Jelppiä laskelmissa!

Hummanimun

Eilen meinasin agrista ostaa Racing Greenlinea hevoselle valkuaislähteeksi, mutta se on kuulemma korvattu Racing Mashilla nykyisin. Nyt onkin sitten se, että jos syötän lisämassaa tarvitsevalle hevoselle tuota mashia n. 1,5l/pv (kuivamitta), niin mitä muuta hevonen tarvitsee?
Meitä on myös kehotettu syöttämään aminohappoja lisää, jonka olen ajatellut antaa oluthiivan muodossa. Meneekö tässä nyt aivan kaikki päin mäntyä? Lähinnä noita arvoja ajatellen. Vitamiinien jne. tarve? Pelottaa päällekkäissyöttö ja joidenkin vitskujen liian vähäinen saanti näin karvanvaihdon aikaan.
Hevonen on herkkämahainen ja herkästi stressaantuva suokki, joka on päivittäin normaalilla ja monipuolisella käytöllä. Ohraakin kehotettiin antamaan, mutta sitten pitäisi syöttää lisäkalkkia. Ei myöskään ilmesesti ole järin hyväksi herkälle vatsalle kaura, ohra tms. Rehumäärät pitäisi siis pitää kohtuullisina ja ravinnon helposti sulavassa muodossa.

Heinä ei ole mitään parasta mahdollista (saa vapaasti), lisäkivennäiset saa tällähetkellä juuresten ja kasvien muodossa.

Nyt täytyy kysyä joltain viisaammalta neuvoa, kun ainoa mahdollinen rehupuoti on agri (etäisyydet, postitusvaikeudet) ja alan menemään jo vähän sekaisin kaikista rehuista ja niiden ravintoainekoostumuksista :P Noissa täysrehuissa on hirvittävät syöttömäärät, sekä sisältävät kuulemma aika paljon turhaa höttöä ja joistain ravintoaineista jää puutetta. Tietty jos on jotain aivan ylitse muiden olevaa rehua, niin voin käydä hakemassa kauempaakin. Tämän kanssa ei toimi pelkkä heinä-kivennäinen-suolakivi-vesi, kun on oma-alotteisestikkin niin aktiivinen.

En siis ole vielä syöttänyt mitään edellämainituista, koska haluan välttyä kaikelta turhalta hevosen elimistöä rasittavalta tekijältä. Kaikki perus hoidot kondiksessa. (madotus, raspaus..)

Mash: Keskeiset ravintoaineet
Muuntokelpoinen energia ka 12,2 MJ/kg ka
Raakavalkuainen 12,5 %
Raakarasva 4,7 %
Raakakuitu 10,3 %
Hehkutusjäännös 6,2 %
Sulava raakavalkuainen 8,9 %
Tärkkelys 6,0 %
Sokeri 9,0 %
Kuiva-aine 88 %
Kalsium 4 g/kg

0

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

        Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
        Suomalaiset julkkikset
        106
        2205
      2. Mitäpä luulet että tykkääkö

        kukaan kaivatustasi ?
        Ikävä
        103
        886
      3. T rakastan sua

        vaikket sitä usko
        Ikävä
        66
        823
      4. Varmaan aika moni

        Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
        Ikävä
        46
        790
      5. Mitä tapahtuu?

        Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
        Haapavesi
        21
        736
      6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

        ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
        Maailman menoa
        517
        716
      7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

        Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
        Ikävä
        76
        640
      8. Miksi et lähesty minua

        Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
        Ikävä
        64
        615
      9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

        Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
        Ikävä
        23
        580
      10. Kai sä olet

        Luovuttanut mun suhteen.
        Ikävä
        57
        551
      Aihe