Suomessa on lähes puoli miljoonaa työtöntä ja mamuja päästetään maahan joukkioittain ja silti porvarit perustelevat eläkeiän nostoa sillä että työurat pitenevät.
Millä ihmeellä?
Eikö tämä kansa jo tajua miten oikeisto meitä kusettaa? Mitä oikein pitäisi tehdä? Eikö politiikassa ole enää mitään rotia?
Millä ihmeellä?
Eikö tämä kansa jo tajua miten oikeisto meitä kusettaa? Mitä oikein pitäisi tehdä? Eikö politiikassa ole enää mitään rotia?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Tok, tok. Enää puuttuu vain se työpaikka jossa olla seitenkymmpiseksi.
Eläkeiän nostolla on vain yksi tarkoitus. -Eläkeyhtiöiden ei tarvitse maksaa eläkkeitä,koska pidetään ikääntynyt porukka päivärahoilla loputtomiin,niin päästään halvemmalla. -Ei pitäisi päästää ketään politikkoa enää hiihtämään Rukan lumille.
Huoli onkin yläpään eläkkeistä joudutaanko leikkaamaan.
Kaikki on turhaa, jos vienti ei vedä.
Työtä ei ole,ja "työurat" pitenevät.
Taitaa olla kysymys siitä,että työttömien ansiosidonnais aikaa
pidennetään ennen eläkkeelle pääsyä.Tulee halvemmaksi kuin
eläkkeen maksaminen ajallaan.
Taitaa olla niin että ansiosidonnaisen kestoa lyhennetään ja kannustetaan työttömiä ottamaan töitä vastaan tai kouluttautumaan.
Nyt on niin että ansiosidonnaisella olevat eivät ota töitä vastaan jos sattuu palkka olemaan vähemmän kuin aikaisemmassa työssä. Jos työn kesto on lyhyt niin ansiosidonnainen pienenee.
Pitäisi löytää keinot miten saada työtä lisää ja työnhakijat löytämään työpaikat. Saksassa, Tanskassa ja Ruotsissa on onnistuttu joten sieltä on otettava mallia.
Ainakin vuosikymmenet samassa työssä olleet eli nykyaikaiseen työhön kelpaamattomat on laitettava opiskelemaan jotta työllistyminen olisi mahdollista.
Yli viisikymmentävuotiaiden palkkaamisesta ei saisi tulla työnantajalle ylimääräisiä kustannuksia jos työntekijä sattuisi joutumaan työkyvyttömyyseläkkeelle kun se on todella kallista.
Ansiosidonnaisen päivärahan kestoa on lyhennettävä koska yli vuoden työttömänä olleita ei kukaan halua vaivoikseen kun he ovat jo syrjäytyneet työstä eli muuttuneet työkyvyttömiksi.
Sosiaalituki pitää voida yhdistää järkevästi koska kaikille ei riitä osa-aikatyötä jatkossa. Kaikin keinoin pitäisi välttää pitkiä työstä poissaoloa koska työhön paluu voi olla mahdotonta jopa äititysloman jälkeen jos työ on ollut määräaikainen.
Vanhusväestön määrä on kasvamassa vähintään puolitoistakertaiseksi ja samaan työikäisen väestön määrä laskee. Työllisyysastetta pitäisi saada nostettua 6-7 prosenttiyksikköä jotta nykyinen elintaso voitaisiin säilyttää.
Kansantalouden kannalta passiiviväestön määrä kasvaa jatkossa räjähdysmäisesti eli kaikin keinoin pitää patistella työhön kelpaavia töitten pariin pois laiskottelemasta yhteiskunnan tuella.
Viimeinen keino ratkaista julkisen sektorin rahoituskriisi on loppukädessä alentaa julkisen sektorin menoja eli vähentää julkiselta sektorilta väkeä eli laskea palvelutasoa sekä leikata tulonsiirtoja (mm. eläkkeitä, työttömyyskorvausta) jotta velanotto saadaan aisoihin.
Suomessa työuria pidennetään tosi kummallisella tavalla. Yt-neuvottelijat oikein kilpaa pyrkivät irtisanomaan mahdollisimman monia pois työn tekemisen äärestä.
Ei minultakaan ole koskaan kysytty työn tekemisen jatkohaluista vaan nimi on pantu irtisanomislistaan kysymätä minulta mitään.
Ehkä nämä yt-neuvottelijat eivät edes erota sanojen merkityksiä eli kuka saa olla töissä ja kuka ei saa jatkaa työnsä tekemistä? Ei työurat pitene irtisanomisilla.
Ja turha sitä on nostaa eläkeikää. kun nytkään ei edes 5-kymppiset edes saa jatkaa työnsä tekemistä. Ja monilla 4-kymmpisilläkin työura katkeaa ja monet 2- ja 3- kymppiset eivät edes koskaan pääse työuralle.
Tunnen eräänkin maisterin joka ei ole vielä 28-vuotiaana päivääkään ollut palkkatyössä koska ei ole ollut työmarkkinoille kelpaava vaikka työkkäri pakottaa turhaan työnhakuun karenssin uhalla.
Kaikilla se työura EI edes ala ja toisilta se katkaistaan väkivaltaisesti taloudellis-tuotannollisella irtisanomis syyllä. Ei tällä politiikalla työurat pitene.
Työnhaku pakkoa pidetään yllä mutta työn tekemiseen EI ole mahdolisuutta.
Ei tässä systeemissä ole mitään järkeä. Miksi työhaluiset eivät edes saa jatkaa työssä olemista?
Puhutaan vasta tämän jälkeen eläkeiästä kun ensin ihmiset jaksavat pysyä ja saavat olla työelämässä.
Ei kookomushallitusten tartkoitus ole että ihmiset voisivat hyvin. Tarkoitus on tehdä orjayhteiskunta, jossa ruokapalkalla työeskenneltäisiin ja asuttaisiin jossain parakissa, vähän niinkuin keskitysleireissä.
pannaanko vauhtia?29.10.2014 11:200 SULJE
Suomi tarvitsee henkistä jälleenrakentamista
Julkisuudessa oli äskettäin esillä kysymys suurimpien eläkkeiden
leikkaamisesta ns. eläkekaton avulla. Eläkekatto on käytössä
monissa länsimaissa. Suomessa sekä työnantajien että
työntekijöiden etujärjestöt torjuivat esitykset eläkekattojen
käyttöön ottamisesta. Ne kuulemma eivät sovi suomalaiseen
järjestelmään ja lisäksi ne lisäisivät (!) eriarvoisuutta.
Muutamat voivat siis edelleen nauttia kymmenien tuhansien eurojen kuukausieläkettä samaan aikaan, kun puoli miljoonaa suomalaista joutuu tulemaan toimeen n. 500 euron kuukausituloilla. Tämä on arvostettujen etujärjestöjen ja myös poliittisten päättäjien mielestä aivan oikein.
Suurimpia tuloja nauttivat voivat työssäoloaikanaan halutessaan säästää. Pienituloisimmilla ei tällaista mahdollisuutta ole. Nykyiset päättäjät katsovat, että köyhien pysyminen köyhinä ja rikkaiden rikastuminen ilman rajoituksia on ihan oikein. Eläkekattokeskustelu todisti osaltaan tämän.
Professori Matti Tuomala on äskettäin julkaistussa teoksessa Oikeudenmukainen verotus todennut, että suurituloisimpia on suosittu viimeisten 15 vuoden ajan verotuksessa täysin kohtuuttomasti.
Onko niin, että köyhille maksettavat rahat, vaikkapa eläkkeet, ovat pois jostakin tärkeämmästä, mutta rikkaille maksettavat eivät? Vai onko niin, että jos eläkekaton tapainen oikeudenmukaisempaa tulonjakoa edistävä uudistus ei sovi suomalaiseen järjestelmään, pitää muuttaa järjestelmää?
http://www.anttipesonen.fi/2009/12/suomi-tarvitsee-henkista.html
Monta vuotta tätä asiaa on vatvottu mutta mitään edistystä tai
edes keskustelun suunnanmuutosta ei ole tapahtunut,
http://joukosilvennoinen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/129882-elakeika-alas-palkat-ylos
Nyt elvyttämään pudottamalla eläkeikää 3-4 vuotta joko määräajaksi tai vaikka yhtä pitkäksi ajaksi kuin budjetissa esitetty lapsilisien korotusten jäädyttäminen. Toimenpiteellä saataisiin nopeasti vähintään 40 000-60 000 uutta työpaikkaa, sillä työväestöstä iäkkäimmillä, muutamaa julkisuuteen tuotua poikkeusta lukuunottamatta, on suuri halu poistua työelämästä. Kun eläkkeelle siirtyisi noin 45 000 henkilöä, eläkkeen ollessa 18 000 euroa/vuosi, toisi se valtiolle suoria verotuloja 190 miljoonaa euroa muut sivutulot. Eläköityminen nostaa oletettavasti myös kulutusta, sillä eläkeläisillä on enemmän aikaa ja rahaa käytettäväksi, joten summa nousisi yli 200 miljoonaan euroon.
Eläkeiän pudottaminen toisi siis lisää kaivattuja työpaikkoja. Suomessa on nyt ainakin 63 000 pitkäaikaistyötöntä, joista tulee yhteiskunnalle kustannuksia joka vuosi noin 27 000 euroa/henkilö. Tämä summa on mielestäni alakantissa ajatellen esimerkiksi mielenterveys-, päihde-, yms. ongelmia joita työttömyydestä, varsinkin pitkäaikaistyöttömyydestä, aiheutuu. Jos näistä pitkäaikaistyöttömistä pääsisi kiinni työlämään vaikka 30 000 henkilöä, toisi se valtiolle suoraan 810 miljoonaa euroa säästyneinä työttömyys-, toimeentulotuki-, yms. kuluina. Lisäksi, kun otetaan huomioon edellä mainitut työverotulot ja muut sivuverot, saataisiin miljardi euroa ylittymään helposti.
_______________________________
Tämä on sitä puhetta jonka taviksetkin tajuaa,miten päättäjämme
näkevät asiat ihan päinvastoin?
http://www.pohjolansanomat.fi/Kotimaa/1194936220753/artikkeli/ilmarisen johtaja loi tiskiin ikiliikkujan nain suomen elakevarat eivat lopu koskaan.html
Jos eläkevarat ovat suhteessa palkkasummaan 200 prosenttia, ja jos ne tuottavat vaikka 3,5 prosenttia vuodessa, se vuosituotto suhteessa palkkasummaan on 7 prosenttia. Tuollaisella vuosituotolla eläkkeiden rahoitukseen käytettäisiin vain noin puolet tuotoista ja toinen puoli jäisi kasvattamaan rahastoa. Tällä matematiikalla eläkevarat eivät lopu koskaan, edellyttäen, että vuosituotto olisi 3,5 prosenttia.
Tammi–syyskuussa 2014 Ilmarisen sijoitustuotot nousivat 5,7 prosenttiin.
______________
riittää, loppuu, riittää
Uus idea tähän jatkuvaan eläke iän nostoon, että työntekijöitä ei päästetä eläkkelle ja nuoria pidetään työttöminä.
Eivät nämä eläkeiän nostoa ajavat päättäjät ajattele sitä, että ihmisen työteho laskee ihmisen vanhetessa.
Lisäksi nämä eläke iän nostoa ajavat päättäjät eivät edes tee mitään raskasta ja rasittavaa työtä ja jäävät itse eläkkelle paljon ennen sitä eläkeikää, mitä vaativat raskasta työtä tekeviltä.
Eli kun 60 vuotta tulee täyteen, niin hidastakaa sitä työtahtia, tehkää työtä hitaammin, valittakaa selkäkipuja, jalkakipuja, käsi tulee kipeäksi ja valittakaa väsymystä.
Vaikkei mitään vaivoja oliskaan, niin valittakaa, koska ihmisen nivelet ja keho kuluu iän myötä ja jos eläkeikää aina vaan nostetaan, niin ihminen ei pääse koskaan eläkkeelle.
Onko se hienoa, että työpaikasta lopulta pääsee pois vaan ruumis arkussa.
Siihenhän ne eläkepomot tähtää, ettei kellekään tarvi eläkettä maksaa ja eläkepomot kauhoo ne eläkevarat omille tileilleen ja nauraa, että ompas taas mukavaa, kun saatiin eläkeikä niin korkeaksi, että ei ehtinyt tuokaan 50 vuotta koko elämänsä töitä tehnyt nauttia päivääkään eläkettä, kun ehti kuolla ennen eläkkelle pääsyä ja eläkepomot nauraa räkättävät asialle.
Suomalaisen työura pitenee irtisanomalla pois työelämästä? Miksi ne yt-neuvottelijat kaikin keinoin pyrkivät poistamaan ihmisten mahdollisuuden osallistua työn tekemiseen.
Miten työttömyysjakso voi pidentää työuraa? Todellisuudessa työurat voivat pidentyä ainoastaan pitämällä ihmiset töissä ja sitten pitää huolehtia, että ne ihmiset jaksavat olla työn tekemisessä mukana.
Eläkeiästä puhuminen on aivan sivuseikka. Annetaan ihmisille mahdollisuus osallistua työn tekemiseen eli pidetään ne ihmiset työssä eikä irtisanomalla heitä työttömiksi.
Työ jatkuu vain työtä tekemällä. Ja tämä taas vaatii sitä jaksamista.
Työura lasketaan siitä, kun työt aloittaa, on töissä ja lopettaa. Jos on jatkuvasti töissä, se on lopetusikä miinus aloitusikä. Miten työurat voisi pidentyä? Itse aloitin 15-vuotiaana ja lopetin kun olin täyttänyt 61. Yksinkertaistaen joku voisi laskea työuran pituudeksi yli 45 vuotta. Tosiasiassa hukkasin opiskeluun enempi vähempi osia jopa kahdeksasta vuodesta, joten tehollinen työura on toki suppeampi, mutta koko ajan olin osin töissä. Se vaikuttaa nykyjään mahdottomalta. Lisäksi aina vaan suurempi kansanosa hankkii akateemisen loppututkinnon. Silloin alkaa olla mahdottomuus päästä yli 40-vuoden työuriin. Miten lisäämällä lakisääteistä eläkeikää työura oleellisesti pitenee, jos jonkun sairauden perusteella kuitenkin siirrytään paljon ennen eläkkeelle?
Toinen seikka on se, että jos ei ole työpaikkoja, ei voi olla työuriakaan.
Loppuu työttömyys kun päivähoito lopetetaan. Yksityisiä päiväkoteja voisi olla mutta niiden kustannukset jokainen saisi maksaa itse. Sama leikkikoulujen kohdalla.
Eläkkeitä ei vaan haluta maksaa ihmiset kuolee ennen eläkeikää.