Miten voin tuhota itseltäni tunteet

jääkaappipakastin-22

vastakkaista sukupuolta tai ylipäätään ihmisiä kohtaan?

Ongelmani on se että en voi ikinä saada vastarakkautta, koska olen liian outo. En halua myöskään kitua koko elämääni (menetysten takia), joten olisi parempi jos en tuntisi enää ikinä mitään.

Sori kirjoitukseni katkera sävy, mutta kaikki jotka törmäävät oikeanlaisiin ihmisiin, jotka ovat sanoinkuvaamattoman upeita ihmisiä, mutta eri maailmassa kuin minä, ymmärtävät minun pointtini.

13

792

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Weird Al

      Elämän ei pidä olla helppoa. Jos tukahdutat tunteesi surun takia, niin samalla tukahdutat myös tunteet, jotka voisivat tuoda sinulle iloa ja onnea. Itse elin tunteettomana todella pitkään ja niiden takaisin saaminen kesti monta vuotta. Vaikka olenkin joutunut sen jälkeen tuntemaan enimmäkseen ikäviä tunteita, niin lämpimät ja hyvät tunteet tekevät kaikesta "kitumisesta" vaivan arvoista.

      Ja oletkos muuten ajatellut, että vastakkaisesta sukupuolesta löytyy myös näitä outoja tapauksia, jotka saattavat ajatella samoin kuin sinä itsestäsi. Maailma on täynnä erilaisia ihmisiä, ehkä et olekaan niin outo kuin luulet?

      • jääkaappipakastin-22

        Kiitos viestistäsi, mutta olen liian katkera uskoakseni mitä kirjoitit.

        Miksi elämän ei pidä olla helppoa? Kenelle siitä on iloa jos elämäni ei olekaan helppoa? Kärsinkö omasta riittämättömyydestäni siihen asti, että olen todella vanha ja katkera, jolloin loukkaan puheellani niitä joilla vielä olisi elämä elettävänä? Mikä on sen tarkoitus jos en koskaan löydä ihmistä jolle olisin rakas? Onhan niitä positiivisiakin tunteita ollut ja muistan tälläkin hetkellä niitä ihmisiä joita kohtaan tunsin positiivisessa valossa. Ongelma vaan on se, että ne ihmiset eivät koskaan saa tietää mitä tunsin, enkä tehnyt heidän oloaan yhtään paremmaksi vaan päinvastoin. Olin kai ainoastaan tunkeileva.

        Vastakkaisesta sukupuolesta löytyy tottakai niitä, jotka kanssa ovat outoja tapauksia. Tiedän, ja se ei yhtään helpota minun oloani, sillä tiedän myös etteivät nämä oudot tapaukset ota minuun yhteyttä. On monta hyvää syytä epäillä minkäänlaista yhteydenoton mahdollisuutta. Ei meitä ole niin paljon, koska outous nyt on mitä on, eivätkä eksyneet ihmiset osaa toistensa luokse. Sitten on kaikenlaisia sairaita paskiaisia, jotka kyllä löytävät ne ihmiset joiden kanssa voisin elää, mutta nämä sairaat paskiaiset teeskentelevät heille kilttiä, hyväksikäyttävät ja turmelevat kaiken hyvän, joka minun kanssani olisi voinut puhjeta kukkaan. Kuvittele Maan asukas etsimässä elämää universumista. Ei se sitä löydä, vaikka on hyvät syyt uskoa sellaisen olemassaoloon.

        En tosissani jaksa uskoa, että jostain nurkan takaa hyppää puutarhatonttu taikasauvan kanssa ja pelastaa minut tai että sateenkaaren päässä on kulta-aarre. Silmissäni kaikki sellainen vaikuttaa yhtä todelliselta kuin elämänkumppanin löytyminen. Totta kai toivon kovasti ettei asia olisikaan näin. Yritä ymmärtää, olen ollut masentunut pitkään tämän asian takia.

        Mitä merkitystä ylipäätään on elämällä jos ei saa tehdä kenenkään päivästä parempaa kuin se on? Voisi yhtä hyvin vaikka kuolla tai luopua tunteista kokonaan. Kuolema lopettaa kaikki kärsimykset.


    • Masentunumies

      Tahtoisin itsekkin tietää miten ja kuinka tuhota tunteet en jaksa enää.

      • Masentunumies

        Kertokaa kuinka tuhoan tunteeni en halua tuntea enää mitään koskee liikaaa pliis kertokaa.


    • MasentunutRaato

      Samoin.

    • 123d13d1231d3

      sinäpä sen sanoit. he ovat eri maailmassa

    • DyingInside_

      Tuttuja tunteita... Pakko vaan vielä jaksaa mitä jaksettava on...

      • DyingInside_

        "Miksi hän antaa elämän valon
        sille, jonka osa on kärsimys..." Oon pari kertaa miettinyt. Juu ja en oo mikään saarnaaja kuitenkaan...


      • Masentunumies

        Jos joku tietää kuinka tuhota kaikki tunteet niin kerro. Anteeks karkee kirjoitus mutta totuus on se että haluan tuhota kaikki tunteet ja en tule toisiin aatoksiin että kertokaa jos joku tietää.


      • Masentunumies

        Oisko mitään suomeksi kuinka tuhota tunteet lopullisesti kaikki, tunteet


    • Grountax

      Mä olen päässyt eroon pikkuhiljaa ihastumisen tunteesta naista kohtaan, johon mulla ei ole mitään mahdollisuuksia ajattelemalla, että minulla ei ole mitään mahdollisuuksia naiseen, johon olen ihastunut.
      Suhtaudun samalla periaatteella jokaiseen naiseen ajatuksella, että älä kuvittelekaan, että nainen sinua kelpuuttaisi.
      Ei oikein ole mitään pettämätöntä keinoa, kun jokaisella on tunteet, jotka pyrkivät esille ja pahimmat ovat nämä ihastumisen tunteen, jotka pitäs saada tukahdutettua.

      Lisäksi olen alkanut käymään salilla tauon jälkeen, saa tunteet purettua treeneihin.

    • AjattelenSiisOlen

      Onpa vanha kirjoitus nostettu ylös. Mutta sanon väitteen: ei ole olemassa rakkautta, mikä tietäisi, mikä on toiselle parhaaksi. Rakkaus tuntee vain sen, minkä kokee itselleen hyväksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2178
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2132
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      87
      1283
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1110
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      59
      1071
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      969
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      920
    Aihe