http://yle.fi/uutiset/kymmenen_siltaa_saa_oman_postimerkin_-_missa_on_suomen_romanttisin_silta/7542714
Eikun vain joukolla tuomaan nyt Kaarisiltaamme esille. Tehdään siitä Suomen kaunein ja romanttisin silta sillä sitä se todellakin on.
Ei ole Kaarisiltamme voittanutta
38
224
Vastaukset 38
- maan tasalle rottelo
Ruma kuin mikä. Räjäyttää pitäisi, sais joki vapaana juosta.
- Kaarisilta
Vai on joki noussut jo niin ylös. Voe voe voe harhojasi.
- Allah1
Isis käy räjäyttämässä kaarisillan. Kuuluu vaan Allah akbar huuto ja siitäkin päästään eroon
- prypo
okei
- kaarisilta
Eipä tuo paljon joenjuoksua estele.
Olen täysin sitä mieltä, että Kaarisilta on kaunein silta mitä maastamme löytyy.
- panostaja kehiin
Poistettva rahaa kuluttamasta, moinen rumilus. Vai kaunein silta, salli mun nauraa.
- Arkkitehtitär
panostaja kehiin kirjoitti:
Poistettva rahaa kuluttamasta, moinen rumilus. Vai kaunein silta, salli mun nauraa.
Silta on todella kaunis, ei siitä pääse mihinkään ja panostaja voi nauraa itselleen hölmöyttään ja mauttomuuttaan.
Eikös tuon sillan suunnitellut tanskalainen professori A Ostenfeld joskus 1930.
Muistelen nähneeni matkoillani Savukoskella samanlaisen.
Siltaa oli rakentamassa muutama Lieksalainen legenda.- dilbert
Ei ole tanskalainen vaan on C L Engelin piirtämä ja suunittelema kuten oli kirkko
- minä olen legenda
Kerro kamuttaja yksikin legenda. Et voi tietää mistään ketä siellä oli rakntamassa se on saletti niin
- Nuorisiltalainen
minä olen legenda kirjoitti:
Kerro kamuttaja yksikin legenda. Et voi tietää mistään ketä siellä oli rakntamassa se on saletti niin
Taisi olla kuuluisa Otto Parikka inssinä siellä.
dilbert kirjoitti:
Ei ole tanskalainen vaan on C L Engelin piirtämä ja suunittelema kuten oli kirkko
Kyllä sillan suunnitteli Tanskalainen
- hilarius itse
minä olen legenda kirjoitti:
Kerro kamuttaja yksikin legenda. Et voi tietää mistään ketä siellä oli rakntamassa se on saletti niin
Kuuluisa Hilarius Sorjonen oli siellä töissä. Hänestähän tuli maankuulu joskus 1950-luvun alussa.
- simppa hurtta
hilarius itse kirjoitti:
Kuuluisa Hilarius Sorjonen oli siellä töissä. Hänestähän tuli maankuulu joskus 1950-luvun alussa.
jaa hilarius -hiiri oli siellä. heino kaski kärräsi hiekkaa, lonntta taavi oli kirjuri ja erä-eemeli oli piiskiurina
hilarius itse kirjoitti:
Kuuluisa Hilarius Sorjonen oli siellä töissä. Hänestähän tuli maankuulu joskus 1950-luvun alussa.
Kyllä tuo tieto Hilarius Sorjosesta oli aivan oikea.
Hän oli silloin erittäin köyhä ja talvipakkasellakin oli vain huonot kumisaappaat jaloissa.
Miehet säälivät ja antoivat välillä käydä nuotiolla lämmittelemässä.- hilarisorjo
kamuttaja kirjoitti:
Kyllä tuo tieto Hilarius Sorjosesta oli aivan oikea.
Hän oli silloin erittäin köyhä ja talvipakkasellakin oli vain huonot kumisaappaat jaloissa.
Miehet säälivät ja antoivat välillä käydä nuotiolla lämmittelemässä.Olitko töissä siellä kun non tarkkaan tiedät????????????????
hilarisorjo kirjoitti:
Olitko töissä siellä kun non tarkkaan tiedät????????????????
Tarkka havainto, ei voi kiistää.
Se oli viimeinen työpaikkani josta siirryin vanhuuseläkkeelle.
- vanha lieksalainen
Vuonna 1866 syntynyt tanskalainen insinööri ja professori Asger Skovgaard Ostenfeld suunnitteli Lieksan kaarisillan. Siltaa rakennettiin vuosina 1928 - 1929 ja se valmistui vuonna 1930. Professori Ostenfeld kuoli vuonna 1931, mutta hänen poikansa Christen Ostenfeld jatkoi isänsä tapaan teräsbetonirakenteiden suunnittelua ja perusti yhtiön nimeltä COWI.
Alla linkki Lieksan kaarisillan suunnitelleen professorin pojan perustamaan yhtiöön. Sen historia alkaa vuodesta 1930, jolloin Christen oli 30-vuotias. Tuona vuonna Lieksan silta vihittiin käyttöön. Poika Christen kuoli vuonna 1976, mutta yhtiö jatkaa edelleen toimintaansa.
Lieksan kaarisillan rakentajat alkavat olla jo miehen iässä kuten siltakin. Silta täyttää 85 vuotta ensi vuonna, johon mennessä silta tulee ehostaa kevyen liikenteen käyttöön. Silta kaipaa Lieksan maamerkkinä kaariinsa vaaleanharmaan maalikerroksen tai pinnoitteen sekä kunnollisen kohdevalaistuksen, jolloin se erottuu edukseen ympäristöstään myös pimeällä.
http://www.cowi.com/topmenu/aboutcowi/organisation/Pages/Organisation.aspx
,- kevytliikenne ok
Samaa mieltä kanssasi nimim.vanha lieksalainen.
Onko kukaan sanonut sinulle Vanha lieksalainen, että olet oikea tietopankki, jos ei niin minä sanon nyt.
Sinulla on paljon tietoa joka on kaiken lisäksi oikeaa.
- silta hytkyy
Eikö työttömät joutaisi valokurssille, eli valaisemaan pimeän aikaan taskulampuin hienoa siltaamme! Jos tulee vilu niin lämpimikseen voisi rolokutella letkajenkkaa eestaas siltaa!
- ei hytky minulla
Jos se hytkyy niin johtuu ihan siitä kun sinä olet niin sikaläski. Sillallahan on painorajoitus joten pysy pois, rajoitus koskee sinuakin ja ihan eritoten sinua, läski.
- luuviulut mukaan!
ei hytky minulla kirjoitti:
Jos se hytkyy niin johtuu ihan siitä kun sinä olet niin sikaläski. Sillallahan on painorajoitus joten pysy pois, rajoitus koskee sinuakin ja ihan eritoten sinua, läski.
Huomenna tulen tahallani hytkyttämään, tule hernekeppi mukaan! T. Läski!
- te sikalöysät
Te jotka vaaditte siltaa purettavaksi niin lienette sen verran reiluja, että ette sitä käytä. Menette joen yli ennemmin vaikka uimalla tai kävelette pohjaa pitkin, jookos?
- kiertäkää runkkupell
Nykyisin käytössä oleva silta riittää, jos kellä on kiire ettei jouda kiertämään niin lähteköön vähän aikaisemmin liikenteeseen että kerkiää!
Ja vanha sillanromu romutettava, suotta tärvätä siihen enää rahaa ja varsinkaan kun sitä ei ole!- pysy etäällä
Elä sinä kökkökasa tule minun kanssa sillalle sammaan aikaan, tulee nokkapokka ja joudut uimasillesi.
- hintit kitisee
pysy etäällä kirjoitti:
Elä sinä kökkökasa tule minun kanssa sillalle sammaan aikaan, tulee nokkapokka ja joudut uimasillesi.
Äläpäs hintti kitise, sinä et minun kävelyä hidasta jos tulet kohdalle, lähdet ambulanssilla joensuuhun teholle senjälkeen!
- hytkyvät sillat
Kyllä kaikki sillat notkuvat ja niin niiden pitääkin tehdä, jotta ne kestävät. Liitteessä muutamia esimerkkejä siltojen liikkeistä.
http://www.youtube.com/watch?v=j-zczJXSxnw - tra
Silta on arvokas paikkakunnan tunnusmerkki ja se pitää pitää kunnossa kevyenliikenteen väylänä. Kauneus ja romanttisuus on vanhasta sillasta kyllä kaukana, mutta maisemaan se sopii.
- ihmistavoille
Nimenomaan noin, tarvitaan kevytväylänä. Ei kai ketään voida pakottaa kiertämään jalkaisin kantatien sillan kautta. Onhan siellä kovempi liikennekin että on vaarallinen myös. Nuo purkajakiihkot pitäisi laittaa pallo jalassa Kaarisiltaa korjaamaan ja heti.
- Hah-hah-haaaa
Sitä rötisköä nyt kukaan... Ai niin sehän olisikin vuosisadan vitsi.
- Nuori opiskelija
Tanhio takatalvi, voisitko poiket täällä useammin. sinulla on hyviä kirjoituksia jotka osoittaa syvällistä tietämystä.
- rumilus pois
Purkkaa pitäis. Esim. Riippusilta tilalle kävelysillaksi, siinä säästyisi monta euroa....
- taivahan tosi
Voisi tulla sillan purkaminenkin Lieksalle liian kalliiksi. Minkäänlaista siltaa ei ole varaa rakentaa.
- tyydytään tähän
Kyllä nykyinen silta kestää kävelijät. Puomit pois vain niin halvaksi tulee.
- Nostoapu
Tässä parempi juttu sillasta ja tässä on tietoa.
- hljhljhlkj
Hop.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on161275Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran1041060Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?1701052- 65775
Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.51751Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y27719Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.51716Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47714- 51659
Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30617Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee532612Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä32602- 84578
Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20563- 31551
- 6526
- 43523
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14515- 44501
Se oli molemminpuolinen limerenssi
Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭81499