Erästä ihmistä. Joskus tulee niin voimakas vihantunne, että toivon jopa kuolemaa tälle ihmiselle.
Ja pahinta on,että mun on pakko olla tekemisissä sen kanssa.
Jos voisin, pakenisin toiselle puolen suomee ja unohtaisin sen koko olemassa olon.
En pääse tästä
Vihaan
13
296
Vastaukset
- Oma valinta.
Oman sisimpäsi myrkytät katkeruudella, jos pidät vihaa yllä ja ruokit sitä, jopa toivomalla kuolemaa toiselle.
Miten se sananlasku sanoikaan; joka toiselle kuoppaa kaivaa, se itse siihen lankeaa.
Toisinsanoen, entäpä jos toivot toiselle kuolemaa, kuoletkin itse?
Jeesus opetti siunaamaan ihmisiä ja kielsi kiroamasta. Sekä antamaan anteeksi, jos joku teki väärin toista kohtaan. "Rakkaus peittää rikkomukset kaikki".
Itsellesi teet pahaa, jos elät toisia vihaten.
Se on oma valinta. - vihantunteesta
Tiedän. Odotan että se tunne menee ohi ja muutun välinpitämättömäks.Toivon että musta tulee tunteeton sitä kohtaan.
Mutta jos ei enää ikinä tarvis nähä sitä, voisin lakata vihaamasta. - Joskus on hyvä
myöntää olleensa elämässään väärässä, ja näin Jumala parannuksen kautta voi hyvää vaikuttaa jälleen ihmisen elämään, ja parasta myös, kun sitä anoo Jeesuksessa. Tässä on hyvä toivomme aina.
- Tietysti myös
oikein tehneenä maailmassa voidaan ihmisinä joutua kärsimään paljon syyttä. Vain Jumala tietää nämä asiat totuudellisesti ja Jeesuksen nimessä on toivomme aina.
- Viha varmuudella
vihoviimeistä ja rakkaus parasta, mutta ei pelkkä tieto tässä auta vaan Isä Jumala Jeesuksen nimessä vaikuttaa sen mitä tahtoo meissä jokaisessa, näin uskon.
- Toki ihmisenä olemme
se ongelmamme kaikissa ja sydämemme on moninaisesti heikko ja huonoon myös taipuvainen monessa, ja tässä ongelmamme aina tässä maailmassa ja Jumala ja vastustajansa pyrkivät tekemään sitä mitä tekevät meissäkin.
- vihantunteesta
Niin. Tiedän että ilman Jumalaa en pääse noista tunteista. On joskus liianki helppo vaan sanoa jollekkin, että lopeta se vihaaminen. Jos itsellään menee loistavasti eikä tarvi olla "paskojen" kanssa tekemisissä...
Ja kyllä. se tunne syö ja myrkyttää mielen ja koko elämän..
Tänään katoin pitkästä aikaa tv seiskaa...tuli pieni toivonpilkahdus että ehkä sittenki.... - rukousta suositan
nimim. vihantunteesta
Rupea rukoilemaan sen vihaamasi henkilön puolesta. Kokeile ja katso mitä tapahtuu.- -----------
Tee viha tyhjäksi. Kenellekään ei voi sanoa, älä vihaa.
Tai että rakkaudessa pettynyt ei ainakaan voi ikinä antaa anteeksi, kyllä voi kun puhuu totta, miksi vihata säälittävää ihmistä?
Vihan voi joko ottaa tai hylätä. - Rukoukset nimenomaan
hyvää toivoen sekä toiselle että itselle, tässä on se hyvä siunauksen tie ja Jeesus opetti näin meitä jokaista ihmistä tekemään ja myös meitä vihaavia kohtaan.
- Manaaja :-)
Olet Demonien vallassa. Käänny manaajien puoleen.
- ****
Vihainen saa olla jos siihen on syytä. Sehän on luonnollinen tunne jos kokee että on joutunut kärsimään vääryyttä.
Kun on estottomasti vihainen niin viha vähitellen polttaa itse itsensä loppuun ja tilalle tulee välinpitämättömyys.
Miksi ihan luonnollista rektiota noin kamalasti pelätään? - Rakkaus Jumalasta
Hylkää viha kokonaan Jeesuksen nimessä ja ano hyvää rakkautta. Sinun tahto on keskeistä tässä asiassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 464259
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on124119Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist403358Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai863327En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛143157Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1642860Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?42450- 252449
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h592211Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141888