Venäläinenkin varoittaa Venäjästä;

584
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

En osta juttua juutalaislehdestä.

Äänestä

Viisas mies, älysi asian, näyttää todella että venäjänkään-impperiumin purku ei onnistu tosta

Äänestä

Totta puhuu tuo Gaidar. Kun vain saisi sanomansa perille venäläisille ja venäläismielisille.

Lainauksia:

Ellei Venäjä opi siitä, mitä sille ja muille imperiumeille tapahtui 1900-luvulla, maasta voi tulla uhka maailmalle.

pelkistää neuvostojärjestelmän tuhon kyvyttömyydeksi ruokkia oma väestö.

Stalinin pakkokollektivisointi palautti maaorjuuden.

Neuvostosupervallan ydin oli ollut vallanpitäjien kyky ja valmius käyttää rajoittamatonta valtaa omaa kansaa vastaan.

Venäjän poliittinen järjestelmä on yhä autoritaarisempi. Venäjä ei tunnetusti ole oikeusvaltio, eikä omaisuuden suoja ole taattu.

Äänestä
  • että saa. Oli 90-luvulla vihattu mies rysssänmaalla.

    Äänestä

  • Älä kuvittelekaan kirjoitti:

    että saa. Oli 90-luvulla vihattu mies rysssänmaalla.

    Onko sen kummempaa muuten Suomessakaan
    tai muissa maissa joissa sanotaan kuljettavan
    demokratian kaapuihin verhottuna?

    Ylipäätään miksi ihmisiä nostatetaan vastakkainasettelulla sortamaan
    toisiaan....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jo on aikoihin elett kirjoitti:

http://www.hs.fi/arviot/Kirja/a1414205945495

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu