Afrikan palkinto saapumassa Suomeen.

EBOLA.
667
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Älä mussuta valkonaama, tätä me juuri haluamme.....
Aisa kovana omarin "selkään" ja mälli lentää

Äänestä

IS:
"Potilaan kanssa kontaktissa oireiden alkamisen jälkeen olleet henkilöt ovat tiedossa, HUS tiedotti torstai-iltana. Suomessa ei HUSin mukaan epäillä tällä hetkellä muita kontakteja."

Kontaktit ennen oireilua ei ole tiedossa.

Kuinka montaa suomalaisnaista Mr Liberia ehti panna ennen kuin oireilut alkoivat?

HSn mukaan kysymyksessä on USAn kansalainen.

Saapuiko hän Suomeen Finnairin koneella? Vai minkä lentoyhtiön?

Parasta olisi että ko. lentokone desinfioidaan perusteellisesti ja laitetaan karanteeniin. Kuinka monta ihmistä on matkustanut tällä samalla koneella?

Miksi tänne päästetään henkilöitä Ebola alueelta Afrikasta?

Kun Ebola on nyt kerran niin vaarallinen, miksi tänne päästetään väkeä Ebola alueelta Afrikasta?

Sosiaali ja terveysministeri Laura Rädyllä on jo vastaus valmiina:

- Suomessa Kela maksaa kaikki tuet ja lisät ulkomaille lähteville jihadisteille.
- Me otamme mielellään vastaan Ebola alueelta tulevat tänne Suomeen. Se on yhteisvastuullista, olemme osa kansainvälistä yhteisöä. Toki on ikävää jos Ebola tämän takia sattuisi leviämään Suomeen, mutta täytyy muistaa että tärkeintä on olla solidaarinen vähempiosaisia kanssaihmisiä kohtaan, riippumatta siitä missä päin maapalloa he ovat.

Äänestä

Ebolalle pitää nyt siis järjestää asunto ja ilmainen koulutus ja taattu työpaikka. Jos ei halua tehdä töitä, niin tuen pitää olla vähintään pankinjohtajan palkan suuruinen. Näin Ebola kotiutetaan parhaiten. Lisäksi pitää hankkia Ebolalle oma auto, sillä emmehän halua olla eriarvoisia? Emmehän? Kaikilla suomalaisilla on auto.
Onhan Ebolalla koneinsinöörin paperit. Ihan varmasti on. Unohtuivat vaan sinne Afrikkaan. Lisäksi pitää antaa kriisiapua, ettei kulttuurishokki ole liian suuri Suomeen saapuessa. Olemmehan kaikki samanarvoisia ja samaa maailman kulttuuria. Olisihan rasistista, jos Ebolalle ei näitä kohtuullisia tukia myönnetäisi.

Terveisin: Vihreiden Puunhalaajien (ab oyj) puheenjohtajan sihteerin apulaisen apulaisen kolmannen varapaikan ylpeä omistaja, Martta "Kukkahattu" Alihassanabunapa. (os. Ylömöyri-Laattanen)

Äänestä

Juuri näin

Äänestä

Taidan olla oikea profeetta kun näin hyvin osaan lukea ministerin ajatukset - hyvissä ajoin ennen kuin hän avaa suunsa.

Sosiaali ja terveysministeri:

"Jos eilen Meilahden sairaalaan hoitoon tulleella potilaalla todettaisiin ebola, Suomi tekisi ilmoituksen Maailman terveysjärjestölle ja Euroopan tartuntatautivirastolle."

Pelkkä ilmoitus riittää.

Muuta ei tarvitse tehdä, sanoo ministeri.

Mitäs tällaiselle ministerille sitten pitäisi tehdä?

Koe-rotaksi laboratorioon?

Äänestä

Suomen viranomaiset tekevät kaiken väärin!

1. Matkustuskielto Ebola alueille Afrikkaan. Tarvittaessa vaikka 50 valtiota Afrikassa matkustuskieltoon. Tai koko manner toistaiseksi. EI TOTEUTETTU.

2. Henkilö jolla Ebola - häntä kohdeltava kuin hän olisi aikapommi. Mikäli ei tottele määräyksiä hänet ammutaan. EI TOTEUTETTU.

3. Informaatiokampanja yleisölle mediassa, ei pelottelu mielessä vaan asiallisesti. EI TOTEUTETTU.

4. Sosiaali ja terveysministerin erottava totaalisen epäonnistumisen takia ministerin tehtävässä. EI TOTEUTUNUT.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Nyt täälläkin.. kirjoitti:

EBOLA.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu