Raamattu sanoo, että ainoastaan Jumalalla on kuolemattomuus ja koska Raamattu sanoo myöskin että "synnin palkka on kuolema" niin voimme ajatella että kuolemattomassa Jumalassa ei ole syntiä.
Raamattu sanoo myös että jokainen ihminen on syntinen - tehnyt syntiä ja siis vailla sitä iankaikkiseen elämään tarvitaan synnittömyyttä joka Jumalalla on.
Raamattu sanoo että Jeesus lunasti maailman sen synneistä .
Tulee hakematta mieleen Jeesuksen sanat
Matt. 5:22 "Mutta minä sanon teille: jokainen, joka vihastuu veljeensä, on ansainnut oikeuden tuomion; ja joka sanoo veljelleen: 'Sinä tyhjänpäiväinen', on ansainnut suuren neuvoston tuomion; ja joka sanoo: 'Sinä hullu', on ansainnut helvetin tulen".
Siis aika kiperä paikka syntiselle ihmiselle - pelastunut tai ei .. eikö vain ..
a) Jeesus lunasti maailman - kuinka ?
b) Syntinen saa syntinsä anteeksi mutta kuinka pelastetu voi pysyä erossa synnistä, ja välttyä kuolemalta
Siinä aiheita keskustelulle jos joitain kiinnostaa ..
alex
Pelastus - kuinka se tulee mahdolliseksi ?
1
75
Vastaukset
Koska ketään ei tunnu kiinnostavan aihe niin pannaan pikku lisä - ehkä hieman toisesta näkökulmasta kuin ihmiset tavallisesti asiaa ajattelevat siitä mitä
Iankaikkinen elämä on - siis mitä sillä tarkoitetaan?
Iankaikkinen elämä on lounnollisesti sellaista elämää joka voi säilyä - joka ei tuhoudu.
Naapurin kissa esimerkiksi ei ole sellainen elämä - se on esimerkkielämästä joka ei voi säilyä .
Minusta on tärkeää panna merkille tämä, kun puhutaan iankaikkisesta elämästä - että se on elämää joka ei tuhoudu. Monille tuntuu nimittäin asia olevan siten että heille ihmisen elämä on aina iankaikkinen elämä - siis jollain tavalla automaattinen tapahtuma - ja että näin on aina tahtoivat he sitä tai eivät.
Mutta se ei ole Raamatun mukainen opetus. Raamatun mukaan iankaikkinen elämä tulee mahdolliseksi vain jos ihminen ottaa sen vastaan Jumalan lahjana - ja vain jos se otetaan vastaan siten kuin Jumala sitä tarjoaa, ei muuten.
???!!! HÄ?? sanoo moni ehkä .. KUKA meistä voi elää siten että elämämme ei tuhoudu - ei kukaan..
Mikä on luonnollisesti totta .. ja sitä paitsi myös Raamatun opetus ... ja siksi juuri jokainen ihminen onkin kuoleman oma .. ja siksi juuri me Jumalaa ja Jeesusta tarvitsemmekin.. pelastamaan meidät tästä meille itsellemme toivottomasta tilastamme.
Se on siis lähtökohta .. me (jokainen meistä) olemme kuoleman omia syntisen elämämme tähden - ei mistään muusta syystä.
Jos katsotaan minkälaista elämää meidän pitäisi elää - jotta emme kuolisi (jotta elämämme ei tuhoutuisi) .. sanoo Raamattu, että sellainen elämä täytyy elää esimerkiksi oikeudenmukaisuudessa ja rakkaudessa. Ilman todellista oikeudenmukaisuutta ja rakkautta ei iankaikkinen elämä ole mahdollista .. ja se todellinen oikeudenmukaisuus ja rakkaus on iankaikkisella Jumlalla .. ja sen Jumala on osoittanut todeksi Pojassaan Jeesuksessa Kristuksessa.
Pelastus tarkoittaa siis ihmisen pelastumista tästä tuhoutuvasta elämästä > elämään joka ei tuhoudu.. tai saman voisi sanoa myös että pelastuminen tarkoittaa valheellisesta (syntisestä) elämästä siirtymistä > oikeudenmukaiseen ja rakkaudelliseen elämään.
alex :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821289Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2021078Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä611040Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais12989Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ160966Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103953Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi68866Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍119781- 77715
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t121714