TYÖPAIKKOJA jaetaan sukulaisille!
kusettajat
1898
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Mitä vielä, lisää sukulaisia töihin. Ne kun loppuvat niin muualta ei sukulainen töitä voi saada. Etenkään jos ei osaa mitään, kuten näissä jutuissa aina on.
Ja kunnon palkkaa pitää saada.Ja uto-, asunto-ja kännykkäetu.
Tuo nyt vaan on suomessa maan tapa. Pätevyys ei vaikuta mitään, työpaikat jaetaan kavereille, sukulaisille ja puoluetovereille. Siksihän tämä maa kusessa onkin!
valtio ja kunnat hakee tekiää muodon vuoksi kun laki velvoittaa .hakemuksien nippu pöydällä sitten vanha tutu saa paikan.
Juu ja valinta muistetaan julkaista vasta kun valitusaika on ohi.. hyväveli..
Eikö olekin hienoa ettei töitä jaeta enää jäsenkirjan perusteella.
Iltaroska siis kirjoitti tuollaista. Miten asia on todellisuudessa?
Todella tyhmää uskoa että iltaroskista löytää totuuden ja koko totuuden. Onhan se tietysti mahdollista mutta ei todennäköistä.
Muistaako kukaan kuinka iltaroskat kirjoittivat että Ruotsissa olisi venäläinen sukellusvene? Osoittautuiko todeksi?
Paskalehti kertoo kolme vuotta vanhasta jutusta. Mitä vitun väliä tuolla enää on. Suomalaiset toimittajat ovat laiskoja juoppoja, roskaväkeä, paskasakkia. Tämä koskee erityisesti iltapäivälehtien toimittajia.
Kokoomus on kaiken takana...
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/korjaussarja-kauhistelee-kokoomusta-taas-poliittinen-virkanimitys/4431870
Kokoomus kanatta "moniarvoista yhteiskuntaa". Siihen kuuluu myös nepotismi.
Miksi palkata joku tuntematon nobody jos kerran voi palkata tutun ja turvallisen lähipiiriläisen? Mikäli olisin yrittäjä niin palkkaisin ensisijaisesti vain tuttuja! Tuntemattoman palkkaamiseen sisältyy aina huimia riskejä, oli pätevyys miten kunnossa hyvänsä.
Noin asia on mennyt jo iät ja ajat. työnantaja palkkaa vain jos firmassa on joku joka "takaa" uuden tulokkaan työmoraalin, kuka kehtaisi työnantajalleen suositella huonoa työntekijää pilaten samalla oman maineensa? Ventovierasta kun ei takaa kukaan...
On vain järkevää ja älykästä palkata lähisukulainen kuin vieraat geenit omaava. Näin tekevät kaikki muut maailman rodut ja etnisyydet ja samaa löytyy myös eläinmaailmastakin.
Vain jotku tollovalkut uskovat tasapuolisuuteen ja muihin aivopieruihin eläessään monirotuisessa yhteiskunnassa.
Vieraiden keskellä eläessä pitää totta kai vetää kotiin päin oman ryhmän eduksi. Myöskin yksirotuisessa yhteiskunnassa älykkäämmät sukulinjat suosivat omiaan, muttei yhtä kiihkeästi kuin täysin vieraita rotuja vastaan. Vain jotku valtion taikakirstulla elävät tyhmät köyhäläiset ja vasemmistolaishörhöt uskovat oikeudenmukaisuuteen ja vastaavaan hevonpaskaan. Esim. aloittaja tietää olevansa kyvytön paska ja tekee impotentin nettivaatimuksen kurittaa häntä kykenevämpää, jonka ainut rikos oli huolehtia omasta suvustaan.
Suomi on jo muutaman vuosikymmenen ollut monirotuinen valtio. Monirotuiset yhteiskunnat ovat vähintäänkin matalan intensiteetin etnistä sodankäyntiä ja isompien kuprujen ilmaantuessa leimahtavat täydeksi etniseksi konfliktiksi. Ryhmät, jotka tätä eivät kykene tai halua ymmärtämään, ja uskovat & identifoituvat joihinkin sanarakennelmiin ja abstraktioihin, tulevat tallautumaan jalkoihn ja ajan myötä häviämään kokonaan.
Koko maailman tämänhetkinen, ja jo kauan jatkunut, suurin ongelma on juuri se, että yksi ryhmä vetää kaikki itselleen ja pyrkii tuhoamaan muut. En nyt mainitse sen ryhmän etnispoliittista nimeä, koska siitä puhuminen on nykyään tabu. Jos haluamme, että maailmamme pelastuu tuholta, meidän on toimittava oman kansan hyvinvoinnin eteen, kaikkien kansalaisten tasapuolisesti, ja samoin kaikkien muiden kansojen omissa maissaan. Minusta kunkin olisi hyvä muuttaa syntymäseuduilleen ja toimia oman maansa hyvinvoinnin eteen. Minä tein jo niin, palasin Suomeen. Maahanmuuttajia käytetään poliittisina marionetteina, saamaan aikaan kahakoita ja syrjintää ja eripuraa ja heikentämään kansallistunnetta ja isänmaallisuutta. Nähdään sen läpi.
Meidän pikkukaupungissa kulttuurisihteeriksi pääsi kaupan kassa oppisopimuksella, ja kävi sitten matkaoppaan apulaisen kirjekurssia (kuulemma), mutta jätti sen kesken. Palkkaa moninkertaisesti verrattuna muiden vastaavankokoisten paikkakuntien kulttuurisihteerien palkkoihin. Äiti oli järjestämässä. Etuina mm luottokortti kaupunkilaisten laskuun, ja sitä on vingutettu yli tonnilla viikossa hänen osastollaan, ilman kuitteja. Kulttuuritoimiston järjestämässä suuressa tapahtumassa ei anneta kuitteja eikä käytetä kassakoneita, ja äiti tarkastaa 'tilit'. Poliisi ei tutki asiaa - voi kysyä, miksi.
Mihin kyseinen henkilö on käyttänyt tonnin edestä viikossa luottokorttia? Työhön liittyvään vaiko omiin menoihinsa? Herää epäilys kavalluksesta.
Äidilläkin lienee pomo (eli ylempi taho) johon voinee ottaa yhteyttä mikäli epäilee väärinkäytöksiä.
JOHTAJA = SIKA !
Aivan sama onko johtajana ukko tai akka niin ovat KAIKKI SIKOJA !
VALTA TURMELEE KUN EI OLE VAHVAA MORAALIA ELI SELKÄRANKAA !
Siinä hyvä esimerkki, miksi maa on täynnä loispummivirkailijoita. Pummipoliitikot ja valtion, sekä kaupunkien päättäjät perustavat ja antavat virkoja kavereilleen ja sukulaisilleen.
Loispummisiat voisivat itse luoda työpaikkoja perustamalla firmoja ja palkkaamalla haluamiaan työläispellejä orjapalkalla.
Miksi työttömät eivät ryhdy toimeen vaan nämä yhteiskunnan elätit vain jatkavat laiskotteluaan.