Talvivaaran osakkeen arvo on nyt alle 1/5 osa yhden oluttölkon pantin hinnasta. Osinkoa ei ole jaettu koskaan. Meni persuksille kepulaisten sijoitukset!
Kepuyhtiö Talvivaaran arvo on
14
90
Vastaukset
- Roopa
Viidessä vuodessa Talvivaaran osake on pudonnut yli 97%. Tonnin sijoitus on muuttut kaksikymppiseksi! Paskapekkarinen!
- Aina ensi vuonna
Ensi vuonna on kaikki paremmin. Milloinhan se ensi vuosi tulee? Toistaiseksi on tullut vain vuosia, jolloin kaikki on ollut entistäkin huonommin.
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2013/12/02/talvivaaran-legendat-kasikirjoitus
http://www.vihrealanka.fi/reportaasit/talvivaara-myytiin-suurilla-sanoilla
- aöä
Onko toi totta?
- Mitä luulisit?
Talvivaaran Pekka Perä: Vielä ei ole osingon aika
- ihmesöhellystä
"Hauskinta" asiassa, että Lehtomäki kehui ympäristöministerinä kaivoksen ympäristöystävällisyyttä, ajaen samalla järjetöntä jätevesiasetustaan.
Talvivaara on rikkonut jokaisen Lehtomäen lupauksen ympäristönäkökohtiin liittyen ja nyt sanotaan, ettei kaivos voi jatkaa, jos sille ei entisestäänkin anneta höllennyksiä päästöjen suhteen.
On se nyt saatanan kumma tuota taustaa vasten katsottuna, jos Lehtomäen jätevesiasetusta, jolla on kusetettu jo tarpeeksi kansaa, ei kumota. - Nyökky-Jouni
Fakta on, että minä nyökyttelin paska-asetuksen alulle.
- huonoja sijoittajia
Kepuli on hyvin huono sijoittamaan tukirahojaan teollisuuteen. Takkiin on tullut talvivaarassa lähes 100 %.
- hussi
Saas nähdän alkavan viikon kiemurat!
Täällä oikea Osmium 76.
Jo silloin kun ensimmäiset tiedot vesienkeruualtaan vuodosta tulivat ihmettelin, miten on viranomaiset voineet antaa luvan tällaiselle altaalle, ei kunnon tiivistystä vain polyeteenikalvo kuten jälkiuunileivän päällä alueella jossa toiminnanharjoittaja tekee räjähdystöitä.
Tässä tapauksessa Juha Sipilän vaatimus turhan "pyrokratian" POISTAMISEKSI on hieman kepuloinen.
Jos viranomaiset eivät olisi olleet niin kepulo...oikeammin, jos viranomaiset olisivat toimineet kuten lait ja asetukset vaativat ja kuten tietämissäni tapauksissa ovat kepusuomea poiketen tehneet, ei kepusuomessa olisi tällaista vahinkoa sattunut.
Saamieni tietojen mukaan korkea virkamies, siis valvova virkamies siirtyi kesken kaiken Talvivaaran palvelukseen.
Pieni säästö, kepuloinen käyttäytyminen ja erittäin suuri vahinko.
Systeemi on ja toimii, saamieni tietojen mukaan, mutta viranomaiset alittivat ja toimivat lain "harmaalla alueella" kuten Esko Ahon Hiihtoliitto ja tulos oli ja on samanlainen,
rahat ja maine meni.
- Ei me Osmo osata noi
Mistä sinä Osmium rukka noita asioita tiedät.
Anna ammattimiesten hoitaa altaitten laitot.
Silloin vain oli ennätyssateet.
Onhan nyt kaivoksia ollut iät ajat ja tulee olemaankin.
Kun metallin hinnat alhaalla, se heikkoa kannattavuus, taas sitten nouseekin.
Jaloteräksiä aina tarvitaan.
http://www.lapinkansa.fi/Lappi/1194926082849/artikkeli/kaivosjatti hakee tyontekijoita suomesta ruotsin lappiin.html
-senverran olen heidän malmejaan pitänyt käsissä ja todennut tosi rautaisiksi.
Magneettikin otti kunnolla kivenmurikkaan kiinni, niin rautapitoista.
Annetaan ammattimiesten hoitaa nuo kaivosasiat.
Menee pian Lehtomäki höpötyksiksi. - Osmo kuin isis
Osmolla vetää suonta korvien välistä.
Kaivoskin muuttuu herkästi saostuskaivoiksi.
Ei ressu erota asioita. - öklä
Nyt ei Talvivaaraa ei saa rahallakaan!
- Voi harmi
:-(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,715027Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk393790Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699253378- 792391
- 241909
Tekeekö hän
Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.271581Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa
kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois3561581Laine voitti oikeudessa
Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?401542Puistotyöntekijät
Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔151485Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?
Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?341345