Stressi ja liikakarvaisuus naisella (ym. oireet)

sonny123

Moikka kaikille.

En ollut aivan varma, minkä otsikon alle minun tulisi vaivastani kirjoittaa, mutta koska stressistä, jännityksestä ja peloista on vahvasti kyse, sopii aihe varmasti tänne.

Olen 25-vuotias nainen, jolla on todettu ahdistuneisuushäiriö. Olen kärsinyt ahdistuksesta ja stressistä vuosia ja saan toisinaan (kuitenkin harvoin) paniikkikohtauksiakin. Olen käynyt terapiassa ja jopa syönyt vaivaani masennuslääkkeitä kahden vuoden ajan (lopetin lääkkeet reilu vuosi sitten). Minua stressaavat ja jännittävät monenlaiset asiat - useimmiten arkiset (sosiaaliset tilanteet, uusien ihmisten tapaaminen, tarkkailun ja yllättävän huomion kohteena oleminen) ja pelkään valtavasti tulevaisuutta. Kyseinen stressi on ollut elämässäni läsnä niin pitkään, etten enää tiedä miltä "normaalin" olotilan tulisi tuntua.

Olen kärsinyt vuosien ajan turpoilevasta vatsasta ja minulta on otettu allergiakokeita, joiden tulokset ovat olleet negatiivisia. Minulla on myös aknea (leuka-alueella, joka liittyy siis hormoneihin). Viimeisen muutaman vuoden aikana olen lisäksi alkanut kärsiä liikakarvaisuudesta.

Vaiva alkoi noin kolme vuotta sitten ja on hiljalleen mennyt pahempaan suuntaan: minulla kasvaa nykyään tummia karvoja navan ala-ja yläpuolella, nännien ympärillä (hyvin runsaasti), ylähuulen päällä, ja leuan alla. Minulle on kasvanut tuuheat pulisongit ja viimeisen vuoden sisällä tummia karvoja on kasvanut ympäri poskiani, jopa poskipäihin asti.

Kävin kokonaisvaltaisissa tutkimuksissa Helsingin naistenklinikan hormonipoliklinikalla, ja androgeenitasoni ovat normaalit. Verikokeita otettiin lukuisia, joissa kaikki oli normaalia ja myös munasarjani tutkittiin ultraäänellä- monirakkulaisuutta ei löydetty. Muut perheeni naiset eivät ole karvaisia, enkä minäkään ennen ollut: vaiva on alkanut samaan aikaan, kun ahdistuneisuuteni meni pahemmaksi.

Olen siis alkanut epäilemään, että ahdistuksella ja stressillä sekä karvaisuudellani on yhteys. Yhteys, johon liittyvät myös hormonaalinen akneni (eikö stressi laitakin hormonitoiminnan sekaisin?) ja jatkuvat vatsavaivani. En vain enää tiedä kenen puoleen kääntyä.

Olen myös lukenut lisämunuaisen uupumuksesta, joka pohjautuu jatkuvaan stressitilaan ja aiheuttaa muun muassa liikakarvaisuutta. Tästä lääkärit eivät tuntuneet tietävän ja tutkimukseni lopetettiin - minulle todettiin vain, että karvaisuudelleni ei ole syytä, eikä sille voi tehdä mitään. Tunnin kuitenkin vahvasti, ettei kehossani ole kaikki kunnossa.

Onko kenelläkään muulla samankaltaisia oireita? Olen niin väsynyt stressaamaan ja huolimaan - nyt kaiken lisäksi siitä, että karvaisuuteni pahenee jatkuvasti. Nypin jo nyt karvani päivittäin, enkä tiedä mitä tehdä jos oireet pahenevat pahenemistaan.

2

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bvds

      Itel monirakkulaiset munasarjat ja e-pillerit on auttanu oireisiin (eli mul oli ns. viikset :D) jne. Tietääkseni stressi pahentaa kyl koska vaikuttaa hormonitoimintaan

    • uuvuttaa myös

      No, varmaan ensimmäiseksi haluaisi päästä kasvojen karvoituksesta eroon. Pääkaupunkiseudulla näytät olevan, joten Helsingistä löytyy klinikoita, joissa voidaan laserilla tappaa tummia karvoja kasvoista. Mutta se vaatii monta hoitokertaa. Tällaisesta varmaan tiedätkin. Minulla on myös se, että ylähuulen yläpuolelle ja leukaan kasvaa jatkuvasti muutama musta karva, joita sitten olen nyppinyt pois. Löysin laitteen, joka tehoaa:

      http://www.verkkokauppa.com/fi/product/13828/dnfrj/Philips-Lumea-SC2003-11-IPL

      kallis tuo kyllä on.

      Mitenkäs muuten olisi, jos kävisit kilpirauhastestissä verikokeessa, terveyskeskuksessakin ottavat sellaisen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3560
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3403
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      50
      3371
    4. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      3025
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2849
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      19
      2594
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2325
    8. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      132
      1348
    Aihe