Mä oon niin viiiiiiiiittttttuuuuuuuun kyllästyny kaikkiin uskontoihin IHAN KAIKKIIIIIIN mä en halua uskoo mihkää ja ateismiki on mun mielestä USKONTO helkkarin tiede uskonto ihminen on jumala ja blaa vähiten mä uskon ihmiseen! Helkkari KEKSIKÄÄ MULLE JOKU JÄRKEVÄ ASIA MIHIN USKOA
EN HALUA USKOA MIHINKÄÄN
rapeme69
141317
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kannattaa uskoa itseensä. Välitä vähät muusta: jos muu on tärkeätä, se tulee elämääsi aikanaan. Usko itseesi, se on kaiken uskon perusta. Elä niin, että on helppo uskoa itseensä. Uskoon kun kuuluu kunnioitus: jos et voi arvostaa itseäsi, miten voit olettaa että kukaan muukaan arvostaisi sinua! Hyvää elämää toivottaa muoriska
Mä en oikeestaan arvosta itteeni ollenkaan muutenku hetkittäi mut silt mul on poikaystävä joka arvostaa mua ihanan paljon..
MUT VITTU MUN HERMOT ON MENNY! kaikkeen koska mä oon niin vitu n masentunu kaikki se mihin mä oon uskonu on väkisin syötetty mun päähän! Nyt mul ei oo mitää mä en voi luottaa mihinkää uskonnollisee uskovaan henkevää mihin lie asiaan maailmassa!
s00t g00tti
Voisit ruveta uskomaan kielioppiin.
Ja mahdollisesti myös ajatteluun. Jos haluat uskoa johonkin, usko siihen ettei ketään kiinnosta. Paitsi niitä, joita kiinnostaa.
Jos et halua uskoa mihinkään, niin älä usko.
Hyvin yksinkertaista. Ei sen takia tarvitse kirota.
OLEN AIVAN SAMA MIELTÄ MAAILMA OLISI PALJON PAREMPI ILMAN USKONTOA JA FANATISUUTA.KUOLEMMA
TULEE KUITENKIN KAIKILLE JOTEN EN PELKAA SITÄ.VOIN OLLA HYVÄÄ MINULLE JA MUILLE ILMAN EDUSTAJIOITTA.KAIKKI ON RAHASTA KIINI NÄIN ON.
HYVÄÄ JATKOA SULLE,rapeme69.
Aa Bb Cc Dd Ee Ff Gg Hh Ii Jj Kk Ll Mm Nn Oo Pp Qq Rr Ss Tt Uu Vv Ww Xx Yy Zz Åå Ää Öö. Ollakko kyssymys?
Opetella kirjota.
Suosikki lauseeni tekstissäsi oli "VOIN OLLA HYVÄÄ MINULLE JA MUILLE ILMAN EDUSTAJIOITTA". Se on niin väärin niin monella tapaa, että se on jo hauskaa. Ja ihan vihjeenä Caps Lockin saa pois päältä.
Ensin sanot ettet halua uskoa mihinkään, ja viestin lopussa pyydät jotain järkevää asiaa mihin uskoa! Ristiriitaista!
Jos lähdetään siitä olettamuksesta että aistisi toimivat normaalisti. Uskoisin että sinulle olisi jo selvinnyt jos vaikka näet harhoja, tai et yksin kertaisesti kuule joitain ääniä tai että kuuma kädessä polttaa eli että aistisi ovat kunnossa. Näitä omia aisteja käyttämällä yleensä suurimmissa osissa asioissa pärjää ilman uskon asioita. Tietenkään kaikkia asioita ei pääse itse aistimaan, joskus joutuu tukeutumaan kirjallisuuteen tai muuhun mediaan, tällöin kannattaakin aina käyttää jonkin asteista kriittisyyttä. (toki myös omien aistien suhteen!) Normaalilla päättellyllä, voidaan monet näistä lähteistä seuloa läpi kyllä. Joitain asioita joutuu vain pitämään totena(varauksella tietenkin), kunnes parempi selitys löytyy. On siis oltava valmis myös hylkäämään omia käsityksiään asioista, paremman löytyessä, ja omaksumaan se, eikä itsepäisesti pidettävä omista näkemyksistä kiinni jos toinen näkemys ihan selvästi edellisten päättelyiden jälkeen on parempi kuin vanha!
Itse koitan välttää mahdollisuuksien mukaan kaikkia uskon asioita, ja tukeutua edes johonkin faktatietoon asioissa. Aina tämä ei ole helppoa.
Vainoharhaisesti jos ajatellaan että onhan sekin jonkinlainen uskomus että ympärilläsi olisi yksinkertaisesti mitään. Voihan olla että olet esim. koomapotilas ja kuvittelet tämän kaiken mitä aistit. Ehkä, mutta todisteiden puuttuessa tästä voinet hyljätä tälläisen. Ellei uutta todistetta asiasta ilmene, voinet elää käsityksessä että maailma jonka näet ja koet on todellinen!
Hän elää, Hän rakastaa, Hän on ainoa tie.
http://fathersloveletter.com/fllpreviewfinnish.htm
(laita äänet päälle, lue tekstit ja katso kokonaan)
([email protected]) (KIRJOITA MULLE)
(älä katso ikääni, älä välitä siitä...se ei merkitse mitään)
PS. Kristinusko ei ole uskonto. Se on Pelastus. Uskomalla Jeesukseen sinulla on ikuinen elämä ja sinä pelastus. Jeesus rakastaa sinua yli kaiken!
Et vain tiedä sitä. Et ymmärrä!
"Et vain tiedä sitä. Et ymmärrä!"
"Te ette tiedä, miltä must tuntuu! Te ette vaan ymmärrä!Jos te vaan tietäisitte!".
Näin moni murrosikäinen huutaa.
Iän karttuessa sitä huomaa, että mikään ei ollutkaan niin kuin nuorena luuli. Miksiköhän uskoon tullaan yleensä lapsena tai nuorena...
Hooh hoh hooh.. Kulle kyllä mäkin sun ikäsenä siis ehkä parivuotta sitten saatoin kituuttaa jotai vanhempien väkisin syöttämää uskoo mut ne omat aivot alkaa joskus raksuttaa...
samanlainen jeesustelija mä olin sun ikäsenä tai vähän nuorempana puoli pakolla mut katoppa milt oma elämäs näyttää aprin vuodebn päästä.
Mut on luotu kapinallisex ja syntisex irstaax muijax. Mä en taivu tohon hiljaseen pyhyyteen...
Enpä ole vielä tähänmennessä tormännyt noin hauskaan viestiin.