Natoon vai ei?

http://uusimaanpuolustus.blogspot.fi/2014/05/hyvia-ja-huonoja-syita-vastustaa-nato.html
Erään tiedon mukaan, jos liitymme natoon, niin siinä ollaan sitten vähintään 21 vuotta. Kuka kertoisi venäjän antamat turvatakuut meille, jos pysymme puolueettomina? Vai pitääkö nekin lähteä hakemaan venäjältä?
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minäpä kerron!

Meillä oli Venäjän edeltäjän, Neuvostoliiton, kanssa Hyökkäämättömyyssopimus vuonna 1939. Siinä piti ola takuita yllin kyllin!

Kun Jooseppi sai päännouseman hyökätä Suomeen niin miten hän ratkaisi pulman? Yksinkertiasta! Hön IRTISANOI sopimuksen (vaikkei se sopimuksen pykälien mukaan edes ollut tuolloin istiranottavissa!) ja hyökkäsi!

Ja sinä kaipaat taas 'takuita'? Eikö suomalaiset opi mistään?

Äänestä

Turvatakuut Venäjältä???
Juuri Venäjän vuoksihan Natoon liitytään. Itse asiassa Venäjältä saatavat 'turvatakuut' todennäköisesti koituisivat Itsenäisen Suomen tihoksi. Heillä kun on usein tapana tulla 'auttamaan' ilman varsinaista hätääkään... Ja valitettavan usein 'apu' on ollut pysyvää tai hyvin pitkäaikaista eikä Venäjää saa millään uskomaan, ettei 'apua' tarvita.

Äänestä

Vuonna 1968 Prahan kevät keskeytettiin Varsovan maiden (Neuvostoliitto etunenässä) interventiolla! Nimelliseksi syyksi keksittiin se, että "luotetut tshekkoslovakialaiset toverit pyysivät sitä".

Ja kun miehitettyä maata haravoitiin niin löytyihän sieltä kellarien sopukoista pari kovan linjan komukkaa, jotka keksivät jälkikäteen pyytäneensä!

Ja tällaisia 'takuita' nyt joku taas kaipaa?

Äänestä

Eli lyhyesti: haluatte natoon.

Äänestä
  • Ei välttämättä, sillä kyse oli takuiden pitävyydestä, joten tunnustakaa: mitään pitäviä 'takuita' ei ole olemassa! Aikaisemman historian huomioiden kyseinen maa on rikkonut kaikki aiemmat!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


elkäätapelko kirjoitti:

http://uusimaanpuolustus.blogspot.fi/2014/05/hyvia-ja-huonoja-syita-vastustaa-nato.html
Erään tiedon mukaan, jos liitymme natoon, niin siinä ollaan sitten vähintään 21 vuotta. Kuka kertoisi venäjän antamat turvatakuut meille, jos pysymme puolueettomina? Vai pitääkö nekin lähteä hakemaan venäjältä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu