Sanoo asiantuntijat. Missä se Venäjän romahdus on?
http://www.talouselama.fi/uutiset/nollakasvusta pienelle plussalle venajan talous piristyi syyskuussa/a2273515
http://www.talouselama.fi/uutiset/nollakasvusta pienelle plussalle venajan talous piristyi syyskuussa/a2273515
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jaa-a, olisiko ruplan arvon romahduksessa? Öljyn hinnan laskussa (jonka seurauksena Venäjän budjetti pettää pahasti)? Venäjän taloudesta vastaavien mielipiteissä että metsään mennään ja rajusti?
Ei näy ei.
Meillä ajatellaan asioista hieman väärin. Kun on uutinen Venäjän talouskasvun hidastumisesta, niin ajatellaan, että talous ei kasva tai se taantuu. Mutta eihän näin ole.
Meillä kasvua ei ole, Venäjällä sitä on kuitenkin hieman. Venäjällä on niin suuret sisämarkkinat, että se pystyy pitämään talouden kasvua yllä.
Boikotit sitäpaitsi hyödyttävät Venäjän kotimaista tuotantoa.
joo, EU luulee itsestään liikoja. Samoihin aikoihin kun Eu:sta loppui vihannesten ja hedelmien vienti oli uutinen että Venäjä neuvottelee 28:n maan kanssa korvaavasta tuonnista, Miettikääpä. Minäkin söisin turkkilaisia hedelmiä mieluummin kun espanjalaisia tai suomalaisia kasvihuonenaatteja.
Venäjällä tuotetaan paljon myös omia elintarvikkeita. Lihajalosteita, maitotaloustuotteita, vihanneksia ja valmisruokia. Ne ovat jääneet mm. EU:sta tuotujen elintarvikkeiden varjoon. Osa eroista saattaa johtua laatueroista, mutta myös markkinointi ja hinnoittelu vaikuttavat asiaan.
Euroopasta tuodut elintarvikkeet ovat useimmiten myynnissä suurkaupunkien marketeissa, kuten vaikkapa Moskovan ja Pietarin Prismoissa ja muissa ylikansallisissa ketjuissa. Maaseutukaupoissa vallalla ovat venäläisten omat tuotteet joskus hieman edullisempaan hintaan.
Boikottien myötä venäläisten omat ketjut saavat etuutta markkinoissa. Karusel, Sigma, Lenta ja vastaavat ketjut välittävät nyt entistä enemmän maan omia tuotteita. Kun kysyntä kasvaa, pystyy myös jalostustoiminta vastaamaan kasvaneeseen menekkiin.
Nämä boikotit heikentävät myös suomalaisten markkinaosuuksia ja niiden saaminen takaisin on työn ja tuskan takana. Ei näillä boikoteilla pystytä kuitenkaan vaikuttamaan mihinkään, neuvotteluilla ja yhteistyöllä pystytään.
Yksi pakotteiden suurista kärsijöistä on Suomi, ei Venäjä. Sitäkö Suomenkin hallitus haluaa. :))
Teillä nyt ajatellaan hieman väärin. Venäläiset talousasiantuntijat (Ei Putinin sätkyukot) kertoivat Venäjän olevan jo nyt syöksykierteessä ja povasivat Venäjän romahtavan täydellisesti ja lopullisesti n. 1,5 - 2 vuoden kuluessa.
Venäjä (Putin) on tuhonnut Venäjälle elintärkeät suhteet länsimaailmaan ainakin seuraavaksi 20 vuodeksi eteenpäin ja Venäjä ei kestä edes paria vuotta tätä tilannetta.
Venäläiset asiantuntijat painottivat vielä sitä karua tosiasiaa että länsimaailma tulee toimeen ilman Venäjää, mutta Venäjä ei tule toimeen ilman länsimaailmaa.
Heh, putinistit yrittää valaa uskoa kuihtuvaan venäjään, mutta turhaa!
Kertovat Venäjän maan omat tilastot... Ja uskottavuus Venäjän median luokkaa.
Ei ole romahdusta näkynyt. Asiantuntijat valehtelevat tarkoituksella, tai sitten eivät ymmärrä asiaansa.
Bruttokansantuote lisääntyy pelkästään sillä, että ikkunalaseja rikotaan ja korjataan. Tuttua puuhaa Venäjällä tällainen taskusta toiseen siirtely.
Sotakommunismissa maan sisällä bruttokansantuote todellakin voi kasvaa. Tämä peittää alleen sen, että kyseessä on pitemmän päälle tuottamaton tuotannonala.
Tykkejä ei voi syödä. Eikä öljyä.