juu elikä tämöisestä olisi kysymys että jos on VELKA SANEERAUKSESSA ja saanut edesmeneen isästänsä POTILAS VAKUUTUS KESKUKSESTA POTILAS KORVAUSTA niiin pitääkö siitä ilmoitaa velka neuvoijalle ? ja jos ei ilmoita siitä yhtään mitään niin mitä siitä seuraa ja vielä saako velka neuvoija selvile itse sen että asiakas on saanut potilas korvausta
VELKA SANERAUKSESSA OLEVA SAANUT POTILASKORVAUKSEN
miettelijäs ,.,.
7251
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ulosottokaaren 4 luku 19 §:ssä luetellaan asioita, joita ei saa ulosmitata.
"Kohta 2) korvausta, joka suoritetaan kivusta, särystä tai muusta tilapäisestä haitasta, pysyvästä haitasta tai kärsimyksestä taikka sairaanhoitokustannuksista, hautauskustannuksista tai muista henkilövahingosta aiheutuneista kuluista;"
Olet kuitenkin velkajärjestelylain nojalla tiedonantovelvollinen ja myötävaikutusvelvollinen. Siksi sinuna kertoisin ehdottomasti velkaneuvojalle korvauksista. Ne näkyvät tilitiedoissasi ja olet lisäsuoritusvelvollinen ylimääräisistä tuloistasi. Jos yrität salata tulojasi millään tavalla, voi koko velkajärjestely raueta.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20070705?search[type]=pika&search[pika]=ulosottolaki#L4P19
Velkaneuvojalle ei näytetä tilitietoja, ainoastaan palkka/tulotieddot. Älä levitä väärää tietoa. Olen kyllä samaa mieltä siitä, että laki velvoittaa, mutta vastasit juuri vj. suhteen.
onko todennäköistä että velkaneuvoija näkee jostain tämän että on saanut rahaa jostain ja että on jättänyt ilmoitamatta ESIM vero ehdotuksesta ja meneekö vero ehdotus automaatisesti velkaneuvoijalle
On. Rahojen salailu voi johtaa lisämaksuvelvollisuuksiin. Eli jos olisit kertonut, olisit saanut pitää korvausrahat. Kun salailet, menetät koko potin ja velkojat kaatavat velkajärjestelyn ja lusit 15 vuotta, ennenkuin velat vanhenevat. Velkaneuvoja saa tilata papereita, jos olet antanut hänelle valtakirjan.
Velkaneuvoja ei näe. Älä valehtele.
Velkaneuvoja ei tee mitään, mitä et itse vahvista ja hän on vaitiolovelvollinen asioiden suhteen. EI levitetä väärää tietoa.
nyt jos tarkkoja ollaan niin VELKA SANEERAUSTA ei ole olemassakaan, eikä myöskään POTILAS VAKUUTUS KESKUSTA..... muistetaankos oikeinkirjoitus? ;) ...mikäli velallisen perittävä on kuollut ENNEN velkajärjestelyä, niin tuleva perintö ei vaikuta velkaJÄRJESTELYYN (itse käytit CAPSLOCKIA) elikkäs oletan ettei myöskään VIREILLE tullut potilasvahinkokorvaus vaikuttaisi asiaan.... olisi ehkä parempi kysyä velkaneuvojalta?? :)