EBOLA.
Afrikan palkinto saapumassa Suomeen.
Nyt täälläkin..
667
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Älä mussuta valkonaama, tätä me juuri haluamme.....
Aisa kovana omarin "selkään" ja mälli lentää
IS:
"Potilaan kanssa kontaktissa oireiden alkamisen jälkeen olleet henkilöt ovat tiedossa, HUS tiedotti torstai-iltana. Suomessa ei HUSin mukaan epäillä tällä hetkellä muita kontakteja."
Kontaktit ennen oireilua ei ole tiedossa.
Kuinka montaa suomalaisnaista Mr Liberia ehti panna ennen kuin oireilut alkoivat?
HSn mukaan kysymyksessä on USAn kansalainen.
Saapuiko hän Suomeen Finnairin koneella? Vai minkä lentoyhtiön?
Parasta olisi että ko. lentokone desinfioidaan perusteellisesti ja laitetaan karanteeniin. Kuinka monta ihmistä on matkustanut tällä samalla koneella?
Miksi tänne päästetään henkilöitä Ebola alueelta Afrikasta?
Kun Ebola on nyt kerran niin vaarallinen, miksi tänne päästetään väkeä Ebola alueelta Afrikasta?
Sosiaali ja terveysministeri Laura Rädyllä on jo vastaus valmiina:
- Suomessa Kela maksaa kaikki tuet ja lisät ulkomaille lähteville jihadisteille.
- Me otamme mielellään vastaan Ebola alueelta tulevat tänne Suomeen. Se on yhteisvastuullista, olemme osa kansainvälistä yhteisöä. Toki on ikävää jos Ebola tämän takia sattuisi leviämään Suomeen, mutta täytyy muistaa että tärkeintä on olla solidaarinen vähempiosaisia kanssaihmisiä kohtaan, riippumatta siitä missä päin maapalloa he ovat.
Ebolalle pitää nyt siis järjestää asunto ja ilmainen koulutus ja taattu työpaikka. Jos ei halua tehdä töitä, niin tuen pitää olla vähintään pankinjohtajan palkan suuruinen. Näin Ebola kotiutetaan parhaiten. Lisäksi pitää hankkia Ebolalle oma auto, sillä emmehän halua olla eriarvoisia? Emmehän? Kaikilla suomalaisilla on auto.
Onhan Ebolalla koneinsinöörin paperit. Ihan varmasti on. Unohtuivat vaan sinne Afrikkaan. Lisäksi pitää antaa kriisiapua, ettei kulttuurishokki ole liian suuri Suomeen saapuessa. Olemmehan kaikki samanarvoisia ja samaa maailman kulttuuria. Olisihan rasistista, jos Ebolalle ei näitä kohtuullisia tukia myönnetäisi.
Terveisin: Vihreiden Puunhalaajien (ab oyj) puheenjohtajan sihteerin apulaisen apulaisen kolmannen varapaikan ylpeä omistaja, Martta "Kukkahattu" Alihassanabunapa. (os. Ylömöyri-Laattanen)
Juuri näin
Taidan olla oikea profeetta kun näin hyvin osaan lukea ministerin ajatukset - hyvissä ajoin ennen kuin hän avaa suunsa.
Sosiaali ja terveysministeri:
"Jos eilen Meilahden sairaalaan hoitoon tulleella potilaalla todettaisiin ebola, Suomi tekisi ilmoituksen Maailman terveysjärjestölle ja Euroopan tartuntatautivirastolle."
Pelkkä ilmoitus riittää.
Muuta ei tarvitse tehdä, sanoo ministeri.
Mitäs tällaiselle ministerille sitten pitäisi tehdä?
Koe-rotaksi laboratorioon?
Suomen viranomaiset tekevät kaiken väärin!
1. Matkustuskielto Ebola alueille Afrikkaan. Tarvittaessa vaikka 50 valtiota Afrikassa matkustuskieltoon. Tai koko manner toistaiseksi. EI TOTEUTETTU.
2. Henkilö jolla Ebola - häntä kohdeltava kuin hän olisi aikapommi. Mikäli ei tottele määräyksiä hänet ammutaan. EI TOTEUTETTU.
3. Informaatiokampanja yleisölle mediassa, ei pelottelu mielessä vaan asiallisesti. EI TOTEUTETTU.
4. Sosiaali ja terveysministerin erottava totaalisen epäonnistumisen takia ministerin tehtävässä. EI TOTEUTUNUT.