Mitä jumala teki 7. päivänä?

Väitetään, että jumala loi maailmankaikkeuden kuudessa päivässä. Mitä kalenteria jumala mahtoi käyttää? Jotta voitaisiin puhua järkevästi päivistä, olisi jonkinlainen kalenteri tarpeen. Kalentereita voidaan laatia maan ja kuun suhteen tai maan ja auringon suhteen.
Mutta kun kuu ja aurinko luotiin myöhemmin kuin maa, niin on täysin selvää, että luomisen kalenteri on puppua.
Mitä kalenteria jumala noudatti?

Edelleen, mitä jumala teki seitsemäntenä päivänä? Katsoiko jumala seitsemäntenä päivänä jääkiekkoa ja joi kaljaa? Mutta kun kaljaa osattiin valmistaa jo ennen kuin jumala loi ihmisen (tämä sillä oletuksella, että jumala loi maailman noin 6000 vuotta sitten).

12

312

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jyri

      Tyhmä.

      • "Tyhmä."

        Ja Tero täällä, morjesta vaan.


      • Jyri
        exhellari86 kirjoitti:

        "Tyhmä."

        Ja Tero täällä, morjesta vaan.

        Miten sinä Tero saat siellä Israelissa aikasi kulumaan? Pommeja väistellen vai väsäten?

        Minäkin olen siellä hiukan kulkenut ja olen vakaasti sitä mieltä että tuo siellä nyt asuva kansa on tuhansien kilometrien päässä siitä Israelista jota voisi kutsua Jumalan kansaksi.

        Ortodoksijuutalaiset, anteeksi rakkaat sukulaiseni ja esi-isäni, ovat porukan pimeintä sakkia, toreilla nuoret miehet sovittelevat torikauppiaan myymäiä erilaisia kipoja päähän ja raamatunlausekoteloita otsille ja peilailevat sitten että miltä näyttää.

        Juutalaisethan itse tyrivät etuoikeutensa olla Jumalan kansa ja se etu siirtyi kristityille jotka tyrivät sen sitten yksityisille kristityille tai hajanaisille pienryhmille.

        Mutta edelleenkin kiinnostaa hiukan tietää että mitä sinä siellä teet? Työikäinen nuori mies, jotain duunaat kaiketi, vai? Vai myytkö jotain?


      • Jyri kirjoitti:

        Miten sinä Tero saat siellä Israelissa aikasi kulumaan? Pommeja väistellen vai väsäten?

        Minäkin olen siellä hiukan kulkenut ja olen vakaasti sitä mieltä että tuo siellä nyt asuva kansa on tuhansien kilometrien päässä siitä Israelista jota voisi kutsua Jumalan kansaksi.

        Ortodoksijuutalaiset, anteeksi rakkaat sukulaiseni ja esi-isäni, ovat porukan pimeintä sakkia, toreilla nuoret miehet sovittelevat torikauppiaan myymäiä erilaisia kipoja päähän ja raamatunlausekoteloita otsille ja peilailevat sitten että miltä näyttää.

        Juutalaisethan itse tyrivät etuoikeutensa olla Jumalan kansa ja se etu siirtyi kristityille jotka tyrivät sen sitten yksityisille kristityille tai hajanaisille pienryhmille.

        Mutta edelleenkin kiinnostaa hiukan tietää että mitä sinä siellä teet? Työikäinen nuori mies, jotain duunaat kaiketi, vai? Vai myytkö jotain?

        "Miten sinä Tero saat siellä Israelissa aikasi kulumaan? Pommeja väistellen vai väsäten?"

        Kiinnostukseni, oikeastaan rakkauteni koko tätä seutua kohtaan alkoi kun olin vanhempieni mukana ensin Tiberiaksessa ja sitten Jerusalemissa 1990-luvun puolestavälistä sen lopulle. Kun aloin taloudellisesti itsenäistyä, aloin taas käymään täällä. Keväällä olen suunnitellut meneväni Australiaan mutten tiedä vielä.

        Usko tai älä, ajanvieteestä ei ole pulaa. Pelkästään jo matkusteleminen on hienoa. Ikävä vaan että alkaa taas tunteet täällä kuumenemaan kun se kiihkorabbi melkein tapettiin tuossa muutaman km:n päässä minun väliaikaisesta majapaikastani. Tapaan paljon vanhoja kavereitani jotka ovat tietysti useimmat naimisissa. Vain yksi arabi ja yksi juutalainen eivät halua tavata minua rek. parisuhteeni takia, muut ovat lähinnä uteliaita ja ehdottoman yhtävällisiä ja luontevia.

        Voin hyvin tehdä töitä täältäkin käsin, nykytekniikka sallii sen. Palaan Suomeen taas ensi viikon lopulla, koska en voi jättää bisnestä kovin pitkäksi aikaa muiden käsiin. Niin itsenäinen en valitettavasti ole. Sain muutama vuosi sitten hullunrohkealta pankinjohtajalta sen verran lainaa, että sain ostettua pikkufirman jonka kasvupotentiaalin näin. Se tuottaa nykyisin aika mukavasti. joten velat on melkein kokonaan maksettu eikä opintovelkaakaan ole.

        Kovasti on joutunut tekemään töitä mutta siitä pidän ja vielä mukavampaa kun se palkitsee.

        (Hittolainen, kaverit just ilmoittivat että sen tänään poliisin kanssa yhteenotossa kuolleen palestiinalaisen hautajaiset on kohtapuoliin Leijonaportin hautausmaalla. Siellä voi olla aikamoiset karkelot. Täällä haudankaivu alkaa vielä kun nenänpää on lämmin.)

        Huvittaa miten erimielisyyksistämme huolimatta mielipiteemme noista pingviinin näköisistä parasiiteista on hyvin samansuuntaisia. Eivät käy (vielä) armeijaa, ovat arrogantteja, eivät tee työtä, eivät edes tunnusta nyky-Israelia, lisääntyvät nopeammin kuin vanhoillislestadiolaiset... Muutaman olen nähnyt ihan lähipäivinäkin noita pieni musta kuutio otsallaan kulkevia tyhjäntoimittajia. Perusortodoksijuutalainen on työtä tekevä, aikaansaava, usein ihan asiallinen tyyppi joka antaisi arabeillekin elinmahdollisuuden (itse asiassa monien israelilaisten suvaitsevuus on suurempi kuin useimpien arabien, näin ruohonjuuritasolta täysin epätieteellisesti arvioiden).

        Jos jonkun jumalan joku omaisuuskansa olisi olemassa, se ei ainakaan olisi mikään tällä alueella olevista. Kai sillä oletetulla jumalalla sentään on joku järki ja suhteellisuudentaju.

        Oletko käynyt Umm Quai'ssa Jordaniassa ja ihaillut sieltä näkymiä Israelin ja Genesaretin järven suuntaan? Siellä notkossa on mielenkiintoinen näky... Näkyy ehkä paremmin Israelin puolelta noin 5 km:n päästä. Muistatko?

        Bass halla ana bahki fi Skype. Ma'salame.


    • jumala616

      Masturboi

    • Skippo

      Kreationistit. Ja kaikki tiedämme, että väsyneenä ei synny hyvää jälkeä. Tyhmä.

    • xxxxx Mutta kun kuu ja aurinko luotiin myöhemmin kuin maa, niin on täysin selvää, että luomisen kalenteri on puppua.
      Mitä kalenteria jumala noudatti? xxxxx

      Jumala ei tarvinnut mitään kalenteria. Jumala ei toimi kalenterin mukaan, vaan kalenteri toimii Jumalan mukaan.
      Sitä paitsi, ensimmäisillä ihmisilläkään ei varmasti ollut pitkiin aikoihin olemassa mitään kalenteria. Joku ottakoon selvää, milloin ensimmäinen kalenteri laadittiin.

      • >Joku ottakoon selvää, milloin ensimmäinen kalenteri laadittiin.

        Veikkaan, että ennen maailman luomista eli aiemmin kuin 4000 eaa.
        Voitinko?


    • Jumala nimenomaan toimi kalenterin mukaan. Jotta jumalan olisi mielekästä puhua luomispäivistä, niin tyypin tulee erottaa ensimmäinen päivä toisesta, kolmannesta jne. Jumalalla täytyi olla siis kalenteri; olkoonkin sitten vaikka alkeellinen kalenteri.
      Sitä paitsi raamattu puhuu spesifisti päivistä. Päivien välissä on yö ja tästä muodostuu alkeellinen kalenteri. Mutta kun kalenterin laatimiseen tarvitaan joko aurinko tai kuu (kalenterityypistä riippuen), niin kysymys on täysin relevantti: Mitä kalenteria jumala noudatti, jotta kykeni erottamaan luomispäivät toisistaan ja pitämään lukua niistä kun kalenterin laatimiseen tarvittavia taivaankappaleita ei oltu vielä luotu.
      Nyt Jaakobin olisi totistettava objektiivisesti ja luotettavasti, mitä ajanlaskun määrettä jumala noudatti luomistyössään. MIkäli et tähän pysty, niin kaikki sinun argumentointisi tällä palstalla ikinä nihiloituu nollaksi.

    • 768

      Alussa erotettiin valo pimeydestä. Tuli mieleen, että tähdet kestävät tietyn ajan, riippuen massasta. En tosin ole astronomi.

      • tieteenharrastaja

        Astronomiksi tulo on työlästä, mutta sen harrastajaksi pääsee lukemalla yhden suomenkielisen kirjan Tähtitieteen perusteet.

        Luomiskertomuksen kirjoittaja koki tarvetta selittää yön ja päivän vaihtelun, mutta ei tuntenut Maan pyörimisliikettä eikä osannut yhdistää Aurinkoa koko asiaan.

        Tähdet kestävät tietyn ajan, riippuen massasta ja sen määräämästä fuusioreaktionsa nopeudesta. Jälkimmäisen takia pienimassaisimmat kestävät kauimmin, jopa liki 100 miljardia vuotta.

        Alkuräjähdyksen jälkeen kesti satoja miljoonia vuosia ennenkuin ensimmäinen tähti syttyi.


    • Olutta osattiin valmistaa vuosituhansia ennen kuin raamatun jumala loi maailman. On siinä ollut ihmettelemistä nykyisen Irakin ja Egyptin alueella asuvilla kaljaa juovilla ihmisilä, kun maailma luotiin.

      Beer is one of the world's oldest prepared beverages, possibly dating back to the early Neolithic or 9500 BC, when cereal was first farmed,[11] and is recorded in the written history of ancient Iraq and ancient Egypt.[12] Archaeologists speculate that beer was instrumental in the formation of civilizations.
      http://en.wikipedia.org/wiki/Beer

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      173
      1616
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      258
      1131
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      179
      779
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      721
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      210
      705
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      685
    7. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      49
      651
    8. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      586
    9. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      50
      583
    10. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      67
      561
    11. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      68
      560
    12. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      63
      552
    13. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      32
      521
    14. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      489
    15. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      486
    16. 28
      481
    17. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      69
      461
    18. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      460
    19. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      453
    20. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      23
      429
    Aihe