Lammaisten Energia Oy / sähkömarkkinalaki

Lammaisten Energia Oy on rikkonut sähkömarkkinalakia tapauksessani mm seuraavissa kohdin:

103 §
Sähkönjakelun tai sähköntoimituksen keskeyttäminen loppukäyttäjästä johtuvasta syystä

Lammaisten Energia Oy ei lähettänyt erillistä katkaisuvaroitusta kuten alla olevassa lainkohdassa määritellään.

" Ennen sähkönjakelun tai sähköntoimituksen keskeyttämistä loppukäyttäjälle on lähetettävä kirjallinen huomautus maksun laiminlyönnistä tai muusta sopimusrikkomuksesta sekä aikaisintaan kahden viikon kuluttua huomautuksen lähettämisestä erillinen katkaisuvaroitus"

" Sähkönjakelun tai sähköntoimituksen saa katkaista aikaisintaan viiden viikon kuluttua siitä, kun maksu on erääntynyt tai muusta sopimusrikkomuksesta on ensimmäisen kerran ilmoitettu loppukäyttäjälle eikä sopimusrikkomusta ole oikaistu ajoissa ennen varoitettua katkaisuajankohtaa."

Alla olevassa lainkohdassa tuodaan selkeästi esiin että asunnosta tai asunnon osasta jonka lämmitys on riippuvainen sähköstä jne, ei saa katkaista sähköä kyseisenä ajankohtana. Minulta sähköt katkaistiin ko. lainkohdasta huolimatta. Maksujen laiminlyöntejä ei ollut muuta kuin asetettu vakuusmaksu, jolle ei ollut laillisia perusteita, jonka vuoksi ei vakuusmaksua suostuttu maksamaankaan.

"Sähkönjakelua tai sähköntoimitusta ei saa maksujen laiminlyönnin vuoksi keskeyttää vakituisena asuntona käytettävästä rakennuksesta tai sen osasta, jonka lämmitys on riippuvainen sähköstä, lokakuun alun ja huhtikuun lopun välisenä aikana, ennen kuin on kulunut neljä kuukautta laiminlyödyn maksun eräpäivästä."

Tällaisiin rikkomuksiin Lammaisten Energia Oy on syyllistynyt, ja muitakin kohtia vielä on, jotka saatan myöhemmin vielä lisätä,

2

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lopeta jo!

      Miksi ihmeessä kirjoittelet jatkuvasti omia henkilökohtaisia ongelmiasi tänne?
      Ne eivät siitä miksikään muutu, eikä ketään kiinnosta! Vai haluaisitkos Sinä lukea muiden harmeista?
      Jos Sinulta on sähköt katkaistu, niin:
      a) ne eivät tule takaisin vaikka täällä kuinka itkisit
      b) ne on katkaistu Sinusta johtuvista syistä
      c) saat sähköä, kun asiat toimittajan kanssa on sovittu
      d) täältä et sympatiaa saa valituksillesi, sillä se on vain asian toinen puoli, eikä
      e) Lammaisten Energia voi Sinun asioitasi täällä ruotia, eikä
      f) edes haluakaan

      Joten - lopeta tuo typerä mariseminen!

      • von Lagerbom

        Ei se ole minun henkilökohtainen ongelmani. Kun vien tämän asian loppuun asti, saattaa olla ettei joku toinen joudu kärsimään samanlaisista mielivaltaisuuksista kun sähköyhtiö saa sanktion toiminnastaan. Minä tiedoitan tänne miten on toimittu ja että se on sähkömarkkinalain vastainen teko. Jos ei asia sinua koske, voi tästä olla jollekin muulle apua, jos vaikka on joutunut samanlaiseen tilanteeseen eikä tiedä ettei niin saa lain mukaan toimia ja osaa sitten tehdä asiassa kantelun oikealle taholle, ei kuluttajansuojalautakuntaan vaan sähkömarkkinalain rikkomukset tulee käsitellä Energiavirastossa. Alkuun Energiaviraston lakimies alkoi vängätä, ettei Energiaviraston toimenkuvaan kuulu lainkaan tutkia tällaista asiaa mutta pariin otteeseen oikaisin häntä ja esitin asiakirjoin todisteet että sähkömarkkinalain noudattamisen valvonta kuuluu nimenomaisesti Energiavirastolle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      304
      3011
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2027
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      118
      1794
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1719
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      65
      1347
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1223
    Aihe