https://www.facebook.com/events/1493582304243198/permalink/1493626487572113/
Yhdistykäämme yleislakkoon kovanlinjan uusliberalistisia voimia vastaan. Suomen nykyinen hallitus toimii globaalien talous- ja pankkiirieliittien asiamiehinä Suomessa. Siten ”maamme” poliittinen eliitti pitää kansainvälisten talous- ja pankkiirieliittien sekä kriisimaiden etuja paljon tärkeämpänä kuin Suomen ja sen kansalaisten hyvinvointia.
23.2.2015
2
109
Vastaukset
- SamaaMieltä!
Samaa mieltä! Täällä meillä suomessa alkaa kansalaisille vaikeat oltavat. monesta erisyystä:
1.Verotusta kasvatetaan, jolla vain laitetaan rahaa valtion turhille miehille, kuten 200:lle kansanedustajalle, joita ei todellakaan tarvitsisi näin pienessä valtiossa niin monta. ja kaiken maailman asiantuntijat ja apulaiset jotka työskentelevät valtion hallituksen ministereille jne.
2. Tuottava työllisyys laskee, kun taas työttömille keksitään hallituksen työtä joka ei tuota yhtään mitään ja näin talous laskee ja velka nousee kovaa vauhtia.
3. Turhia säädöksiä jotka tekee enemmän haittaa kuin hyötyä esimerkiksi Kilometrivero joka tekee autoilusta vielä kalliimpaa kuin mitä se valmiiksi on , ja sekin maksaisi muutaman miljardin!
4. Vero rahat käytetään turhaan. esimerkiksi se että suomeen rakennettaisiin joku haatanan nykytaiteen museo joka muka auttaisi suomen turismia. On se kumma kun lastensairaala saadan tehtyä hyväntekeväisyydellä saaduilla rahoilla joka on pikkasen tärkeempää kuin joku saakelin nykytaiteen museo.
5. Asioita kielletään koko ajan lisää, kohta on varmaan kaikki kiellettyä
6.JA paljon muuta
On se kuitenkin jännä että suomen kansa ei ikinä vastusta mitään säädäntöjä tai muita asioita se on vaan niin että olemme LAMMASKANSAA joka tottelee kaiken mitä hallitus sanoo. - 7+2
Jos mietitään tavallista työläistä niin mitenkä yleislakko meitä auttaa? Tilanne ei kun kurjistuu ja koska suurin osa kansasta on elänyt yli omien varojensa (= heillä on lainaa) eivät he voi mennä lakkoon. Siitä seuraisi taloudellinen harakiri.
Sen sijaan me voimme heikentää vallassa olevien otetta meistä helposti. Käymme kauppaa muoden työläisten kanssa nettohinnoittelulla. Eli, pyydämme tuotteistamme tai myymme tavaraa 0-katteella. Tämä ei tarkoita pimeästi, koska silloin se raha pitäisi teinata myös pimeästi. Vaan että kirjotamme kuitit ja teemme kauppaa nolla katteella. Kate ja elinkustannukset oteetaan niiltä joilla on rahaa. Eli varakkailta henkilöiltä, yhteisöiltä ja isoilta firmoilta kuten Mokia, Stora, Sonera jne...
Näin pankkiirien rahavirta kutistuu hyvin nopeasti eivätkä yritykset pysty enää Suomessa tekemään maksimaalisia tuloksia. Suomi menettää kiinnostavuutensa sampona ja ulkomaalaiset vetäytyvät täältä pois. Jolloin meille Suomalaisille aukenee mahdollisuus hankkia omistukseemme ne tuotantolaitokset jotka nyt ovat ulkomaalaisilla.
Yleislakko ei hetkauta niitä joilla on rahaa ja valtaa. Mutta se jos rahantulo ehtyy, se hetkauttaa. Me voimme kaikki alkaa vaikka polkupyöräilemään, kävelemään ja sopimaan kimppakyytejä. Oma kulkuneuvo on ihan yhtä huono kuin julkinen kulkuneuvo. Molemmista kerätään piiloveroa kuntien ja valtion kassaan. Jokaien voi heikentää valtaapitäviä jokapäiväisessä elämässään. Elämä on valintoja täynnä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522125
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3351333Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941265- 1571168
- 68981
- 35948
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31899Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59858Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta26832Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46799