Erinomainen

Jehovan Todistajista ja VT-seurasta.

http://www.aanekoski.fi/lukio/opet/rossi/jehova.html
2220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Varsin kattava, mutta rivivälejä olisi suotavaa käyttää. JT:ien lukumäärä on nyt miljoonan suurempi ja JT:ien teokraattisessa palveluskoulussa harjoituspuheitten arviointitapa on muuttunut - muutamia kirjoituksen vanhentuneita tietoja mainitaksemme.

Pappia tuntuu sapettavan kovasti JT:ien Jehova-sanan runsas käyttö. Lisäksi hän korostaa voimakkaasti Jeesuksen palvontaa. Jeesus kuitenkin on jo ilmoittanut, ettei häntä kiinnosta teennäisyys (ei siis edes kirkon alttarilla konttaaminen) eikä se tee vaikutusta häneen, jos todelliset teot ovat ristiriidassa teatraalisen näyttelemisen kanssa (Matt 7:15-23). Ks nimim. Onebodyn -pääotsikkoon antamani vastauksen www-osoitetta.

Noita kirjoitelman asioita on jo paljon käsitelty foorumeilla. Useat vastaukset löydätte nytkin osastosta

http://www.geocities.com/mr_raamattu

kuten Jumalan mimestä:

http://www.geocities.com/mr_raamattu/jhvh_ut.htm

Kenties taas jatkossa joku JT käsittelee jotakin kohtaa, yhtä kerrallaan.

ASO

Äänestä
  • Alk. Sit. Or. tuntuu kovasti vähättelevän laadukasta, paljon tutkimista vaatinutta tekstiä pelkästään sen vuoksi, että henkilö on saanut teologisen koulutuksen. Juuri tuota koulutusta suosittelisin ehdottomasti ainakin jt vanhimmille, jotka kuvittelevat ymmärtävänsä syvällisesti Raamattua, historiaa, yhteiskuntaa, psykologiaa jne. jne. pelkästään sen ansiosta, että ovat lukeneet VT-seuran kirjallisuutta. Huh!

    Mainitsit muutamia vanhentuneita tietoja 'papin kirjoituksessa'. Jostakin syystä - oman kirjoitelmasi sävyn perusteella olettaisin, että tahallisesti - unohdit mainita muuttuneen veriopin. Nykyäänhän jt voi ottaa joitakin veren fraktioita pelkäämättä joutuvansa erotetuksi. Sen pitäisi kunkin jt:n Raamatulla valmennetun omatunnon luonnollisestikin osata kertoa, jos hän ei ole jäänyt jälkeen valosta eikä myöskään mennyt sen edelle. Ehkä jo huomenna sen saman omantunnon pitäisi kyetä kertomaan, että verta saakin käyttää rajoituksetta tai mahdollisesti ei lainkaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


historiikki kirjoitti:

Jehovan Todistajista ja VT-seurasta.

http://www.aanekoski.fi/lukio/opet/rossi/jehova.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu