miksi 2000?

ei kokemusta 2000:sta

onko muita kakstonnisen winukan käyttöä puoltavia seikkoja - xp:n sijaan - että saa linuxin rinnalle?

4

729

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onni

      Ehkä vakaampi? Mitä nyt oon lukenut noita xp sp2-kaatuiluja.
      Suurin osa viruksista ja muista pöpöistä on tehty xp:tä silmälläpitäen, koska nykyään kaikissa uusissa koneissa on xp(lue yleisin)
      Itellä win2k ja en vaihtais xp:hen.

      • tumppu

        ..koko roska. Ei tasan ole vakaampi. Mistä olet noista kaatuiluista lukenut? itselläni on 200 XP-asennusta takana, ei ainoatakaan kaatuilua, hyvää tuuria? W2K kaatui suunnilleen jokaisen oudomman ajurin tai softan kanssa.

        Kuka sulle muuten on valehdellut, että virukset olisivat nimenomaan XP:lle suunnattuja? Miksiköhän W2K:n Service Pack -taso on 4?

        -T


    • Rakentelija.

      On ettei tarvitse aktivoida.
      Itse teen koneeseeni vähän väliä muutoksia jos koneessa olisi XP niin joutuisin joka välissä aktivoimaan.

      Toiseksi W2K on mielestäni vakaampi. Esim. pöytäkoneessani on W2K ollut kohta 2-vuotta eikä ole kertaakaan kaatunut.
      Sitävastoin kannettavassani on XP-Home ja kaatui kaksi kertaa ensimmäisen viikon aikana.

      • ewwefwe

        Jos kone on kunnossa, niin kyllä se XP on ihan yhtä vakaa kuin 2000. Itellä on ollut yhdessä koneessa XP aina sen ilmestymisestä lähtien, eikä ole kaatuillut.
        Ei mulla ole kummastakaan noista moitittavaa, muuta kuin se että XP pitää aktivoida ja siinä on vakiona tyhmän näköinen teema. Onneksi sen voi vaihtaa W2K tyyliseksi ja aktivoinnin voi kiertää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      249
      45399
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      33
      11272
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      211
      10902
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9731
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8538
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      230
      6539
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3230
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2269
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      39
      1747
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1540
    Aihe