Uskonto myy maailmalla

"sraelin pääkaupunki Jerusalem tänä päivänä. Via Dolorosaa (suom. kärsimysten tie) reunustavat pubit, rihkamamyymälät, torimyyntipöydät ja muut turistirysät. Myynnissä on esimerkiksi orjantappurakruunuja.
Ruotsalaisen Aftonbladet-lehden mukaan lukuisat pyhiinvaeltajat ja muut turistit matkustavat Jerusalemiin pääsiäisenä. Osa heistä vuokraa ristin kulkeakseen sen kanssa Jeesuksen reitin Golgatalle, ristiinnaulitsemisen paikalle.
Noin 1,5-metrisen ristin vuokraamisesta veloitetaan 500–1000 kruunua eli 55–110 euroa. Bisnes ärsyttää monia uskonnollisia kaupunkilaisia."



Mitähän mahtaisi itse juhlakalu tykätä vastaavanlaisesta rihkamakaupasta, missä orjantappuroita ja halpis ristejä kauppaillaan toreilla hänen nimiinsä.


Mutta kaippa asia on kuten Star Trekin viisaus:

"Imitation is the highest form of flattery".


http://www.aamulehti.fi/Ulkomaat/1194894792661/artikkeli/tama bisnes arsyttaa monia jerusalemissa vuokrataan risteja turistien kannettavaksi video.html

4

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ryhtyisi riehumaan?

      "Mitähän mahtaisi itse juhlakalu tykätä vastaavanlaisesta rihkamakaupasta, missä orjantappuroita ja halpis ristejä kauppaillaan toreilla hänen nimiinsä."

      Markus 11:

      15 Ja he tulivat Jerusalemiin. Ja hän meni pyhäkköön ja rupesi ajamaan ulos niitä, jotka myivät ja ostivat pyhäkössä, ja kaatoi kumoon rahanvaihtajain pöydät ja kyyhkysten myyjäin istuimet,
      16 eikä sallinut kenenkään kantaa mitään astiaa pyhäkön kautta.
      17 Ja hän opetti ja sanoi heille: "Eikö ole kirjoitettu: 'Minun huoneeni on kutsuttava kaikkien kansojen rukoushuoneeksi'? Mutta te olette tehneet siitä ryövärien luolan."

      • Mitä ilmeisimmin. Mahtaa kuitenkin suurinosa turisteista tulla lämpimän ilman, halvan viinan ja kauniiden rantojen takia enempi lomailemaan, kuin uskonnollisen hömpötyksen. Mutta taitaa uskonto kuitenkin toimia silti hyvänä vetonaulana siinä sivussa.


    • Rudolf Hössin muistelmissa kerrotaan kanssa tuosta pyhästä rihkamakaupasta. Taitaa sillä olla pitemmät kuin tuhatvuotiset perinteet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      125
      7789
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      41
      4471
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      43
      4008
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      410
      2085
    5. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      78
      1757
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1497
    7. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1488
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      198
      1294
    9. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1158
    10. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      32
      1117
    Aihe