultaa että rahaa hänen palatessaan Venäjälle tekemään vallankumousta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Valontuoja kirjoitti:

Mikä ihme sai Amerikoissa aikaan 50-luvulla hysteeerisen kommunismin pelon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu