Jos et osaa ajaa, niin vaihda ammattia! Jos taas et näe rajoitusmerkkejä tien sivussa, niin mene lääkäriin! Jos taas et YMMÄRRÄ niitä merkkejä mitä näet, niin mene heti poliisilaitokselle luovuttamaan ajokorttisi! Jos sinulle ei riitä 10km/h ylitys kehä I:sellä ja yrität pakoittaa minut vaihtamaan pieneen väliin kaistaa siksi että saat ajaa täysin välinpitämättömästi olet hullu. Lisäksi muutkin temppusi olivat todella vastuuttoman olennon tekosia. Mieti hieman miten liikut! Vaikka ei sinulla siihen vehkeitä ilmeisesti ole....
JW-lähettifirman k-pää!
dieseli
302867
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Vittu mitä mulkkuja noi lähettifirmojen kuskit on, eikä pollarit puutu asiaan ollenkaan.
Tänään Helsingin keskustassa ajeli Trans-Fors OY:n Ducato aivan törkeesti. Selkäänsä olis sietäny kuski saada. Vituttaa.
teitäkin vituttaisi sillä palkalla
Oikeuttaako huono palkka tolkuttomaan kaahamiseen???
Liikennesääntöjen rikkomiseen ei ole oikeutta muilla kuin hälytysajossa olevilla hälytysajoneuvoilla!
Raha, hieno auto, olevinaan kiire yms. ei anna liikenteessä mitään etuoikeuksia!
Se jakeluauton ajaminen on niin koiran hommaa kun olla ja voi. Palkka keskimäärin 8e/tunti ja päivät 10-12 tuntisia. En ihmettele yhtään miksi kuskit vittuuntuneina kaahaa miten sattuu.
En ole se lähettifirman kuski mutta jos ajat kehällä vain kympin yli rajoituksen, kaikki menee oikealta ja vasemmalta ohi. Niin se vain on, ykkösellä on ihan oma liikennöintityyli joka vaan toimii, oli siitä sitten nilkkakramppiset nopeusmittarinkyttääjät mitä mieltä tahansa.
oli, mutta olisi sitten mennyt sieltä oikealta ohi jos oli kiire. Itse en niihin väleihin autoani laita, koska olisin joutunut hidastamaan alle rajoituksen ja sitten palaamaan takaisin sille toiselle kaistalle. Huomattava haitta oikeaa kaistaa eteneville minulle vain siksi että huono palkkainen pelle saisi päästellä miten huvittaa? Ei kiitos! Lisäksi mainintana että autoni mittari ei käytännössä valehtele alle 100km/h nopeudessa ja siitäkin ylöspäin virhe on järkevillä nopeuksilla n.2km/h. Jos se ei riitä, niin ei tarvitse tulla peräpeiliin vilkuttelemaan valoja ja ajamaan siellä pitkät päällä. Menköön idiootti ohi jos siellä oli muka tilaa!
Puhutte autoilijasta kuin pahimmastakin murhaajasta. Mitähän tuossa tilanteessa kävi, kuoliko joku, loukkaantuiko, menikö edes peltiä? Kävikö mitään? Ei tainnut olla edes lähellä?
Jos joku ajaa erilailla, olkoonkin vastoin virallista lakikirjaa, ei se heti tarkoita että kaikki ympärillä olijat kuolisivat.
Käy pian niin, että kolautat jonkun perään toisia kyttäillessäsi, anna sen lähettipojan mennä menojaan, tuskin se sinun kylkeesi osuu.
kyttäile! Mutta jos puskuriin vetäistään kiinni ja aletaan ensin vilkutella valoja ja sitten ajamaan pitkät päällä, niin se kuumentaa. Mikä on motiivi? Kostoksi tein saman myöhemmin hänelle, tosin pitäen pidemmän raon, niin eipä se nuija kaistaa vaihtanut, vaan yritti ajattaa perään tekemällä lukkojarrutuksen! Minä vaihdoin kaistaa ja kaveri yrittää ajaa kylkeen ihan tahallaan! Miten tilanne muuttui kun hän ajoi miten sattui enkä väistänyt verrattuna siihen kun minä käyttäydyin melkein samoin häntä kohtaan? Miksi tuolla nuijalla on etuoikeuksia minuun nähden mutta minulla taas ei?
Ja kyllä siinä riski onnettomuteen oli suuri. Jos olisin tehnyt samanlaisen jarrutuksen kuin hän teki, niin se paska olisi oikeasti tullut takaluukusta sisään ja samaan läjään olisi tullut takuulla muitakin!
Et taida olla kovinkaan kokenut kettu mitä tulee Kehä I:llä ajamiseen. Kyllä siellä on pelin henki sellaisen että 20km/h on mittarinopeutta n. puolella ja kaistoja vaihdetaan välillä railakkaastikin (varsinkin ne joilla hoppu on hyödyntävät tätä monikaistaisuutta ja onhan siitä hyötyä).
Eipä tuosta nyt niin mahdottoman vaarallisia tilanteita syntyne että asia on tuollaisen kohkaamisen arvoinen (monikaistateillä kun selvitään lähes yksiomaan peltivaurioilla jos jotain sattuu).
Nyt se jopa myönnetään. Minä jossain vaiheessa uskalsin mainita että Kehä ykkösestä on tullut formularata ja että siellä ajetaan 20km/h ajoneuvon kokoon katsomatta, oli se sitten rekka, henkilöauto tai joku muu.
Siitähän tuli heti palautetta että eihän siellä kukaan ajele ylinopeutta, että tarkastajan mittarisi.
Kyllä se vaan niin tosiaankin on että Kehä 1 on sellanen kilparata, vuorokauden aikaan ja ajoneuvon kokoon katsomatta.
Mikä ihmeen kilparadan kriteeri se on jos liikenne sujuu, ei kolise ja kaikki pääsevät kulkemaan kuten hyväksi on havaittu?
Montakos kertaa Kehä I:llä on viimeisen 10 vuoden aikana kolissut? Liikennemäärään nähden harvinaisen vähäkolarinen tienpätkä. Lue: homma toimii!
Turhaa itkemistä jos multa kysytään.
Työni puolesta minulla on tuohon kolaritilastoihin hieman faktaa.
JOKA päivä joku täräyttää Kehä I:llä edellä ajavan perseeseen.
Kun ajellaan 10m:n päässä edellä ajavasta ja syttyy sopivan matkan päästä keltainen, niin peräänhän sitä mennään.
Vähän aikaa sitten oli kuusi autoa niputtautunut junaksi. En ymmärrä, mikä siinä perään ajamisessa oikein kiehtoo.
kiire sen Lahden tien jälkeen sitten häviää? Sen jälkeen kun ajaa 10km/h, niin voi lähes kokoajan ohittaa. Itiksestä ko. paikkaan ajetaan kuin siat (siis jotkut) ja vaaditaan muilta joustavuutta että saisi ajaa miten huvittaa! Ja joku ääliö vielä puolustelee moista toimintaa....
Kyllä on ihme tyyppejä!
No tuossa aiemmassa vastauksessa tulikin selväksi että joka päivä kolisee kehä I:llä.. tosin itse en olisi ihan noin useasti niiden arvannut sattuvan. Totta kuitenkin taitaa olla jos oikein järjellä ajattelee.
Kysyitkin tuossa että kuinka monta kertaa on Kehä I:llä kolissut viimeisen kymmenen vuoden aikana ja pikainen laskutoimitus (10 * 365) antaa tulokseksi että 10 vuoden aikana on kolissut 3650 kertaa :)
Peltikolareita ei lasketa, niitähän sattuu aina ruuhkissa (etenkin jos liikennemassat on samaa luokkaa kuin kehällä). Vakavia mällejä monikaistateillä ei juurikaan satu, joten ei muuta kuin 20km/h lasiin ja valppaana, kyllä sieltä ehjänä selvitään. Toki jos meno ei maistu niin ajelkaa hiljempaa, ei sitä teiltä kukaan kiellä, mutta turha täällä on toisten "plus kakskymppisistä" vetistellä.
Siis niinhän minä teenkin! Mutta miksi minun pitäisi hiljentää ja ajaa ahtaaseen rakoon että stressaantunut lähetti huonolla palkallaan saa ajaa miten huvittaa? Selityksesi on ihmeellinen. Katsoppas kun kehällä saa ohittaa myös oikealta. Miksi arvon lähetti ei sitten ohittanut oikealta jos siellä oli hänen mielestään tarpeeksi tilaa?
turha näistä täällä on vetistellä ja nostattaa debaattia suuntaan jossa rutistaan sitten koko Kehä I:n liikennekulttuurista. Kukkahattumammojen kitinöitä nämä tällaiset, älä ota liikenteessä sompailua niin henkkohtaisesti, pääset helpommalla ;)
KOKO kehän liikenteestä! Siis JW-lähettifirman nuija EI ymmärtääkseni ole koko kehä I? Saatte minun puolestani ajaa miten kovaa hyvänsä, mutta siten että ei käydä kuotoilemaan muille! Meneekö jakoon?
Läheltä seuranneena niin ei tuo lähettien työ kovin kohtoista ole. Palkka tavaran määrästä riippuva.Tavara täytyy viedä tiettyyn kellon aikaan perille, aikataulut pettää kun sovittu vastaanottaja ei ole ottamassa tavaraa vastaan. Annetaan vanhentuneita osotteita. Työhönsä kyllästyneet vahtimestarit eivät ota tavaraa vastaan ja lähetä sisäpostissa eteenpäin vaan kuljettaja saa juosta ympäritaloa. Henkilökunta ei suostu ottamaan lähetystä ja allekirjoittamaan lähetyksen saapuneeksi. ym kiusantekoa.
purkamaan sitä yleisessä liikenteessä niiden niskaan, jotka edes yrittävät noudattaa sääntöjä.
onkin aivan oikeutettua! Ehdotan, että JW-lähettifirma ostaa karja-auralla varustettuja kuorma-autoja tai vaikka Hummerin, niin voi työnnellä ne turhat edessä olijat pois alta. Onhan se tosi rankkaa, että joutuu ajamaan VAIN 10kmh kun voisi ajaa vaikka kaasu pohjassa....
Ei tässä muidenkaan työ/elämä niin ihanaa ole, mutta silti pitää edes jollakin tasolla noudattaa rajoituksia!
paljon sitä, miksi vain idiootit menevät töihin
lähettifirmaan...
Samanlaisia mulkkuja ne on Jakeluykköselläkin. Ei yhtään selväjärkistä kuskia. Paras oli kun JY:n transporter ajoi hirveällä kiireellä peruuttavan puoliperävaunuyhdistelmän taakse ja yllättäen pelti kolisi aika reippaasti. Todistin vieressä.
Eikö savuopössyttäjäsi kulje, nyt napsahti kunnianloukkas tutkintapyyntö!
n.235km/h todellista. Pitäisi Hiacen jäädä... Kyse on vain siitä MISSÄ MITEN JA MILLOIN!
Tutki mitä tutkit, naurattaa.
Jos siellä ratin ja penkin välissä ei pysty istumaan kiehumatta, niin kannattaisiko vaihtaa kulkuneuvoa? Vaikkapa kolmipyöräiseen?
No niin. Vedetäänpäs syvään henkeä ja rauhoitutaan.
1.... 2.... 3.....
Hyy-vää. Noin sitä pitää :)
eli mitä tahansa saa jotkut tehdä ja silti se vika on muissa. Ok. Eipä näyttänyt kovin rauhalliselta se lähettikään, kun yritti ajattaa perään ja vaihtaa kaistaa kylkeen. Mutta minussahan se vika tietysti oli. Olisi pitänyt vaihtaa auton mittaiseen rakoon ja antaa arvon lähetille vapaa baana seuraaviin valoihin, joissa jouduimme pysähtymään.... Näin toimien olisin haitannut n. 10 muun liikkumista. Lisäksi vielä sellainen juttu, että JOS olisin "jonon vetäjä" niin ymmärtäisin jossain määrin nuo purkaukset (2km puskurissa kiinni pitkät päällä ja torvea soittaen) mutta kun ajoin 10km/h yli KOKO ajan. Millä ihmeellä tuollaista voi puolustella? Mä en oikeasti enää ihmettele miksi suomessa jatkuvasti yritetään vaikeuttaa liikkumista, kun on tuollaisia paukapäitä liikkeellä ja vielä sellaisia, jotka sen hyväksyvät! Ihan kaheleita molemmat tyypit. Sitä paitsi MISSÄ mainitsin kiehuneeni? Kirjoituksestasi päätellen olet itse siinä iässä, että voisit siirtyä kolmipyöräiseen....
Tekstistä kyllä näki että kuskilla keitti vielä koneen äärelläkin :)
Mutta hyvä että nyt olet hiukan rauhoittunut.
Lähettien ja ammattiautoilijoiden ajotavoissa on monesti todellakin huomauttamista, siitä olen erittäin samaa mieltä. Olenpa aikoinaan kouluttanut erästä kuskia kasvotustenkin ja kun herran urputus ei ottanut laantuakseen niin otin siltä seisomalta puhelun herran pomolle joka sai kyllä kaverin rauhoittumaan.
Mitä minun ikääni taas tulee, niin kolmipyöräisellä on ajettu viimeksi pitkälti yli 30 vuotta sitten, ellei mönkijää lasketa.
kohtaa sen niinkuin näki? Määrittele vielä mitä tarkoitat "keittämisellä"? Myönnän, että vitutti ajaa siinä edellä valonloisteessa ja toinen soittaa torvea takana. En kuitenkaan omasta mielestäni "keittänyt". No olipa miten oli, sillä että keitinkö vai en, ei ole tämän asian kanssa mitään tekemistä. Ja kolmipyöräisistä minulla on vielä lähes 10v enemmän aikaa, enkä ole aikonut niihin palata sinun takiasi....
Mä olisin hidastanut nollille ja pistäny auton parkkiin keskelle kaistaa. Sen jälkeen olisin mennyt 'jututtamaan' lähettiä ja kyselemään esimiehen nimeä ja numeroa. Periaatteessa tommosilta pitäs ottaa kortti veke, mut keähäteillä harvemmin poliiseja näkee.