Mihin sukellusvene katosi lööpeistä ja otsikoista?

Eikö sitä löytynytkään, häh?
29156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Ai mikä sukellusvene? Mitkä lööpit ja otsikot? Mitä ei löytynyt?

Äänestä

natokiima täytetty. :)

Äänestä
  • teillä venäläisillä on tavoitteena tässä mediaoperaatiossanne naureskella Ruotsille ja samalla uhkailla Suomea ja Ruotsia. Trollit on hommassa mukana ja strategia on kaikille selvä.

    Äänestä

Jutut pitää vaihtaa eihän kukaan muista kohta ebolaakaan.

Äänestä

Ups.

Äänestä

Ei se mihinkään ole kadonnut , nyt ollaan väsytys vaiheessa alukset lähtivät takaisin merelle huollon jälkeen. Kulkukelpoiset väylät on olleet tukossa jo pitkään.
Medialla on hinku johtaa etsintää oman mielensä ja levikkinsä mukaan. Hosumalla ei tule kuin kusipäitä lapsia. Että silleen.

Äänestä

jäi kiinni siellä, mutta se päästettiin menemään. Ruotsin merivoimat salasi asian ja sanoi, että mitään ei löytynyt.

Äänestä

se oli se hollantilainen sukellusvene mutta eihän sitä voi laajemmin kansalle kertoa, tulisi munattua medialla itsensä.

Äänestä

Ruotsi neuvottelee kaikessa hiljaisuudessa venäläisten kanssa luovutuksesta.

Äänestä

Elokuun 19 päivästä on jo aikaa vene on jo Ameriikoissa.

Äänestä
  • Mutta touhu ei mennyt hukkaan. Ruotsalaiset poliitikot jo lupasivat rutkasti lisää rahaa omille puolustusvoimilleen.

    Äänestä

Professori kävi poimimassa sen Ruotsin aluevesien ulkopuolelta kyytiin ja se on nyt Kaliningradissa.

Äänestä

Merkillistä tosiaan, yhtä luihusti katsoivat "suomalaisasiantuntijat" myös jotka kuorossa linnunpoikien tapaan julistivat siellä olevan venäläisen sukellusveneen.

Äänestä

Missä on raflaavat otsiko ruotsin sukellusvenejahdista?
Nyt on mennyt mediariippuvaisilla sormi suuhun. Mikä onkaan vastaava ja seuraava kohkaamisaihe. Jolla manipuloidaan tälläisiä ihmisiä? Vainoharhaisiin pelkoihin ja uskomuksiin? Media hallitsee taitavasti ihmisimieliä. Koska todelliset tietolähteet ei kerro kaikkea. Media muokkaa itse jutut mieleisekseen ja myyviksi. Luotettavuudella ei näiden uutisten kanssa ole mitään tekemistä. Mutta ne menee silti kansaan kuin häkä.
Tämä sukellusvenejahtikin. Vaikka nyt nähtiin, ettei mediakaan pysty loputtomiin omasta päästään kehittelemään lisäkohua asian ympärille.
Millä ihmeellä media on hankkinut tämän ihmisten vankan luottamuksen? Horjumattoman uskon uutisiin?

Äänestä

lehdistötiedoitus menossa Ruotsissa. Etsinnät lopetettu, mutta ei unohdettu. Etsintäalukset palanneet tukikohtiinsa. www.expressen.se

Äänestä

Ehkä media tempaisee vielä kerran tämän uutisaiheen puitteissa. Kyllä siitä jotain vielä saa revittyä irti. Lehdistötiedoitukseenkin voi lisätä vähän omia ja paisutella sitä.

Äänestä
  • http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2014102418776748_ul.shtml
    Esimerkiksi tälläisiä uutisia media saa vielä revittyä sukellusvene asiasta.
    Vaikka tiedoituspäällikkökin sanoo, kyseessä olevan, vain yksi yleisön antamista vinkeistä. Onko epämääräinen vinkki edes uutisoinnin arvoinen?
    Yleisön vinkit tiedetään. Niihin onkin aina voinut luottaa. Kun ihmiset villiintyy tälläisestä asiasta. Alkaa satamaan, mitä villimpiä vihjeitä ja valokuvia.
    Kuka on nähnyt mitäkin.
    Menee vielä jonkin aikaa, ennen kuin ihmiset lakkaa näkemästä näitä ja jakelemasta vihjeitään sinne missä, ne huomioidaan. Näillä vihjeillä sitten myydään iltapäivälehtiä, suurin otsikoin.

    Äänestä

  • Vihjeuutiset kirjoitti:

    http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2014102418776748_ul.shtml
    Esimerkiksi tälläisiä uutisia media saa vielä revittyä sukellusvene asiasta.
    Vaikka tiedoituspäällikkökin sanoo, kyseessä olevan, vain yksi yleisön antamista vinkeistä. Onko epämääräinen vinkki edes uutisoinnin arvoinen?
    Yleisön vinkit tiedetään. Niihin onkin aina voinut luottaa. Kun ihmiset villiintyy tälläisestä asiasta. Alkaa satamaan, mitä villimpiä vihjeitä ja valokuvia.
    Kuka on nähnyt mitäkin.
    Menee vielä jonkin aikaa, ennen kuin ihmiset lakkaa näkemästä näitä ja jakelemasta vihjeitään sinne missä, ne huomioidaan. Näillä vihjeillä sitten myydään iltapäivälehtiä, suurin otsikoin.

    Halkaisijaltaan 40 cm painauma merenpohjassa.

    "en ole koskaan nähnyt mitään vastaavaa"

    Voi jeesus sentään.

    Äänestä

Eipäs unohdeta sitä viestipoijua. Onko sen valmistajaa ja omistajaa varmistettu?
Vai painetaanko asia villaisella unohduksiin? Että silleen.

Äänestä
  • Viestipoiju oli median keksintöä kuten mm. Ove kommando ja venäjänkielinen hätäviesti.

    Äänestä

  • ei poijuakaan kirjoitti:

    Viestipoiju oli median keksintöä kuten mm. Ove kommando ja venäjänkielinen hätäviesti.

    Kannattaa aina katsoa, onko virallinen taho vahvistanut asian. Vai onko kyse vain todellakin näistä median huuhaavihjeistä ja tutkijoiden oletuksista.

    Äänestä

  • Ei se ollut mikään viestipoiju vaan tavallinen meripoiju, sehän tunnustettiin Ruotsissakin.

    Äänestä

  • ööö.... kirjoitti:

    Ei se ollut mikään viestipoiju vaan tavallinen meripoiju, sehän tunnustettiin Ruotsissakin.

    Se oli kokkarin uhri,joka nopean kellumisen jälkeen upposi

    Äänestä

  • ei metallia kirjoitti:

    Se oli kokkarin uhri,joka nopean kellumisen jälkeen upposi

    Ovatko kokoomuslaiset vaaraksi ihmisille, kyllä.

    Äänestä

OFO olisko mahdollista.

Äänestä

Ruotsin merivoimat sai lisää rahaa,joten asia on loppuunkäsitelty.Eli sukellusvene jahti onnistui täydellisesti jälleen.
Aina on lisärahoitusta löytynyt tällä menetelmällä.
Ei se haittaa,jos muut nauraa,kun helppoa rahaa saa.

Äänestä
  • Konstit on monet, sanoi ruotsin puolustus, kun lisärahoitusta tarvitsi.

    Äänestä

  • Sukellusveneshow kirjoitti:

    Konstit on monet, sanoi ruotsin puolustus, kun lisärahoitusta tarvitsi.

    Hesariko vai mikö lehti se oli,
    joka otsikoi, että rahamaailma ihmettelee
    minne opratsuunien aikana katosi 37o000,00 miljardia dollaria,
    nollista ei varmuutta kuin muistakaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hämmästynyt svedu kirjoitti:

Eikö sitä löytynytkään, häh?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu