Olisiko syytä tutkia klapissa ollut veri dna-tutkija Jari Louhelaisen toimesta. Näinhän saataisiin poistettua siitä poliisimiehen itsesaastutus, heh, ja jäljelle jäisi se alkuperäinen dna-näyte. Tällainen tutkimus on oikeastaan välttämätöntäkin suorittaa mikäli halutaan Ulvilan surmajuttu selvittää.
" Vanhojen näytteiden tutkimista on tähän saakka vaikeuttanut todistuskappaleiden pinnalla olevan dna:n saastuminen, kun materiaalia on vuosikymmenten aikana käsitelty. Dna-imuroinnilla rikoksentekijästä peräisin olevat geneettiset jäljet saadaan imettyä todistuskappaleen sisältä, josta saastumattoman dna:n löytyminen on todennäköisempää."
" -Solujen analysointi yksittäin voi olla hyödyllistä, jos biologista materiaalia on hyvin rajoitettu määrä tai jos epäillään että näytteessä on soluja enemmän kuin yhdeltä henkilöltä. "
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288755798756.html?pos=ok-nln
Uusi tutkimus Ulvilan surma-asiassa
1
290
Vastaukset
- komissaariopalmu
Sillälailla Laagerbom. Sinä se oot sitte viisas mies.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.316336- 394062
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1833373- 133044
- 292332
- 122317
- 1621926
- 251842
- 281594
- 1051392