Länsimainen kristillisyys on aikoja sitten unohtanut ihmisen tärkeän tehtävän pitää huolta muusta luomakunnasta. Suomen villieläimet ovat vähentyneet huonojen riistanhoitosuunnitelmien sekä rakentamisen johdosta. Nyt on aika rukoilla viisautta ja ymmärrystä myös koko Suomen luonnon korjaamiseen ja parantamiseen... Oravan elämä pilattiin parissa päivässä. Oli kerännyt ruokatarpeita talveksi. Sitten tuli koneet, pistivät matalaksi pikkumetsikön ja oravan pesän. Kuka tämän näkee ja kuka ihminen tällaisesta enää välittää ? Kun pitää töitä rakentajille riittää ja ihmisille asuntoja.
Herätkää eläinten ja luonnon hätään
1
93
Vastaukset
Moi Bougainville
Mun mielestäni tartut tärkeään aiheeseen. Ihmisen tehtäväksi annettiin paitsi luonnon viljeleminen, myös sen varjeleminen.
Ajattelen että luonnon tuhoaminen ja luonnonvarojen kohtuuton käyttö ovat meidän länsimaisten ihmisten kollektiivinen synti. Se on itsekkyyttä ja oman edun tavoittelua.
Katekismus opettaa meille, että ” Ympäristön turmeleminen ja luonnon tasapainon järkyttäminen on varastamista tulevilta sukupolvilta.” Siis syntiä. Tämä on seitsemännen käskyn ”Älä varasta” selityksissä.
Mutta kuten synti aina, myös tämä synti kiehtoo meitä ihmisiä niin paljon, että siitä on vaikea päästä eroon. Olemme niin tottuneet tuhoamaan elinympäristöämme, lähellä ja kaukana.
- minusta on hienoa, että tunnet myötätuntoa oravaa kohtaan!
Tervehtien Päivi-pappi Hämeestä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1044641Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743911391- 1861072
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091062Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna86970Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47911- 64901
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk11892tilitoimistopiirainen huutaa
mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt10877- 64866