Kommnismi ei tule toteutumaan koskaan

puolue oone

Se on ihmiskuvan vastainen. minä ei ainakaan aio jakaaa omaisuutani kaikenkansän kesken.

olen työmis, muuta ehkä sittenki rinnassani sykkii kepulaisen sydän..

3

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teurastaja 5

      Kommunistisen kaltainen ajattelu on kuitenkin ollut olemassa jo pitkään ja on kylvänyt kuolemaa ympärilleen jo 600 luvulta alkaen ja liikkeen nimi on islam. Kommonistit sympatiseerravat ja auttavat kaikin tavoin islamin leviämistä vaikka se tietää heille loppupeleissä pakkoliittymistä islaminn kuoleman uhalla. Toki kommunisteilla on samanlainen teurastusjärjestelmä jo omassakin kommunistiuskonnossaan joten oletan, että he rakastavat tämänkaltaisia joko tai teurastamo yhteiskunta malleja. Jonotusmallikin on jo valmiina. Mekkaan vaan kiertämään pitkässä jonossa jotain kiven palasta...

    • kaikki kuolee joskus

      niin, ei se toimi, joten voisi vaikka kokeilla jotain muuta missä kaikki on yhteistä omaisuutta, mutta jos yrittäisi vaikka ne virheet korjata. Onhan se aina hauskaa jotain kokeilla ja sitten lasketaan jälkeenpäin ruumiit.

    • 44552233666688888888

      Aikanaan jenkeissä sijainnut suomalaiskommuuni Sointula lie ollut puhtainta kommunismia käytännön tasolla. Tämä oli mahdollista siksikin kun yhteisö oli paljolti ulkomailta suljetussa omavaraistaloudessa elävä.

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Sointula

      "Vuonna 1904 yhteisön ja epäkäytännöllisen Kurikan välit tulehtuivat, ja Kurikka Minusta tämä siteeraus Wikipediasta kuvaa aika hyvin sitä mihin kommunismi kaatuu ja mitä se on. Käytännön elämästä ja varsinkin talousasioista ja työnteosta vieraantuneet johtajaideologit paasaavat ja soveltavat oppejaan jotka eivät toimi käytännössä.
      jätti Sointulan vieden mukanaan puolet yhteisöstä. Huonon taloudenhoidon lisäksi yksi riidan aiheista oli Kurikan radikaalit ajatukset vapaasta rakkaudesta, joita hän kirjoitteli Aika-lehteen. Saarella ei harrastettu vapaata rakkautta, mutta Kurikan kirjoittelut saivat aikaan villejä huhuja mantereen puolella. Jäljelle jääneet yrittivät selvitä veloista, mutta tehtävä osoittautui ylivoimaiseksi, ja vuonna 1905 Kalevan Kansa joutui vararikkoon. Suurin osa saarta palasi Kanadan valtion omistukseen. Yhteisön jäsenet saivat kuitenkin pitää omat palstansa ja talonsa."


      Minusta tämä siteeraus Wikipediasta kuvaa aika hyvin sitä mihin kommunismi kaatuu ja mitä se on. Käytännön elämästä ja varsinkin talousasioista ja työnteosta vieraantuneet johtajaideologit paasaavat ja soveltavat oppejaan jotka eivät toimi käytännössä. Opit saattavat toki olla periaatelauseina ihan hyväksyttävia ja jopa hyvinkin tavoittelemisen arvoisia, mutta eipä niillä mitään tee jos ei niillä ole käytännössä mahdollista toteutua. Ja sitten tietenkin sekin tässä että yhteisön piti kuitenkin olla kasvavassa määrin tekemisissä ulkomaailman kanssa joka ei toiminut samoin periaattein kuin mitä yhteisö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      280
      4733
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3056
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      42
      2918
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1232
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1169
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      976
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      961
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      959
    10. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      931
    Aihe