Hyvä että Sipilä uskaltaa tuoda tämän keskusteluun ja se älähtää johon kalikka kalahtaa.
Työväenpuolueen Kokoomus ja Demarit eivät ole saaneet Suomea nousuun, espanjakin nousee jo suosta. Suomi vaan liukuu alamäkeen, eikä saa julkista sektoria saneerattua. Espanjassa toteutettiin 10 prosentin palkan alennus julkiselle sektorille, paperinpyörittäjiä vähennettiin roimasti ja monia etuja leikattiin. Tosin sielläkin vain pakon edessä.
Nyt pudottavat alvia tätä Suomenkin pahinta syöpää ja ostovoimaa palautuu.
Työväenpuolueen Kokoomus ja Demarit eivät ole saaneet Suomea nousuun, espanjakin nousee jo suosta. Suomi vaan liukuu alamäkeen, eikä saa julkista sektoria saneerattua. Espanjassa toteutettiin 10 prosentin palkan alennus julkiselle sektorille, paperinpyörittäjiä vähennettiin roimasti ja monia etuja leikattiin. Tosin sielläkin vain pakon edessä.
Nyt pudottavat alvia tätä Suomenkin pahinta syöpää ja ostovoimaa palautuu.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Mikäs siinä, ajatushan se on tuokin, mutta kohtuudella ei voi kyllä ajatella että koko julkiselta sektorilta leikattaisiin kaikilta esim. tuollainen 10 %.
Se olisi aika kohtuutonta esim. siivoojilta ja päiväkotien henkilökunnalta yms. Se olisi siis kohdistettava ylä- ja väliportaaseen, ei suorittavaan portaaseen.
Pelkkää uhoa, mikäli ei myös tuo mallia miten se toteutetaan, ja keneltä. Ei siis mitään uutta auringon alla politiikassa edelleenkään.
Itseasiassa kyseessä olisi palkkaerojen pienentäminen, joka olisi ihan aiheellista, pelkästään kohtuullisuuden ja tasapuolisuudenkin vuoksi, myös yksityisellä puolella. Mutta ei pienipalkkaisilta totuttavan portaan puurtajilta !!
Sosialismia pukkaaa
alentaa myös hintoja ja toiselta puolen talous lähtee vetämään ja valtion kulut vähenee ja verotulot lisääntyy, voidaan lisäksi alentaa veroja, KÄTEEN JÄÄVÄ TULO VOI LISÄÄNTYÄ PALKANALENNUKSEN SEURAUKSENA..
maailmalla arkipäivää !
Itse asiassa Sipilän tavoite on käytännössä sama, kuin Juhani Vartiaisen ja Björn Borgin tuleva esitys Suomen talouden ennallistamisesta ennen Kataisen - Stubbin hallituksen talouden alasajon aikaa.
Sipilä luontevana ja luovana johtajana osaa poimia rakenteen heikot kohdat ja suunnata fokuksen olennaiseen, jossa karsitaan vähemmän tärkeät osat rasittamasta menestyviä elementtejä.
Voisi aloittaa kuntien hallinnon karsimisesta yhdistämällä kuntia. Seuraavaksi voisi karsia maatalousbyrokratiasta 4 miljardia.
Kuntien byrokratia ja maataloustuet ovat kaksi ylivoimaisesti eniten kehitystä haittaavaa menestymätöntä elementtiä.
Sipilä ei koe maataloutta tuottamattomana, päin vastoin maatalous on yksi tuottavimmista elinkeinoista maassamme tällä hetkellä.
Sipilä mainitsi aivan oikeutetusti ottamaan mallia verohallinnosta, jossa sähköinen asiointi on keventänyt työvoiman tarvetta merkittävästi.
Myös maataloudessa automatisointi ja tekninen osaaminen on tuonut työn tehokkuuden aivan eri tasolle muutamassa vuosikymmenessä ja työn tuottavuus onkin aivan huippuluokkaa.
huippuluokkaa = tarvitsee 4 miljardia tukia tehottomuutensa takia
maataloustuotannon arvo n 10 miljardia..
"maataloustuotannon arvo n 10 miljardia"
mihin hel..ttiä te niitä tukia tarvitsette, tuolloinhan te saa..tana uitte rahassa
Luultavasti ette ole maatalouden asiantuntijoita ja siksi kyselette kuin pieni lapsi itsestäänselvyyksiä.
Maatalous tarvitsee omat tulonsa pääomiensa katteeksi.
Toisaalta, ongelmahan ei ole maatalous vaan ylisuureksi paisunut julkinen talous.
Saahan muutkin bonukset ahkeruudesta ja hyvin tehdystä työstä,
Tilastokeskuksen mukaan Suomen kansan kokonaisruokalasku oli 17,1 miljardia euroa jakaantuen eri osapuolille siten, että maataloustuottajat saivat maataloustulona 0, 9 mrd euroa, valtio rahastaa ruuan alv- ja alkoholiverona 4 mrd, tuontielintarvikkeiden osuus noin 2 mrd ja ruokaketjun muille osapuolille kuluu runsas 10 mrd euroa. Valtio ja muut kotimaiset osapuolet ottavat ruokaketjusta siis 83 prosenttia. Elintarvikkeiden perustuottaja, viljelijä saa työpanokselleen ja yritykseensä sijoittamalleen omalle pääomalleen yhteensä vain 5 prosentin siivun.
Valtion tuella on ruokalaskua kevennetty runsaalla miljardilla eli 6 prosentin verran. Ovatko nämä kaksi faktaa, 5% maataloustuloon ja 6 % verorasitusta valtiolle liian suuri hinta kansallisesta elintarvikkeiden riittävyys- ja laatuturvasta?
"Hallitus esittää ensi vuoden talousarvioesityksessä maa- ja metsätalousministeriön hallinnonalalle yhteensä 2 705 miljoonaa euroa. Vähennystä on kolme miljoonaa euroa vuoden 2012 varsinaiseen talousarvioon verrattuna. Hallinnonalan toimintaan liittyvät valtion tulot ovat 892 miljoonaa euroa, joissa on vähennystä kaksi miljoonaa euroa."
Eli maatalouden tuotto on valtiolle
892 000 000€ - 2 705 000 000€ = - 1 813 000 000€
Maatalous tuottaa siis valtiolle tappiota 1,813 MILJARDIA
höpö höpö höpö
tällaista ei löydy tilastokeskuksen tiedoista...
toisekseen K- ja S-ketjujen liikevaihto ei ole maataloutta... kuten ei myöskään kuljetukset ja elintarviketeollisuus tai kauppakiinteistöjen huoltotoiminta eikä ulkomailla tehty ruoka (joka tuohin on lasketut mukaan).
Eli jos ostan ulkomailla tuotettua ruokaa niin suomalaisen tukipummin pitäisi saada sitäkin oma osuutensa?
Tarkoitat varmaan itseäsi?
Todistustaakka jää sinulle arvioitaessa mikä valtionhallinnonala tuottaa eniten tappiota, siis se Sipilän tarkoittama!
Ymmärrän kyllä, että älykkyytesi ei riitä erottelemaan hallintoa ja varsinaiseen kohderyhmiin budjetoituja määrärahoja mutta tulipahan tuokin puoli sinusta nähdyksi.
Näinhän se aina kepun mukaan menee, tolliskototuus on aina totta kunnes toisin todistetaan, ja senkin jälkeen kepuvalheet ovat totta.
kannattaa lukea
http://liberalismi.net/wiki/Maataloustuet
Eipä tollisko kyennyt todistamaan, loikkasi viherpiipertäjän sivuille vasuriskeidaa tarjoamaan, mutta kaada vain ittelles!
Maatilat voisi yrityksinä itse hoitaa työvoimansa palvelutarpeen. Esimerkiksi mikäli oma työntekijä tarvitsee lasten päivähoitoa sen järjestää maatalousyhtymä tms.
suoraan Brysseliin, toisaalt miksi valtatte, itsehän äänestetti tukitalouden voimaan!
palkka puolella sitten ?
No miten ovat sitten muut yritykset Suomessa järjestäneet työntekijöidensä
lasten päivähoidon tai miten on järjestetty niiden lasten hoito joiden vanhemmat eivät edes ole töissä ?
Mutta maatilat eivät siis saisi käyttää kunnallista päivähoitoa.
Näiden maatalouden vihaajien mielestä kaikki ruoka pitäisi tuoda ulkomailta
ja millä rahalla se sitten mahdetaan maksaa ?
paikasta esm MTT:n vuosijulkaisusta. Siellä on myös numerot elintarviketalouden rahavirroista, vienti ja tuonti mukaan lukien Rahavirrat olivat esim v. 2005 yhteensä 20,5 miljardia euroa, tänä paivänä n 27 miljardia.
.Viljelijälle tuosta summasta mene senttiäkään..
Olisiko Sipilä itsekin valmis alentamaan palkkaansa 10 %?
Jos julkisen sektorin palkkoja alennettaisiin 10 prosentilla, julk. sektorin työntekijöiden ostovoima ja varsinkin -halu vähenisi luultavasti jopa enemmän. Kun palkkaa saa vähemmän, on harkittava tarkemmin mitä ostaa. Pienempi palkka näet merkitsee myös ostosten vähenemistä.
Samalla kun ostosten määrä vähenee, vähenee myöskin valtion saamat verot. Palstalla joku taisi mainita julk. sektorin työntekijöiden määrän olevan yli 500 000 henkilöä. Korjatkoon joku luvun, jos laiton se väärin.
Tuollainen ihmismäärä kun vähentää ostoksiaan, niin vuositasolla se tekee melkoisen loven kauppojen kassavirtaan ja valtion saamiin veroihin. Kaupat vähentävät työntekijöitä, kun kauppa ei käy enää vanhaan malliin. Potkut saaneilla ei ole enää rahaa ja siitä tulee taas yksi uusi lenkki ostovoimattomien ketjuun. On myös todettu tapauksia, joissa kaupat on kokonaan suljettu, eli lopetettu, kun ostajien määrä hiipuu ja lopulta ostajia ei enää ole.
Tekee poliitikot sitten mitä vaan, niin jollain tapaa se aina kääntyy työntekijän, eli kuluttajan tappioksi. Samalla kärsii valtio vähenevien veroeurojen muodossa. Fantastista, sanoisi Katainen siihen.
Pitääkö julkisden sektorin palkoja sitten nostaa se 10% että saadaan päinvastainen vaikutus. Tai nostetaanko samalla 20%. No jkoska mielestäsi vaikutukset olisi noin mylsteisiä voisi niitä nostaa samalla vaikka 100%. Saataisi oikein kunnon vaikutus aikaan.-
Tulee se 10%:n palkanalennus kuitenkin vähentämällä 10% työvoimaa SEKÄ julkiselta että yksityiseltä sekstorilta. Saadaan lopuille pidettyä ne "saavutetut edut".
Näinhän se lopulta menee. Saavitetut edut menee kansakunnan edun edelle. Niin meni 1990-luvun lamankin aikaan.
Sinähän olet ihan s aatanan yksinkertainen, kun et yksinkertaista esimerkkiä tajua.
laskee kun kulut vähenee..
Jospa Sipilä nyt vaan keskittyisi maataloustukien leikkaamiseen ökyrikkailta, eikä veisi viimeistäkin leivänmurua köyhiltä. Sipilä kuten muutkin kepulistit on ensimmäisenä toisten kukkarolla, vaikka omassa pesässä olisi eniten siivottavaa.
Nyt kun kepun omat pesät on siivottu, niin nyt on hyvä hetki siivota myös ne varsinaiset törkypesät, joissa toimettomat nössöt nostaa isoa liksaa olemattomista töistä.
Niihin on tehty jo aikamoinen leikkaus. EU-tukia leikataan Suomen osalta 12% ja kansallisia 5%. Lisäksi niiden maksatus viivästyy kolme kuukautta. Joka tekee lisäleikauksena 0,3%.
Muiden EU-maiden tukia ei leikata. Eikä maksatukset viivästy.
viljelijöiltä liki miljardin (markka) ja sanoi että se on viljelijöiden osuus lamatalkoista, palkkapuolelta ei leikattu mitään !
Ensimmäisenä poistetaan maataloutuista se -10% ja seuraavaksi niiltä joilla on kepun jäsenkirja otetaan palkasta ja eläkkeestä se -10% Tämän jälkeen odotetaan pari kuukautta ja katsotaan jatketaanko sitten.
toki koskisi myös viljelijöitä ja muita yrittäjiä..
!!!!!!!!!!!!!!!
Niihin on tehty jo aikamoinen leikkaus. EU-tukia leikataan Suomen osalta 12% ja kansallisia 5%. Lisäksi niiden maksatus viivästyy kolme kuukautta. Joka tekee lisäleikauksena 0,3%.
Muiden EU-maiden tukia ei leikata. Eikä maksatukset viivästy.
2 € tuntipalkasta 10% tekisi 20 snt
Ihmisen on oltava äärimmäisen tyhmä jos se tekee töitä 2€ tuntipalkalla, tai vaihtoehtoisesti valehteleva huijari, kumpi sinä olet?
Mistähän yhteydestä tai keneltä on lähtenyt se tieto, että maanviljelijän ja lihantuottajan tuntipalkka olisi vain 2 - 3 euroa? Ovat ne kuitenkin määräänsä nähden varsin ostovoimaisia euroja, sillä maalla pihoissa näkee uusia ja uudehkoja autoja sekä hyvässä maalissa olevia suuria maatalouskoneita.
pitää tuotantoa vielä käynnissa nykyhinnoilla, muutos on jo näköpiirissä, siitä kertoo esim että maailman rikkaimmat ovat alkaneet sijottaa maaomaisuuteen, ruoka on tulevaisuudessa bisnes..
vanha Toyotani on kyllä hyvässä maalissa, 10 vuotta vanhasta Valmetistani ei voi sanoa samaa, kiilto hävinnyt..
Sipilän porukka on epätasa-arvoa levittävä menneisyyden
hihhulijoukko
Keskustan opetus- ja kulttuuriministeriön puoluepoliittiset pellet pyrkivät jakamaan
syöttiläilleen puoluetukea
http://uutiset.perussuomalaiset.fi/ps-nuoret-opetus-ja-kulttuuriministerio-syrjii-poliittisen-mielipiteen-perusteella/
Perussuomalaiset Nuoret haki viime vuonna tukea Opetus- ja kulttuuriministeriöltä (OKM) 100 000 euroa, mutta sai vain 29 000, kun esimerkiksi Keskustanuoret sai 662 630 euroa. OKM on hylännyt Perussuomalaisten Nuorten päätöksestä tekemän oikaisupyynnön. Hylkäyspäätöstä perustellaan muun muassa seuraavasti:
”[...] järjestön näkemykset monikulttuuriasioissa ovat olleet ristiriidassa nuorisolain arvopohjan kanssa. Järjestön tulisi huomioida toiminnassaan lain arvopohja, ja sitä on mm. monikulttuurisuus ja syrjimättömyys (yhdenvertaisuus-käsitteeseen kuuluva).”
Sanos muuta! Suomi tarvittee ehdottomasti, että löysät virat nakataan pellolle. Kommarit jo älähtivät, että meneekö tyhjäntoimittajan hommelit pois. MENISIVÄT KUNNO TÖIHIN mokomat vetelehtijät.
Virkamiehiä on jopa satatuhatta liikaa! Näin on näreet!
Jo on tohtorismiehet todenneet asian selvääkin selvemmin:
"Viesti virkamiehille: Lopettakaa Facebookin selaaminen ja ryhtykää töihin
Elinkeinoelämän valtuuskunnan (Eva) uusi pamfletti rummuttaa Suomen julkista sektoria liian suureksi, tehottomaksi ja osittain tarpeettomaksi. "
http://www.taloussanomat.fi/kotimaa/2014/09/17/viesti-virkamiehille-lopettakaa-facebookin-selaaminen-ja-ryhtykaa-toihin/201412935/12?&posted=1&n=7#messageSent
Täyttä asiaan eikä mitään pas*apuhetta niinkuin komuilta ja demuilta!
tulossa..
nopeasti..
Rasvat on tiristettävä ulos valtion hallinnosta. Siel istuupi niin monta monituista kynän pyörittäjää. Pellolle vaan oikeiden miesten töihin.
HILJAA, MISTÄHÄN SYYSTÄ ?