Länsimainen kristillisyys on aikoja sitten unohtanut ihmisen tärkeän tehtävän pitää huolta muusta luomakunnasta. Suomen villieläimet ovat vähentyneet huonojen riistanhoitosuunnitelmien sekä rakentamisen johdosta. Nyt on aika rukoilla viisautta ja ymmärrystä myös koko Suomen luonnon korjaamiseen ja parantamiseen... Oravan elämä pilattiin parissa päivässä. Oli kerännyt ruokatarpeita talveksi. Sitten tuli koneet, pistivät matalaksi pikkumetsikön ja oravan pesän. Kuka tämän näkee ja kuka ihminen tällaisesta enää välittää ? Kun pitää töitä rakentajille riittää ja ihmisille asuntoja.
Herätkää eläinten ja luonnon hätään
1
107
Vastaukset
Moi Bougainville
Mun mielestäni tartut tärkeään aiheeseen. Ihmisen tehtäväksi annettiin paitsi luonnon viljeleminen, myös sen varjeleminen.
Ajattelen että luonnon tuhoaminen ja luonnonvarojen kohtuuton käyttö ovat meidän länsimaisten ihmisten kollektiivinen synti. Se on itsekkyyttä ja oman edun tavoittelua.
Katekismus opettaa meille, että ” Ympäristön turmeleminen ja luonnon tasapainon järkyttäminen on varastamista tulevilta sukupolvilta.” Siis syntiä. Tämä on seitsemännen käskyn ”Älä varasta” selityksissä.
Mutta kuten synti aina, myös tämä synti kiehtoo meitä ihmisiä niin paljon, että siitä on vaikea päästä eroon. Olemme niin tottuneet tuhoamaan elinympäristöämme, lähellä ja kaukana.
- minusta on hienoa, että tunnet myötätuntoa oravaa kohtaan!
Tervehtien Päivi-pappi Hämeestä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614288KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1352976Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452322Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?372164- 241863
- 901753
- 281576
- 221519
- 1471367
- 311188