Väyrynen perusti oman lehden.
http://www.vlehti.julkaisee.fi/
Lukekaa hartaudella. Asia sisältöinen.
Osmo Ope
7
78
Vastaukset
- Osmo toimittajaksi
Haluatko Vlog toimittajaksi tai julkaista oman Vlogisi Vlehden sivustolla?
Lähetä sähköpostia [email protected]
Osmium ja Ope Oulusta.
Sinne kirjoituksia "rupla-urhosta". ymLuulen saavani, ja uskon varmasti saavani jutun läpi Väyrysen Vlogiin, jos haluaisin ja minun ei tarvitsisi kirjoittaa totuutta tai omaatuntoani vastaan. Arvaas miten sen tekisin?
Voisimme lyödä vetoa asiasta, siis kolmen tähden jallupullo minulle jos saan jutun läpi tai sinulle ellen onnistu?
-kirjoitan vain totta kuten tavallisestikin, tai arvoisien keskustalaisten, kepuänkyröiden ja Tolliskojen tekstejä tai puheita lainaten.
Uskon, että näin saan Keskustaa ja johtavia keskustalaisia arvostelevan artikkelin menevän läpi kuten vettä vaan...
PS. Konjakki ja myös ***Jaloviina tekee hyvää sydämelleni...
- Ope Oulusta
Kuka sanoo Väyryselle ei
Huolestunut jäsen
Paavo Väyrynen on perustanut siis bloginsa lisäksi "videolehden" eli vlogin. Molempien päämääränä on selitellä 20 vuoden takaisia tapahtumia, eli Väyrysen tappiota Keskustan sisäisessä taistelussa sekä EU-kansanäänestyksessä. Väyrysellä näyttää päässä klikkaavan sen verran pahasti että ei tahdo millään päästä kahdenkymmenen vuoden takaisista traumoistaan eroon.
Kuka Keskustasta uskaltaa sanoa Väyryselle että unohtaisi nämä asiat ja keskittyisi vaikkapa työhönsä. Väyrynen saattaa vielä aiheuttaa Keskustalle mittavat kannattajien menetykset kun pui julkisuudessa traumojaan.- joopas joopas
Hyvähän se on kansalle muistuttaa näin jälkikäteenkin, että Väyrynen oli kyllä kaukoviisaudessaan hyvinkin oikeassa. SILLOINKIN.
Lipposlaisille ja Niinistöläisille tämmöisten esittäminen näin vaalien alla vopi tosin olla hyvinkin kiusallista, sillä nyt aika on todisytanut noiden veijarikoijareiden olleen suorastaan typeriä ja kusettaneet kansaamme raskaasti.
Jos nuo äänestykset jäejestettäisiin tänäpäivänä, niin jokainen ymmärtää, että ei kukaan täysjärkinen enää lähtisi Lipposen eikä Niinistön valheiden perässä sanomaan kyllää EU:lle eikä emullekaan.
Olisipa meillä puolueeton yle, eikä mikään verovaroilla ylläpidetty mafioosoporukan äänitorvi, niin saataisiin varmaankin nähdä uusintoja noista Lipposen uhkauksista, joissa muka pirua maalattiin senälle, ym ym..
No Onneksenmme Lipponen sai kansalta sen minkä ansaitsikin, eli vaivaisen 5%:n kannatuksen, ja eihän tuokaan miltään tavalliselta lansalta tullut kuin hivenen pieneltä osin, mutta demujen ökyrosvoilta sai nuokin äänet.
Eli tuonkokoinen on demujen ökyrosvoporukka hännystelevine yhteiskuntarosvotakiaisineen maassaamme.
EU jäsenyyttä vastustavilla oli vähemmän koulusivistystä, heidän tulonsan olivat pienemmät ja he saivat enemmän yhteiskunnan, siis veronmaksajien rahoja.
Mielestäsi täysjärkisiä ovat tyhmimmät, kouluja käymättömät, laiskimmat ja yhteiskunnan tukilla elävät.
EU jäsenyyttä kannatta suunnilleen yhtä moni kuin 20 vuotta sitten kansanäänestyksessä.
Ei Väyryslaisten ja Soinin Persujen ankara vihan, kaunan ja kateuden kylväminen ole tuottanut kovin hyvää hedelmää muiden kun sinun "täysjärkisten" keskuudessa.
Jos nämä sinun "täysjärkisesi" olisivat opiskelleet, suorittaneet tutkinnon ja saneet kunnon työpaikan ja eivät loisisi yhteiskunnan, siis veronmaksajien rahoissa, niin tuskinpa he enää olisivat Väyrysen ja Soinin tapaisten tuuleen huutajien hööpetettävissä.- Takinkääntöjä
"EU jäsenyyttä vastustavilla oli vähemmän koulusivistystä"
Väyrynen kävi paljon kouluja, mutta tarttuiko sivistys Väyryseen?
Takinkääntöjä ei voida sanoa sivistyneeksi. Kaikkihan muistavat Väyrysen eu-jäsenyyden kannatuksen, kampanjoinnin eu-jäsenyyttä vastaan ja pian sen jälkeen lähdön parlamenttiin. Haastattelussa sanoi "lähtevänsä valvomaan Suomen etua".
Suomen liittyessä Euroopan unionin jäseneksi eduskunta jostain syystä valitsi juuri Väyrysen Euroopan parlamenttiin. Sen ajan eduskunnan toimintaa ei voi kuin ihmetellä, kun valitsi edustajaksi eu-jäsenyyttä vastaan kampanjoineen henkilön.
Kyseessä saattoikin olla taktinen veto, jonka avulla Väyrynen saatiin pois eduskunnasta. Tietääkö teistä ketään, että onko sen ajan poliitikot maininneet jotain tuon suuntaista?
"Suomen EU-jäsenyys ja europarlamentaarikon ura
Neuvottelut Suomen EU-jäsenyydestä päättyivät keväällä 1994. Paavo Väyrynen oli kannattanut jäsenyyden hakemista, jotta voitaisiin selvittää, millaisin ehdoin Suomi voisi liittyä unioniin. Hänen mielestään Suomen olisi vaikea jäädä ulkopuolelle, jos Ruotsi liittyisi.
Kun neuvottelut oli saatu päätökseen, Väyrynen piti jäsenyyden ehtoja huonoina erityisesti maatalouden osalta. Toisaalta oli ilmeistä, että Ruotsikaan ei liittyisi unioniin, jos Suomi jäisi ulkopuolelle.
Väyrynen asettui vastustamaan Suomen EU-jäsenyyttä, sillä hänen mielestään tarjolla oli parempi vaihtoehto; jo valmiiksi saatu sopimus Euroopan talousalueesta (ETA) ja tiivis pohjoismainen yhteistyö, josta hän käytti nimeä "Pohjolan yhteisö".
Väyrynen pyrki siihen, että keskustan Jyväskylän puoluekokous olisi torjunut jäsenyyden. Puoluejohdon painostuksesta puoluekokous kuitenkin hyväksyi jäsenyyden viemisen kansanäänestykseen.
Väyrynen kampanjoi jäsenyyttä vastaan. Kun kansanäänestyksessä enemmistö kuitenkin hyväksyi sen, hallitus toi jäsenyyssopimuksen eduskunnan hyväksyttäväksi.
Hallitus yritti kiirehtiä sopimuksen hyväksymistä, jotta se ehdittäisiin lyödä lukkoon ennen Ruotsin kansanäänestystä. Tästä syystä eduskunnassa syntyi niin sanottu jarrutuskeskustelu, jonka avulla lopullinen päätös siirtyi yli Ruotsin ratkaisun. Kun siellä niukka enemmistö hyväksyi liittymisen, eduskunta antoi siunauksensa EU-jäsenyydelle.
Kun Suomi oli 1995 liittynyt Euroopan unionin jäseneksi, Väyrynen valittiin eduskunnan päätöksellä Euroopan parlamenttiin. Väyrynen uusi paikkansa Euroopan parlamentin vaaleissa 1996". Lähde Wikipedia - Ope Oulusta
Osmium puhuu asiaa. Kertakaikkiaan.
Siinä kalpeni kepuulaaset. Riemu-Majuri-Insinööri Pankko Köntsä-Housunen Tolliskkomaasta?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa864446Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen262452Elokapinan mielenosoitussarja alkaa
Varma kesän merkki on, kun planeetastamme huolestuneet ihmiset alkavat pitää tilaisuuksia muistuttaakseen ihmisiä siitä,4572096Eipäs sitten ryypätä kesälomalla
Työnantaja voi antaa potkut, vaikka olisi ryypännyt 2-4 viikkoa sitten. Vaikka olenkin raivoraitis, niin en kannata tuo1802024- 271440
Pysyä yhdessä vai ei
En tiedä, ollaan asuttu samassa asunnossa kohta joku 5 vuotta. Olisi sanomista vähän kaikesta mutta eniten itseä ottaa p951320- 1121312
Marinin hallitus onnistui työllisyystoimissa
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/marinin-hallitus-saavutti-tavoitteensa-merkittava-onnistuminen-tyollisyydessa-tuore-m2381178Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺111009Tänään oli
Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘331007