Ei ole jumalaa

Elämä on

Millä palstalla kuuluisi keskustella jumalattomuudesta ja uskonnottomuudesta?

Huomaan olevani ilman uskontoa kun nyt asiaa pysähdyin miettimään. En koe olevani myöskään ateisti, koska tuntuu että silloin pitäisi olla tietoisesti jumalaa vastaan.

Ilman jumalaa on mukava elää. ei ole jumalan pelkoa kun tajuaa ettei tuomiolle joudu. Sitä elää itselle. Haluan olla hyvä ihminen , koska haluan niin. Saan siitä hyvän mielen itselleni, ja välillä muillekin.

En kuvittele ansaitsevani sillä paikka taivaasta, helvetistä, lehmästä tai muuta.

5

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Siis Jumala on minussa, muuten en ole olemassa. Tekniikan eli linkkien toimivuudesta en tiedä. Jumala toimii jokaisessa, sanotpa sille minkä nimen tahansa.


    • ikävä ihminen

      Löisin vetoa, että jos olet työelämässä, nautit silti kaikki kristilliset, palkalliset pyhäpäivät, osallistut firman pikkujouluun ja otat vastaan ryyppäjäiset, jouluateriat ja muut lahjat sekä aattona perheen ja ystävien lahjat. Pääsiäisenä (yht. 4 vapaapäivää) lähdet kaupunkilomalle Pariisiin. Juhannusvapaat olet pöllyssä.

      Käytät hyväksesi seurakunnan / kirkon vihkimis-, hautaus- ja lastesi rippikoulupalvelut. Ehkä vielä lasten iltapäiväkerhot ja partionkin.

      Kun kerran Jumalaa ja Jeesusta ei mielestäsi ole tai et ainakaan heitä palvele vaan vastustat, sinun pitää kieltäytyä em. eduistakin.

      • äly hoi

        Mielestäsi vain kristityt ovat ansainneet palkallisia vapaapäiviä? Maksetaanko työnantajille kirkollisverosta korvaus menetetyistä työtuloista, vai millä perustelet näkemyksesi että nämä ylimääräiset vapaapäivät kuuluisivat vain jonkun yhden uskonnon harjoittajille?

        Taidan perustaa oman uskonnon, jossa kuusi päivää viikossa ovat pyhiä ja vaadin ne palkalliseksi vapaaksi. Voin kyllä mieluusti mennä sitten juhannuksena töihin - jos se sattuu olemaan minun arkipäiväni.

        Miksi ihmeessä joku uskonnoton haluaisi käyttää rippikoulu- tai mitään muutakaan jeesus-uskisten palveluja? Pikkujoulukin on uskonnollinen juhla?

        Koitas nyt toeta krapulastasi ja tule järkiisi (oletan että vedät joka lauantai pään täyteen, koska et muuten kestä totuutta siitä, että uskot johonkin satuolentoihin)


    • setoinentolvna

      Kun huomaat väitteleväsi tolvanan kasaa varo ettet itse tee samoin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      139
      11248
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      157
      10361
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      27
      8053
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      197
      6598
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      54
      5759
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      88
      5238
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      158
      4483
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4286
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4132
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      138
      3682
    Aihe