Ei ole jumalaa

Millä palstalla kuuluisi keskustella jumalattomuudesta ja uskonnottomuudesta?

Huomaan olevani ilman uskontoa kun nyt asiaa pysähdyin miettimään. En koe olevani myöskään ateisti, koska tuntuu että silloin pitäisi olla tietoisesti jumalaa vastaan.

Ilman jumalaa on mukava elää. ei ole jumalan pelkoa kun tajuaa ettei tuomiolle joudu. Sitä elää itselle. Haluan olla hyvä ihminen , koska haluan niin. Saan siitä hyvän mielen itselleni, ja välillä muillekin.

En kuvittele ansaitsevani sillä paikka taivaasta, helvetistä, lehmästä tai muuta.
5194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat
  • Siis Jumala on minussa, muuten en ole olemassa. Tekniikan eli linkkien toimivuudesta en tiedä. Jumala toimii jokaisessa, sanotpa sille minkä nimen tahansa.

    Äänestä

Löisin vetoa, että jos olet työelämässä, nautit silti kaikki kristilliset, palkalliset pyhäpäivät, osallistut firman pikkujouluun ja otat vastaan ryyppäjäiset, jouluateriat ja muut lahjat sekä aattona perheen ja ystävien lahjat. Pääsiäisenä (yht. 4 vapaapäivää) lähdet kaupunkilomalle Pariisiin. Juhannusvapaat olet pöllyssä.

Käytät hyväksesi seurakunnan / kirkon vihkimis-, hautaus- ja lastesi rippikoulupalvelut. Ehkä vielä lasten iltapäiväkerhot ja partionkin.

Kun kerran Jumalaa ja Jeesusta ei mielestäsi ole tai et ainakaan heitä palvele vaan vastustat, sinun pitää kieltäytyä em. eduistakin.

Äänestä
  • Mielestäsi vain kristityt ovat ansainneet palkallisia vapaapäiviä? Maksetaanko työnantajille kirkollisverosta korvaus menetetyistä työtuloista, vai millä perustelet näkemyksesi että nämä ylimääräiset vapaapäivät kuuluisivat vain jonkun yhden uskonnon harjoittajille?

    Taidan perustaa oman uskonnon, jossa kuusi päivää viikossa ovat pyhiä ja vaadin ne palkalliseksi vapaaksi. Voin kyllä mieluusti mennä sitten juhannuksena töihin - jos se sattuu olemaan minun arkipäiväni.

    Miksi ihmeessä joku uskonnoton haluaisi käyttää rippikoulu- tai mitään muutakaan jeesus-uskisten palveluja? Pikkujoulukin on uskonnollinen juhla?

    Koitas nyt toeta krapulastasi ja tule järkiisi (oletan että vedät joka lauantai pään täyteen, koska et muuten kestä totuutta siitä, että uskot johonkin satuolentoihin)

    Äänestä

Kun huomaat väitteleväsi tolvanan kasaa varo ettet itse tee samoin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Elämä on kirjoitti:

Millä palstalla kuuluisi keskustella jumalattomuudesta ja uskonnottomuudesta?

Huomaan olevani ilman uskontoa kun nyt asiaa pysähdyin miettimään. En koe olevani myöskään ateisti, koska tuntuu että silloin pitäisi olla tietoisesti jumalaa vastaan.

Ilman jumalaa on mukava elää. ei ole jumalan pelkoa kun tajuaa ettei tuomiolle joudu. Sitä elää itselle. Haluan olla hyvä ihminen , koska haluan niin. Saan siitä hyvän mielen itselleni, ja välillä muillekin.

En kuvittele ansaitsevani sillä paikka taivaasta, helvetistä, lehmästä tai muuta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu