Elisa mainostaa kovasti tv:ssä että suosi Suomalaista ja samalla ostaa itse palvelunsa Virosta. Elisan yöpäivystys hoidetaan Virosta käsin. Muunlaista palvelua sieltä ei saa kun että puheluun vastataan ja käsketään soittaamaan aamu seitsemän jälkeen uudelleen koska paikalla olevista kukaan ei tiedä eikä ymmärrä mistään mitään. Hyvä jos edes Suomenkieli sujuu.
Elisan kotimainen Virolainen
Pirjo
7604
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
En taida sitten vaihtaakaan matkapuhelimeeni Elisan liittymää... Jos puhelin vaikka varastetaan, niin joutuisi odottamaan aamuun asti, että liittymän saisi suljettua!
Pirjo viitannee Helsingin Sanomien yleisönosastokirjoitukseen.
Siinä joku heppu ihan pokkana valitti, että hän päätti PUOLEN YÖN aikaan tiedustella jotain soitonsiirto/esto-asioita. Ja puhelimeen vastannut päivystäjä ei osannut häntä neuvoa, ilmeisesti murtaen suomea puhuen.
Kunnioitan sellaista operaattoria, joka ei viritä palvelujaan tällaisen ääliön perusteeella, jolla ei liene mitään tolkkua vuorokauden ajoista tms.
Siinähän kävisi niin, että kaikki kuluttajat joutuisivat maksamaan tällaisen ylipalvelun, jota tavallinen kuluttja ei tarvitse lainkaan !
ainakin soneran asiakaspalvelu palvelee suomeksi ja suomessa mihin kellonaikaan tahansa. siis eli varastetun liittymän saa suljettua mutta voipa sitä kysellä vaikkapa estopalveluistakin keskellä yötä mikä on ainakin omasta mielestäni helvetin hyvä juttu. ajatellaanpa vaikka tällaista skenaariota - sulla on liittymässä sellanen esto ettei liittymää voi käyttää ulkomailla. unohdat sen autuaasti kunnes klo 0400 hesa-vantaan lentokentällä ennen kanarian lentoa muistat ko. eston. no, keskellä yötä saat sen soneran asiakaspalvelusta pois päältä. jos se ei onnistuis niin siinähän olisit sitte ilman kännykkää koko loma-matkan ajan.
tää nyt vaan yksi esimerkki siitä mihin voi tarvita TOIMIVAA ASIAKASPALVELUA KESKELLÄ YÖTÄ.
Heh..voihan hitto.
No, ei voi sanoa näitä nykyajan kuluttajia turhan vaatimattomaksi.
Ensin jostain syystä laitetaan joku kummallinen esto, että puhelimesta ei voi soittaa ulkomailla..ja sitten se puretaan klo 04 aamulla.
Toivottavasti Sonera veloittaa tuollaisesta typeryydestä erikseen. Muutenhan sen maksaa tavallinen liittymän haltija, joka ei tekisi mitäään noin typeriä / kalliita tempauksia.
sehän se on sitä palvelua ettei moisesta veloiteta.
omasta mielestäni on kummallista jos jokin operaattori ei esim. moista estoa tarjoa. ajattelepa että jos sun kännykkä pöllitään niin ettet huomaa sitä vaikkapa vuorokauteen. siinä ajassa kännykkä on viety venäjälle ja sillä on turistu monta tuntia. siitäpä tulee sulle aikamoinen lasku, vaan jos sulla olis ollut esto moiselle niin laskua ei olis tapahtunut.
aivot on ajattelua varten, ihan vinkiksi vaan. :)
Eräskin henkilö oli tarvinnut apua Elisan ADSL liittymän asennuksessa. Elisan numerossa ei kukaan ollut vastannut puhelimeen puolen tunninkaan kuluttua vaan siellä oli tiedote jossa pyydettiin odottamaan koska heillä oli ruuhkaa. Kauimmin hän oli jaksanut odotella jopa 65 minuuttia, tuloksetta. Taitaa olla niin että Elisalla ei päivisin ole puhelinpalvelua lainkaan ja yöllä saa vain virolaista palvelua. Näin huonoon palveluun ei kykene edes Saunalahti!!!
perintätoimistolta karhukirjeen kesällä, koska olin kuulemma soittanut ulkomaanpuheluja Helsinkiläisestä osoitteesta 1½-vuotta takaperin, eläissäni en ole edes Hesassa asunut. Poliisit kun selvitti asiaa sellaista osoitetta ei edes ole olemassa. Kyseinen operaattori mikä karhusi minua perintätoimiston kautta oli virolainen Tele 2. Jotain mättää todella pahasti jos minun henkilötunnuksellani mukamas voidaan tilata puheluja ulkomaille tekaistusta osoitteesta, aika outoa. Olen todella järkyttynyt.