Lammaisten Energia Oy / sähkömarkkinalaki

Lammaisten Energia Oy on rikkonut sähkömarkkinalakia tapauksessani mm seuraavissa kohdin:

103 §
Sähkönjakelun tai sähköntoimituksen keskeyttäminen loppukäyttäjästä johtuvasta syystä

Lammaisten Energia Oy ei lähettänyt erillistä katkaisuvaroitusta kuten alla olevassa lainkohdassa määritellään.

" Ennen sähkönjakelun tai sähköntoimituksen keskeyttämistä loppukäyttäjälle on lähetettävä kirjallinen huomautus maksun laiminlyönnistä tai muusta sopimusrikkomuksesta sekä aikaisintaan kahden viikon kuluttua huomautuksen lähettämisestä erillinen katkaisuvaroitus"

" Sähkönjakelun tai sähköntoimituksen saa katkaista aikaisintaan viiden viikon kuluttua siitä, kun maksu on erääntynyt tai muusta sopimusrikkomuksesta on ensimmäisen kerran ilmoitettu loppukäyttäjälle eikä sopimusrikkomusta ole oikaistu ajoissa ennen varoitettua katkaisuajankohtaa."

Alla olevassa lainkohdassa tuodaan selkeästi esiin että asunnosta tai asunnon osasta jonka lämmitys on riippuvainen sähköstä jne, ei saa katkaista sähköä kyseisenä ajankohtana. Minulta sähköt katkaistiin ko. lainkohdasta huolimatta. Maksujen laiminlyöntejä ei ollut muuta kuin asetettu vakuusmaksu, jolle ei ollut laillisia perusteita, jonka vuoksi ei vakuusmaksua suostuttu maksamaankaan.

"Sähkönjakelua tai sähköntoimitusta ei saa maksujen laiminlyönnin vuoksi keskeyttää vakituisena asuntona käytettävästä rakennuksesta tai sen osasta, jonka lämmitys on riippuvainen sähköstä, lokakuun alun ja huhtikuun lopun välisenä aikana, ennen kuin on kulunut neljä kuukautta laiminlyödyn maksun eräpäivästä."

Tällaisiin rikkomuksiin Lammaisten Energia Oy on syyllistynyt, ja muitakin kohtia vielä on, jotka saatan myöhemmin vielä lisätä,

2

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lopeta jo!

      Miksi ihmeessä kirjoittelet jatkuvasti omia henkilökohtaisia ongelmiasi tänne?
      Ne eivät siitä miksikään muutu, eikä ketään kiinnosta! Vai haluaisitkos Sinä lukea muiden harmeista?
      Jos Sinulta on sähköt katkaistu, niin:
      a) ne eivät tule takaisin vaikka täällä kuinka itkisit
      b) ne on katkaistu Sinusta johtuvista syistä
      c) saat sähköä, kun asiat toimittajan kanssa on sovittu
      d) täältä et sympatiaa saa valituksillesi, sillä se on vain asian toinen puoli, eikä
      e) Lammaisten Energia voi Sinun asioitasi täällä ruotia, eikä
      f) edes haluakaan

      Joten - lopeta tuo typerä mariseminen!

      • von Lagerbom

        Ei se ole minun henkilökohtainen ongelmani. Kun vien tämän asian loppuun asti, saattaa olla ettei joku toinen joudu kärsimään samanlaisista mielivaltaisuuksista kun sähköyhtiö saa sanktion toiminnastaan. Minä tiedoitan tänne miten on toimittu ja että se on sähkömarkkinalain vastainen teko. Jos ei asia sinua koske, voi tästä olla jollekin muulle apua, jos vaikka on joutunut samanlaiseen tilanteeseen eikä tiedä ettei niin saa lain mukaan toimia ja osaa sitten tehdä asiassa kantelun oikealle taholle, ei kuluttajansuojalautakuntaan vaan sähkömarkkinalain rikkomukset tulee käsitellä Energiavirastossa. Alkuun Energiaviraston lakimies alkoi vängätä, ettei Energiaviraston toimenkuvaan kuulu lainkaan tutkia tällaista asiaa mutta pariin otteeseen oikaisin häntä ja esitin asiakirjoin todisteet että sähkömarkkinalain noudattamisen valvonta kuuluu nimenomaisesti Energiavirastolle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      162
      4083
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      37
      2363
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      152
      2104
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1699
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      80
      1282
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1240
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      31
      1132
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      144
      1092
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      100
      908
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      115
      830
    Aihe