On pakko laitaa että kaikki saa lukea!!!
Ylpeät Jehovan Todistajat Ja Nöyrä Herra Seobaot
Kirjoittanut: jos haluat 3.11.2004 klo 20.43
Minä on nöyrä minä opiskelin 10vuotta kaikkia ihan mitä vain .Olen saanut juristi koulutuksen ja on akateemisesti koulutettu.
Mutta minä on siivoja niin nöyrä olen.Siivojaa käy imuroimassa, tyhjentämässä roskiksen ja siivoamassa vessat.Saan ihan mikä työt vain jos haluan mutta olen siivoja.Miten nöyrä sinä olet?
Viimeinen ja ensimmäinen on Jumala. Jumala sanoo Raamatussa: "MINÄ OLEN" A ja O, ensimmäinen ja viimeinen, alku ja loppu." Ilm.22:13
On helppo tunnistaa Jumala kirkkauden hahmossa, mutta kuka tunnistaa Hänet, kun Hän ilmestyy heikkona ja runneltuna?
Jes.53:2Ei ollut Hänellä vartta eikä kauneutta. Me näimme Hänet, mutta ei ollut Hänellä muotoa, johon me olisimme mielistyneet.
Nöyrä alistuu Jumalan sanan alle eikä nouse vastustamaan sitä. Nöyrä kunnioittaa ja noudattaa Jumalan asettamia ihmiselämän järjestyksiä. Nöyrä on nöyrä Jumalan edessä, sitten myös ihmisten edessä.
Nöyryyttä, hiljaisuutta, Jumala rakastaa
Miten nöyrä Jumala on sitten??
Jumala alensi itsensä!!!
Jumala oli niin nöyrä, että Hän tuli ihmiseksi!
Jumala tuli Jeesuksessa ihmiseksi osoittaakseen meille kuinka Hän on myös viimeinen eikä ainoastaan ensimmäinen.Hän, kaiken Herra astui alas kirkkaudestaan ja otti vaatimattoman palvelijan muodon.Koska Jeesus sanoo "Isä on minua suurempi" Joh.14:28,niin jotkut pitävät sitä todisteena siitä, ettei Jeesus olisi Jumala.
jos Hän alentaa itsensä - muuten kuin ehkä ylpeiden mielestä. Moni sanoo, ettei Jumalalla voi olla Poikaa. Sillä he itseasiassa tarkoittavat sitä, ettei Jumala voi olla nöyrä. He väittävät asian olevan vastoin järkeä, vaikka itseasiassa se on vastoin heidän ylpeyttään.
Ylpeä sydän ei voi käsittää Jumalan nöyryyttä.
Kuka on viimeinen? Eikö hän, joka on vailla kaikkea kirkkautta, hän, joka on häväistynä vailla kunniaa.Sinäkö, hyljätty ja kaikessa viimeinen? Sinäkö, kaikkein ahdistunein ja eniten kärsinein? Et sinä, vaan Jumala.Jeesus otti päälleen meidän rangaistuksemme. Hänessä Jumala kärsi syntiselle kuuluvan tuskan. Kukaan ei voi koskaan sanoa kärsineensä enemmän kuin Jumala kärsi Jeesuksessa Kristuksessa.Hän on viimeinen, et sinä. Hän on myös ensimmänen. Hän on hyvä. Hän ei ole koskaan tehnyt väärin. Hänessä ei ole mitään pahuutta. Silti Hän koki suuremman tuskan kuin kukaan on koskaan kokenut tai tulee kokemaan.
Jumalan tuska on suurin! Kuinka sanomattoman kallis onkaan meidän syntiemme sovitus! Hän oli Jeesuksessa ja kärsi helvetin tuomion meidän syntiemme tähden. Hän kärsi Jumalan vihan tulen, mutta ei jäänyt sen valtaan ikuisesti, koska Hän oli täysin puhdas ja syytön.Vain Jumala tietää miten hirveä paikka kadotus on. Se tapa millä Hän on ryhtynyt pelastamaan meitä, kertoo meille sen, miten vakavana asiana Hän pitää iankaikkista rangaistusta.Hän pani kaiken likoon, mitä Hänellä oli pelastaakseen meidät iankaikkiselta rangaistukselta. Hän antoi ainokaisen Poikansa. Hän uhrasi kaiken mitä Hänellä oli pelastaakseen meidät. Hän uhrasi 100% sinun tähtesi. Vain Jeesus on arvollinen tuomitsemaan kadotukseen, koska Hän on kokenut sen kaikkien puolesta. Kaikki tämä on ylpeiltä salattu.Kaikki ihmiset tähyilevät ympärilleen tunnistaakseen Jumalan. Tiedostamattaan he odottavat milloin Hän tulee ulos piilostaan. Ihmiset tarkkaavat tunnistaakseen Hänet, kun Hän tulee. Mitä he odottavat näkevänsä? He odottavat kirkkautta loistavaa hahmoa, joka esiintyy mahtavasti.
Mistä tämä mielikuva on peräisin? Jokainen meistä on syönyt kiellettyä hedelmää "ollakseen niin kuin Jumala". Paholaisen halu päästä Jumalaksi Jumalan paikalle on siirtynyt meihin. Ylpeys on kapinaa Jumalaa vastaan. Halu olla jotain suurta on ylpeyttä. Tämän halumme tähden emme voi uskoa Raamatun Jeesukseen.Ylpeille nöyrä Jumala on suuri pahennus ja Jumalan Poika on järjetön hullutus. He loukkaantuvat Jumalan nöyryyteen, koska he itse haluavat olla kerskailevia jumalia. He nauravat sille, että Jumala olisi tullut ihmiseksi, koska he itse haluaisivat tulla jumaliksi.Jumala tuli Jeesuksessa meitä lähelle, mutta useimmat eivät ole tunnistaneet Hänessä Jumalaa, koska he eivät voi hyväksyä sitä, että Jumala ilmestyisi näin vaatimattomalla tavalla. Jeesus ei kiinnittänyt ihmisten huomiota itseensä, vaan Isäänsä. Monet eivät usko Jeesuksen olevan Jumala, koska Hän ei kehunut itseään.Jumalan on siis helppo kulkea keskuudessamme tuntemattomana, koska meidän on niin vaikea tunnistaa Häntä. Jumalan kirkkauden päällä on peite samaan aikaan kun paholainen tekeytyy kirkkauden enkeliksi. Aarre on kätketty saviastiaan samaan aikaan kun kultaisessa temppelissä puhutaan roskaa.Kun juutalaiset eivät uskoneet Jeesuksen olevan Jumalan Poika, niin Jeesus sanoi,että Isä todistaa Hänen puolestaan. Isä Jumala todisti Jeesuksen puolesta monin tavoin, mutta merkittävintä on se, että Hän herätti Jeesuksen kuolleista. Jos otamme vastaan ihmisten todistuksen, niin onhan Jumalan todistuksen vastaanottaminen helpompaa, koska se on suurempi. Joka hetki Hän todistaa Pojastaan kaikkialla maailmassa. Miten Hän tekee sen sinulle?Jos luet Raamatusta Jeesuksen opetuksia, niin koet sisimmässäsi, kuinka Jumalan Henki vakuuttaa sinulle, että Hän on Jumalan Poika. Tuo vakuutus virvoittaa henkesi. Siinä on elämän maku. Pyhän Hengen todistus on tuntunut jokaisen Raamattua lukevan hengessä. Jopa jos vain kuulit Jumalan Pojan nimen "Jeesus", silloin Isä Jumala jo kuiskasi henkeesi: "Tämä on minun rakas Poikani. Kuule Häntä."On luonnollista, että kiellät kokeneesi tätä Jumalan todistusta, jos et totellut sitä. Millä vastaväitteellä kumosit Jumalan todistuksen? Mikä ikinä se olikaan, niin sillä sanalla sinä väitit Jumalaa valehtelijaksi. Jos et ottanut vastaan Jumalan todistusta, niin ei ole ihme, jos et ota vastaan kenenkään uskovaisenkaan puheita. Haluaisitko Jumalan puhuvan sinulle uudestaan?Saisiko Jumala sinut sittenkin kuuntelemaan itseään? Jos lempeä todistus ei tehonnut sinuun, niin ankara käsittelykin on rakkautta, koska on kysymys ponnistelusta pelastaa sinut iankaikkisesta tuhosta. Koska sinä kovetit sydämesi Jumalan todistukselle, Hän pehmittää sydäntäsi kärsimyksellä. Hän antaa sinun kokea tuskaa ja kärsimystä, jotta hyväksyisit totuuden itsestäsi.
Kärsimyksellä Hän tahtoo murtaa ylpeytesi ja avata korvasi kuulemaan evankeliumia. Kärsimystesi keskellä voit nähdä Hänet, joka on kärsinyt vielä enemmän kuin sinä. Hän kärsi syyttömänä, mutta sinä kärsit syyllisenä. Golgatalla pyhä Jumala ja syntinen ihminen voivat kohdata toisensa. Vain samaistumalla kärsivään Vapahtajaasi voit tulla tuntemaan Jumalan rakkauden.Tunnusta ylpeytesi synniksi, ja katso Jumalan Pojan kärsimystä! Ylpeys ansaitsee rangaistuksen. Se miten suhtaudut ylpeyteesi ratkaisee kohtalosi. Monet pitävät ylpeydestään kiinni loppuun asti tapahtui heille mitä tahansa. Toivon, ettet sinä seuraisi heidän uskoaan. Golgatalla voit antaa ylpeytesi pois.Kaikki kunnia ja kirkkaus menee lopulta kuitenkin Hänelle! Se kyllä ylpeitä harmittaa iankaikkisesti, mutta pelastetut iloitsevat Hänen kunniastaan Jumalan kuningaskunnan loistossa iankaikkisesti.
Jaak.4:6 Jumala on ylpeitä vastaan, mutta nöyrille Hän antaa armon.
Johannes oli Jeesuksen lähin opetuslapsi ja Jeesuksen kuoleman ja ylösnousemuksen silminnäkijä.
Kuka on valehtelija? Nöyrä Johannes vai Ylpeät Jehovan Todistajat.
1Joh.2:22-23, 4:1-3Kuka on valehtelija, ellei se, joka kieltää sen, että Jeesus on Messias? Hän on antimessias, se, joka kieltää Isän ja Pojan.
Älkää jokaista henkeä uskoko, vaan koetelkaa henget, ovatko ne Jumalasta; sillä monta väärää profeettaa on lähtenyt maailmaan. Tästä te tunnette Jumalan Hengen; jokainen henki, joka tunnustaa Jeesuksen Messiaaksi, lihaan tulleeksi, on Jumalasta; ja yksikään henki, joka ei tunnusta Jeesusta, ei ole Jumalasta
Joh.1:1-3,14 Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala. Hän oli alussa Jumalan tykönä. Kaikki on saanut syntynsä Hänen kauttaan, ja ilman Häntä ei ole syntynyt mitään, mikä syntynyt on. ... Ja Sana tuli lihaksi ja asui meidän keskellämme, ja me katselimme Hänen kirkkauttansa, senkaltaista kirkkautta, kuin ainokaisella Pojalla on Isältä; ja Hän oli täynnä armoa ja totuutta
Ilm.1:10,17-18 Minä olin hengessä Herran päivänä ... ja minä näin Ihmisen Pojan muotoisen... Ja kun minä Hänet näin kaaduin minä kuin kuolleena Hänen jalkojensa juureen. Ja Hän pani oikean kätensä minun päälleni sanoen: 'Älä pelkää! Minä olen ensimmäinen ja viimeinen, ja minä elän; minä olin kuollut, ja katso, minä elän aina ja iankaikkisesti, ja minulla on kuoleman ja tuonelan avaimet.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000099&posting=22000000005231626
Ylpeät Jehovan Todistajat Ja Nöyrä Herra Seobaot
Kirjoittanut: jos haluat 3.11.2004 klo 20.43
Minä on nöyrä minä opiskelin 10vuotta kaikkia ihan mitä vain .Olen saanut juristi koulutuksen ja on akateemisesti koulutettu.
Mutta minä on siivoja niin nöyrä olen.Siivojaa käy imuroimassa, tyhjentämässä roskiksen ja siivoamassa vessat.Saan ihan mikä työt vain jos haluan mutta olen siivoja.Miten nöyrä sinä olet?
Viimeinen ja ensimmäinen on Jumala. Jumala sanoo Raamatussa: "MINÄ OLEN" A ja O, ensimmäinen ja viimeinen, alku ja loppu." Ilm.22:13
On helppo tunnistaa Jumala kirkkauden hahmossa, mutta kuka tunnistaa Hänet, kun Hän ilmestyy heikkona ja runneltuna?
Jes.53:2Ei ollut Hänellä vartta eikä kauneutta. Me näimme Hänet, mutta ei ollut Hänellä muotoa, johon me olisimme mielistyneet.
Nöyrä alistuu Jumalan sanan alle eikä nouse vastustamaan sitä. Nöyrä kunnioittaa ja noudattaa Jumalan asettamia ihmiselämän järjestyksiä. Nöyrä on nöyrä Jumalan edessä, sitten myös ihmisten edessä.
Nöyryyttä, hiljaisuutta, Jumala rakastaa
Miten nöyrä Jumala on sitten??
Jumala alensi itsensä!!!
Jumala oli niin nöyrä, että Hän tuli ihmiseksi!
Jumala tuli Jeesuksessa ihmiseksi osoittaakseen meille kuinka Hän on myös viimeinen eikä ainoastaan ensimmäinen.Hän, kaiken Herra astui alas kirkkaudestaan ja otti vaatimattoman palvelijan muodon.Koska Jeesus sanoo "Isä on minua suurempi" Joh.14:28,niin jotkut pitävät sitä todisteena siitä, ettei Jeesus olisi Jumala.
jos Hän alentaa itsensä - muuten kuin ehkä ylpeiden mielestä. Moni sanoo, ettei Jumalalla voi olla Poikaa. Sillä he itseasiassa tarkoittavat sitä, ettei Jumala voi olla nöyrä. He väittävät asian olevan vastoin järkeä, vaikka itseasiassa se on vastoin heidän ylpeyttään.
Ylpeä sydän ei voi käsittää Jumalan nöyryyttä.
Kuka on viimeinen? Eikö hän, joka on vailla kaikkea kirkkautta, hän, joka on häväistynä vailla kunniaa.Sinäkö, hyljätty ja kaikessa viimeinen? Sinäkö, kaikkein ahdistunein ja eniten kärsinein? Et sinä, vaan Jumala.Jeesus otti päälleen meidän rangaistuksemme. Hänessä Jumala kärsi syntiselle kuuluvan tuskan. Kukaan ei voi koskaan sanoa kärsineensä enemmän kuin Jumala kärsi Jeesuksessa Kristuksessa.Hän on viimeinen, et sinä. Hän on myös ensimmänen. Hän on hyvä. Hän ei ole koskaan tehnyt väärin. Hänessä ei ole mitään pahuutta. Silti Hän koki suuremman tuskan kuin kukaan on koskaan kokenut tai tulee kokemaan.
Jumalan tuska on suurin! Kuinka sanomattoman kallis onkaan meidän syntiemme sovitus! Hän oli Jeesuksessa ja kärsi helvetin tuomion meidän syntiemme tähden. Hän kärsi Jumalan vihan tulen, mutta ei jäänyt sen valtaan ikuisesti, koska Hän oli täysin puhdas ja syytön.Vain Jumala tietää miten hirveä paikka kadotus on. Se tapa millä Hän on ryhtynyt pelastamaan meitä, kertoo meille sen, miten vakavana asiana Hän pitää iankaikkista rangaistusta.Hän pani kaiken likoon, mitä Hänellä oli pelastaakseen meidät iankaikkiselta rangaistukselta. Hän antoi ainokaisen Poikansa. Hän uhrasi kaiken mitä Hänellä oli pelastaakseen meidät. Hän uhrasi 100% sinun tähtesi. Vain Jeesus on arvollinen tuomitsemaan kadotukseen, koska Hän on kokenut sen kaikkien puolesta. Kaikki tämä on ylpeiltä salattu.Kaikki ihmiset tähyilevät ympärilleen tunnistaakseen Jumalan. Tiedostamattaan he odottavat milloin Hän tulee ulos piilostaan. Ihmiset tarkkaavat tunnistaakseen Hänet, kun Hän tulee. Mitä he odottavat näkevänsä? He odottavat kirkkautta loistavaa hahmoa, joka esiintyy mahtavasti.
Mistä tämä mielikuva on peräisin? Jokainen meistä on syönyt kiellettyä hedelmää "ollakseen niin kuin Jumala". Paholaisen halu päästä Jumalaksi Jumalan paikalle on siirtynyt meihin. Ylpeys on kapinaa Jumalaa vastaan. Halu olla jotain suurta on ylpeyttä. Tämän halumme tähden emme voi uskoa Raamatun Jeesukseen.Ylpeille nöyrä Jumala on suuri pahennus ja Jumalan Poika on järjetön hullutus. He loukkaantuvat Jumalan nöyryyteen, koska he itse haluavat olla kerskailevia jumalia. He nauravat sille, että Jumala olisi tullut ihmiseksi, koska he itse haluaisivat tulla jumaliksi.Jumala tuli Jeesuksessa meitä lähelle, mutta useimmat eivät ole tunnistaneet Hänessä Jumalaa, koska he eivät voi hyväksyä sitä, että Jumala ilmestyisi näin vaatimattomalla tavalla. Jeesus ei kiinnittänyt ihmisten huomiota itseensä, vaan Isäänsä. Monet eivät usko Jeesuksen olevan Jumala, koska Hän ei kehunut itseään.Jumalan on siis helppo kulkea keskuudessamme tuntemattomana, koska meidän on niin vaikea tunnistaa Häntä. Jumalan kirkkauden päällä on peite samaan aikaan kun paholainen tekeytyy kirkkauden enkeliksi. Aarre on kätketty saviastiaan samaan aikaan kun kultaisessa temppelissä puhutaan roskaa.Kun juutalaiset eivät uskoneet Jeesuksen olevan Jumalan Poika, niin Jeesus sanoi,että Isä todistaa Hänen puolestaan. Isä Jumala todisti Jeesuksen puolesta monin tavoin, mutta merkittävintä on se, että Hän herätti Jeesuksen kuolleista. Jos otamme vastaan ihmisten todistuksen, niin onhan Jumalan todistuksen vastaanottaminen helpompaa, koska se on suurempi. Joka hetki Hän todistaa Pojastaan kaikkialla maailmassa. Miten Hän tekee sen sinulle?Jos luet Raamatusta Jeesuksen opetuksia, niin koet sisimmässäsi, kuinka Jumalan Henki vakuuttaa sinulle, että Hän on Jumalan Poika. Tuo vakuutus virvoittaa henkesi. Siinä on elämän maku. Pyhän Hengen todistus on tuntunut jokaisen Raamattua lukevan hengessä. Jopa jos vain kuulit Jumalan Pojan nimen "Jeesus", silloin Isä Jumala jo kuiskasi henkeesi: "Tämä on minun rakas Poikani. Kuule Häntä."On luonnollista, että kiellät kokeneesi tätä Jumalan todistusta, jos et totellut sitä. Millä vastaväitteellä kumosit Jumalan todistuksen? Mikä ikinä se olikaan, niin sillä sanalla sinä väitit Jumalaa valehtelijaksi. Jos et ottanut vastaan Jumalan todistusta, niin ei ole ihme, jos et ota vastaan kenenkään uskovaisenkaan puheita. Haluaisitko Jumalan puhuvan sinulle uudestaan?Saisiko Jumala sinut sittenkin kuuntelemaan itseään? Jos lempeä todistus ei tehonnut sinuun, niin ankara käsittelykin on rakkautta, koska on kysymys ponnistelusta pelastaa sinut iankaikkisesta tuhosta. Koska sinä kovetit sydämesi Jumalan todistukselle, Hän pehmittää sydäntäsi kärsimyksellä. Hän antaa sinun kokea tuskaa ja kärsimystä, jotta hyväksyisit totuuden itsestäsi.
Kärsimyksellä Hän tahtoo murtaa ylpeytesi ja avata korvasi kuulemaan evankeliumia. Kärsimystesi keskellä voit nähdä Hänet, joka on kärsinyt vielä enemmän kuin sinä. Hän kärsi syyttömänä, mutta sinä kärsit syyllisenä. Golgatalla pyhä Jumala ja syntinen ihminen voivat kohdata toisensa. Vain samaistumalla kärsivään Vapahtajaasi voit tulla tuntemaan Jumalan rakkauden.Tunnusta ylpeytesi synniksi, ja katso Jumalan Pojan kärsimystä! Ylpeys ansaitsee rangaistuksen. Se miten suhtaudut ylpeyteesi ratkaisee kohtalosi. Monet pitävät ylpeydestään kiinni loppuun asti tapahtui heille mitä tahansa. Toivon, ettet sinä seuraisi heidän uskoaan. Golgatalla voit antaa ylpeytesi pois.Kaikki kunnia ja kirkkaus menee lopulta kuitenkin Hänelle! Se kyllä ylpeitä harmittaa iankaikkisesti, mutta pelastetut iloitsevat Hänen kunniastaan Jumalan kuningaskunnan loistossa iankaikkisesti.
Jaak.4:6 Jumala on ylpeitä vastaan, mutta nöyrille Hän antaa armon.
Johannes oli Jeesuksen lähin opetuslapsi ja Jeesuksen kuoleman ja ylösnousemuksen silminnäkijä.
Kuka on valehtelija? Nöyrä Johannes vai Ylpeät Jehovan Todistajat.
1Joh.2:22-23, 4:1-3Kuka on valehtelija, ellei se, joka kieltää sen, että Jeesus on Messias? Hän on antimessias, se, joka kieltää Isän ja Pojan.
Älkää jokaista henkeä uskoko, vaan koetelkaa henget, ovatko ne Jumalasta; sillä monta väärää profeettaa on lähtenyt maailmaan. Tästä te tunnette Jumalan Hengen; jokainen henki, joka tunnustaa Jeesuksen Messiaaksi, lihaan tulleeksi, on Jumalasta; ja yksikään henki, joka ei tunnusta Jeesusta, ei ole Jumalasta
Joh.1:1-3,14 Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala. Hän oli alussa Jumalan tykönä. Kaikki on saanut syntynsä Hänen kauttaan, ja ilman Häntä ei ole syntynyt mitään, mikä syntynyt on. ... Ja Sana tuli lihaksi ja asui meidän keskellämme, ja me katselimme Hänen kirkkauttansa, senkaltaista kirkkautta, kuin ainokaisella Pojalla on Isältä; ja Hän oli täynnä armoa ja totuutta
Ilm.1:10,17-18 Minä olin hengessä Herran päivänä ... ja minä näin Ihmisen Pojan muotoisen... Ja kun minä Hänet näin kaaduin minä kuin kuolleena Hänen jalkojensa juureen. Ja Hän pani oikean kätensä minun päälleni sanoen: 'Älä pelkää! Minä olen ensimmäinen ja viimeinen, ja minä elän; minä olin kuollut, ja katso, minä elän aina ja iankaikkisesti, ja minulla on kuoleman ja tuonelan avaimet.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000099&posting=22000000005231626
Vastaukset 2
Vanhimmat
ensimmäisiä,,,eihän Raamattu tyhjiin raukene!
siunausta t. raimo
Minäkin olen kasvatustieteiden maisteri ja ollut
liki 30 vuotta opettajan virassa, mutta nyt irti-
sanottu.. Ei minulla ollut vihamiehiä ollessani
aikoinani sivutoiminen tansiimuusikko, mutta heti
uskoontulon jälkeen alkoi nokkiminen milloin mistäkin...näinhän sen pitääkin mennä: maailma
ei tunne teitä ja jos te maailmasta olisitte niin
maailma omaansa rakastaisi..Jeesuksen tähden uskova kärsii ja monesti täysin aiheetta!
Se on armoa, jost tulee kiittää!
...