Valtion ja kirkon erillisyyden selkeyttämiseen

Humanisti-vapari

4

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katsoin listaa ja tuloksena oli, että en voi allekirjoittaa kaikkea. Tässä luettelo:

      1. Lapsen uskonnon rekisteröinti lopetettava, samoin kuin aikuistenkin kohdalla.

      Asia OK. Ei minustakaan valtion kuulu pitää minkäänlaista uskontoon liittyvää reksiteriä kansalaisista. Vähän sama kuin jos pidetäisiin rekisteriä ihmisen etnisestä tai kansallisesta taustasta.

      2. Lapsen ympärileikkaus kiellettävä.

      Poikalapsen ympärileikkaus ei kuulu luterilaisuuteen, joten asia ei kuulu käsiteltävään aiheeseen.

      3. Varhaiskasvatus uskonnollisesti tunnuksetonta.

      Saattaa päteä päiväkotien kohdalla.

      4. Koulut ja oppilaitokset tunnuksettomia.

      Jos sillä tarkoitettaan uskonnonopetuksen kieltämistä, niin mielestäni lapsella on oikeus uskonnonopetukseen.

      5. ET-opetus avattava kaikille.

      Ehkä, mutta oppilaalle tai/ja vanhemmille pitää ilmoittaa samalla, että tarkoitus on muuttaa uskova oppilas ateistiksi. Oman kokemukseni mukaan ET:n lähtökohtana on selvästikin jumalaton maailmankatsomus. Esimerkkiksi Jumala määritellään siinä "ulkopuoliseksi auktoriteetiksi" josta oppilaan pitäisi vapautua.

      6. Puolustusvoimien ja vankiloiden oma toiminta tunnuksettomaksi.

      Kannatan. Mielestäni aikuinen ei tarvitse erityistä opetusta uskon asioissa ellei sitä halua.

      7. Uskonnollinen sotilasvala ja katsomuksellisesti neutraali vakuutus yhdistettävä.

      Yhden muotoinen uskollisuuslupaus voisi olla suositeltava asia.

      8. Avioliiton vihkimisoikeuden yhdenvertainen käytäntö. Vihkimisoikeus joko yksin maistraatille tai sitten myös uskonnnottomien kulttuurillisille palvelujärjestöille.

      Uskonnollisilla yhdyskunnilla on avioliiton onnistuminen tärkeä, koska jokainen avioero merkitsee niille epäonnistumista jäsentensä opettamisessa. Siksi vihkitoimituksen suorittavalla papilla on motivaatio antaa vihkiparille hyviä neuvoja elämän varalle avioliiton onnistumiselle. Samoin siviilivihkimisen toimittava virkamies on yhtä tietoinen avioeron oikeusprosessin yhteiskunnalle tuomista kustannuksista, joten sillä on samanlainen motivaatio antaa päteviä neuvoja.

      Sen sijaan en ole varma "uskonnttomien kulttuurijärjestöjen" arvopohjasta. Niille tuskin merkitsee se, miten avioliiton solmiva morsiuspari tulee onnistumaan.

      Olen jättänyt tietoisesti parisuhteen rekisteröinnin tämän ulkopuolelle.

      9. Valtiopäivien ja yliopistojen avajaiset uskonnollisesti tunnuksettomiksi.

      Hyvä ehdotus.

      10. Uskontorauhapykälä poistettava rikoslaista.

      minulle avoin kysymys.

      11. Kirkollisverojärjestelmä lopetettava.

      kannatan. Millään uskonnollisella yhdyskunnalla tai muullakaan yhteisöllä ei saa olla erikoisoikeutta ottaa pakkomaksua jäseniltä ainakaan valtion tuella. Jos yhdyskunta haluaa sitoa jäsenyyden jäsenmaksuun, niin sen voi kyllä tehdä yhdyskuntasäännön pohjalta.

      • Humanisti-vapari

        Kommentti tähän kommenttiin:
        "8. Avioliiton vihkimisoikeuden yhdenvertainen käytäntö. Vihkimisoikeus joko yksin maistraatille tai sitten myös uskonnnottomien kulttuurillisille palvelujärjestöille.
        Uskonnollisilla yhdyskunnilla on avioliiton onnistuminen tärkeä, koska jokainen avioero merkitsee niille epäonnistumista jäsentensä opettamisessa...."

        Jos varsinainen vihkiminen tapahtusi maistraatissa, uskonnolliset yhdyskunnat voisivat tarjota erilaisia avioliittoon siunaamisia ja muita vahvistustoimenpoiteitä..

        Sekulaareille järjestöille ja ihmisille on tärkeää, että parisuhteensa virallistavien ihmisten ainutkertaisen elämän ja avioliiton onni toteutuu mahdollisimman hyvin.

        Joskus silti elämässä käy niin, on kaikkien onnen kannalta kuitenkin parempi, että solmittu avioliitto ei jatku. On hyvä sekulaari uudistus, että avioero on laissa mahdollinen ja siihen eroon ei tarvitse tuomioistuimen löytää "syyllistä", niin kuin vileä 80-luvulla


      • Humanisti-vapari

        Kommentti tähän kommenttiin:
        "5. ET-opetus avattava kaikille.
        Ehkä, mutta oppilaalle tai/ja vanhemmille pitää ilmoittaa samalla, että tarkoitus on muuttaa uskova oppilas ateistiksi. Oman kokemukseni mukaan ET:n lähtökohtana on selvästikin jumalaton maailmankatsomus. Esimerkkiksi Jumala määritellään siinä "ulkopuoliseksi auktoriteetiksi" josta oppilaan pitäisi vapautua."

        Tuo kokemuksesi ei vastaa ET:n opetussuunnitelman perusteita, ei vanhan eikä uuden, eikä tuollaista kuvausta taida olla oppikirjoissakaan. ET:ssä ei ole mitään "omaa" maailmankatsomusta, vaikka siinä onkin tiedepohjaista maailmankuvaa ja humanistista etiikkaa sisällöissä mukana. ET tähtää oppilaan oman elämänkatsomuksen rakentamisen tukemiseen.


    • Humanisti-vapari

      Kommentti tähän kommenttiin:
      "4. Koulut ja oppilaitokset tunnuksettomia.
      Jos sillä tarkoitettaan uskonnonopetuksen kieltämistä, niin mielestäni lapsella on oikeus uskonnonopetukseen."

      Tunnustuksettomuusvaatimuksella tarkoitetaan sitä, että oppilaitoksen (tai päiväkodin) johto ei organisoi koulutyöpäivään tunnustuksellista uskonnonharjoitusta, kuten jumalanpalveluksia, eikä ns. uskonnollisia toimituksia, kuten opettajajohtoisia ruokarukoilutuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2106
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      99
      1527
    3. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1263
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      77
      1232
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      112
      1197
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      1024
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      997
    8. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      58
      976
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      912
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      794
    Aihe