HANKOON MALMIN KORVAAVA LENTOKENTTÄ ????

IDEAALISIJAINTI

Valtio vetäytyy Helsinki-Malmin lentoasemalta 2016

Liikenne- ja viestintäministeriö, Finavia ja Helsingin kaupunki tiedottavat


Valtio vetäytyy toimintoineen Helsinki-Malmin lentoasemalta syyskuussa 2016. Alue palautuu Helsingin kaupungin käyttöön viimeistään 1.1.2017. Helsingin kaupunki on suunnitellut ottavansa Helsinki-Malmin lentoaseman alueen asuntotuotantokäyttöön viimeistään 2020-luvun alussa.

Hallitus teki päätöksen toimintojen lakkauttamisesta Helsinki-Malmin lentoasemalla maaliskuussa 2014 sopiessaan budjettikehyksistä ja julkisen talouden suunnitelmasta.

Valtion ja Helsingin seudun kunnat pääsivät elokuussa 2014 sopimukseen suurten infrahankkeiden tukemisesta ja asumisen edistämisestä. Neuvottelutulokseen kirjattiin, että valtio lopettaa toimintonsa Malmin lentoasemalla vuoden 2016 mutta viimeistään vuoden 2020 loppuun mennessä, jonka jälkeen alue palautuu Helsingin kaupungin käyttöön.

Liikenne- ja viestintäministeriö on valmistellut hallituksen tekemää päätöstä ja selvittänyt Helsinki-Malmin käyttäjäryhmien toiminnan jatkumista ja sijoittumista.

Rajavartiolaitoksen tukikohta siirtyy Helsinki-Vantaalle syksyllä 2016.

Koulutusyritykset siirtyvät arvion mukaan pois Helsinki-Malmilta syyskuussa 2016 ja hakeutuvat niille kentille, joiden olosuhteet ja asiakasvirrat mahdollistavat liiketoiminnan.

Lentoaseman alueelle suunnitellaan asuinalue

Lentoaseman toiminnasta vastaava Finavia päättää Helsinki-Malmilla Helsingin kaupungin kanssa tekemänsä käyttöoikeussopimukset. Kaupungin tarkoituksena on myös ostaa Finavian Malmilla omistamat maa-alueet ja alueella sijaitsevat valtion rakennukset.

25

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gunnar Nylen

      Toden totta! Tästä pitäisi nyt kuntapäättäjien ottaa heti kiinni. Minkä lisäpiristyksen monenmoiset ilmailualan toimijat Hankoon toisivatkaan!

    • voihan vitalis

      Näin on otetaan heti 10 miljoonaa lisää velkaa ja aletaan kunnostamaan kenttää.

      • reppu perseessä

        hehee....buhahaahaaaa ....muistatteko kuka sekoilijaämmä asuu tektomissa lentokentän vieressä ??? tiedättekö miksi ei enää tule laskuvarjo porukkaa hankoon.. ??? buhahaa.... samanlaisesta syystä yks hesalais ämmä,jolla on mökki santalassa,vinkuu enemmän kuin tuulimyllyt,että pitävät ääntä.....voivittu......buhahaaaaa


    • Tervetuloa!

      Kannattava idea! Kenttäähän Hangossa riittää ja eivät ole mitään tyhjätaskuja.

      • Äly älä jätä

        Joo eihän Hanko mikään köyhä ja kippee enää ookaan. 20 miltsii pöytään ja kaavoitetaan koko Täktom ja Santala lentokentäksi.

        Kenen älyväläys tääkin oli?


      • Malmi Hankoon-projekti
        Äly älä jätä kirjoitti:

        Joo eihän Hanko mikään köyhä ja kippee enää ookaan. 20 miltsii pöytään ja kaavoitetaan koko Täktom ja Santala lentokentäksi.

        Kenen älyväläys tääkin oli?

        Siis lentokoneharrastajat eivät ole tyhjätaskuja, niinkuin sinä ääliö! Ei ollut mitään mainintaa Hangosta.


    • C Nylund

      Keskustelut ilmailuharrastajien kanssa ovat käynnistyneet. Toinen kiitorata ristikkäin olemassa olevan kanssa on vähimmäisehto.

      • propelliperse

        tosi upeeta....siis mitävittua ne tekee sillä toisellakaan kiitoradalla,jos toiminta on kielletty????....voivittuteitä


    • Tietoa löytyy

      Kavanderin suunnitelmia. Kuulema jo piirtävät sitä terminaaliakin.
      Pääasiassa rahtikoneita ja niistä en tykkää kun on 6 potkuria ja hirveä ääni

    • minä vain

      Ei ole ihme että Hanko on kriisikunta, kyllä tottakai voi rakentaa ihan mitä vaan mutta sen täytyy olla plussavoittoinen projekti.
      Miten kaupunkia voidaan saada plussalle jos kestää 15 vuotta johdolle ymmärtää että jossain on menty päin honkia kun yritykset yksi toisensa jälkeen pistää lappu luukulle. Ja veroäyri on yksi Suomen korkeimmasta. Kun duunareitten älytaso on kun Hanko Stevecossa niin jokainen joka on opiskellut taloutta ymmärtää että johdolla ei ole kaikki hyvin. Kysymys kuuluukin MIKSI ylläpidetään väkisin sellaista mikä vääjäämättä johtaa yrityksen supistamiseen liian korkean kustannusten seurauksena. Ja lopulta koko yritys siretään Vuosaareen.Avatkaa silmänne.
      Henkisesti terve johto ylläpitää tietyn älyllisen tason eikä se taso liiku pillu pullo pakko tasolla. Normaalisti annetaan POTKUT sellaiselle johdolle jonka mielestä tällainen taso on normaalia. Eihän sellainen johto ole eduksi yritykselle.
      Sokeat kanat, ylimieliset dorkat.
      Mitäköhän KYHÄLÄ on funtsinnut?
      Yksi suomen älykäimmistä tyypeistä, mutta kuitenkin kaikesta huolimatta meno on saanut jatkaa vuodesta toiseen. MIKSI?
      Yksikin paikallinen johtajahahmo tokaisi että kyllä täytyy varmistaa että Hangossa tulevaisuudessakin voi ostaa housuja. Mikä hullu. Ja kun johtotaso on tän kaltainen niin tuloskin on ikävä kaikille. Ongelma onkin mistä saadaan pätevät ihmiset johtoon.Hullut täytyy ekaks poistaa toivottavasti ei konkurssiin kautta.

    • Sören Gunnarson

      Mutta mihin golfkenttä muka voisi siirtyä? Tietysti yli kymmenkertainen hinta osakkeen nykyhintaan nähden toisi varmasti riittävästi osakkeita ostajalle ja niin on toiselle kiitotielle paikka hoidettu. Ei kait sattumaa ole golfkentän uusi klubirakennuskaan - kyllä se ilmailuharrastajien terminaaliksi kelpaa ja kattorakenteet sen verran vahvoja, että lj-tornin kestävät.

      • 1. lentoperämies

        joo kaikki sileeksi vaan.....poistakaa ensin sen ämmän talo,joka esti laskuvarjohypyt


      • kjhgf

        Kyllä halpahallin takana golffareille kenttää riittää.


    • kiihdytystajot jee

      Jos Malmin kentän toiminta on yli miljoonan tappiolla joka vosi, niin mistä se Hangon kentän tulos tulisi? Finavia on myös aikoja sitten ilmottanut ettei korvaavaa kenttää tarvita mihinkään eikä missään, eli kukaan ulkopuolinen ei maksaisi siitä mitään.

    • kiihdytystajot jee
    • ifrt

      nii mut kyl tääl kenttää riittää.

    • Tyyli ennen kaikkea

      Miksi Malmi myy halvalla. Me voidaan myydä kalliilla.

      Mutta siihen rahtiterminaaliin ei saa tulla tasakatto, niinkuin tehtaanniemelle tulee. Jokin niistä Guggenheim kilpailun arkkitehtikilpailun hävijöistä voisi saa halvalla.

    • ss22

      VALITETTAVASTI KENTTÄ EI HANKOON TULE. SYYNÄ TÄHÄN ON YMPÄRISTÖN ASUKKAIDEN VALITUKSET LIIKENNEMETELISTÄ. KENTTÄ TULEE RAKENTAA KUUHUN, TAI SITTEN IHMISET OPPIVAT ELÄMÄÄN KENTÄN REUNOILLA KUTEN MUUALLA MAAILMASSA. ÄLKÄÄ IHMISET PILATKO TÄTÄKIN MAHDOLLISUUTTA KUOLEVALTA HANGOLTA VALITUKSILLA. NYT KYSE EI SENTÄÄN OLE SUIHKUKONEISTA. SUURIA LASKUVARJOTAPAHTUMIA ON JO SIIRRETTY MUUALLE SUOMEEN VALITUSTEN TAKIA. VOITTE VALITTAJAT LASKEA PIENESSÄ PÄÄSSÄNNE PALJONKO MAKSAA 100-500 LASKUVARJOHYPPÄÄJÄN MUKANAAN VIEMÄ RAHASUMMA MAJOITUKSEEN JA PALVELUIHIN JOS ESMI. JOKAINEN KÄYTTÄÄ KOLEMN PÄIVÄN AIKANA 100 EUROA....

    • minä vain

      Ja mistäköhän se johtuu että Hanko on kaupunki missä tehtaita suljetaan yksi toisensa jälkeen?
      Miksi Hangosta häviävät kaikki palvelut?
      Miksi Hangon asukkaisluku vähenee koko ajan?
      Miksi Hanko keikkuu kriisikunnan rajalla vuodesta toiseen?
      Miksi Hangossa on yksi Suomen korkeimmasta veroäyristä?
      Siitä saa mitä tilaa!!!!!!

      Voi vain arvailla mikä yritys on seuraava mikä pistää lappu luukulle.
      Järkyttävää.
      Toimenpiteet?
      Jos rahkeet ei riitä niin minkäs teet?
      Sokeat kanat ei edes ymmärrä tilannetta.

    • vihreä Lanka

      P.s. Hoitakoon lentokonekerho ympäristöasiat kuntoon ekaks ettei tulee uutta Talvivaraa. Eli bensatankki täytyy upottaa maahan. Tulisi kunnon kokko jos koko hoito lentäis ilmaan.

      Kuinka paljon muuten laskuvariokerho on tuonnut fyrkkaa Hankoon?
      Siellähän ne eli teltoissa kentän lähellä vastoin Suomen lakia!!
      Ja viranomaiset eivät jaksaneet nostaaa edes persettään.

    • öhhöhhöö

      joo fistinki kenttä öhhöhhöö

      • nisse utan vaselin

        Ja holle mee! öhöhööh


    • Lento kärpänen

      Noi laskuvarjo pellet ei tuoneet mitää rahaa tänne Hankoon. Auton pensat helsingist ja pureskeli makkaran kyrsää homeisis teltois. Persaukisii ne o kaikki. Ei enää ikinä tänne, ees turistina, kun kännissä törvels kaikki paikat.

    • Hugo P

      Punavalkoisia keppejä jo isketty Täktomin pelloille. Jonkinmoista mallia laskeutumisten ja nousujen hoitamiseksi kahdella kiitoradalla siellä viritellään.

    • tietoa löytyy

      se on se rahtiterminaali

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      59
      3166
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      23
      2964
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      51
      2862
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2668
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2548
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2530
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2301
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      2188
    9. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2082
    10. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2078
    Aihe