Nuori tyttö joutui ensin raiskauksen ja hyväksikäytön uhriksi, minkä jälkeen hän joutui uskonyhteisön oikeuskomitean uhriksi.
http://tinyurl.com/jt-ok-not
Päivi Räsänen puhuu vaihteeksi asiaa todetessaan, ettei tuollaisia [virallisen oikeusjärjestelmän kanssa rinnakkaisia] oikeuskomissioita tule hyväksyä.
Mutta, jos nuiden sairaiden komiteoiden käytännöt tehtäisiin rangaistaviksi, niin loppuisivatko sellaiset toiminnot vai muuttaisiko käytäntö vain nimitystään? Jos eivät loppuisi, niin uskaltavaisivatko niiden uhrit tehdä rikosilmoituksia yhteisöiden toiminnasta - tai edes niistä rikoksista, joista heidän käsketään vaieta?
oikeuskomissio lisää tuskaa
7
187
Vastaukset
- 10+8
En tunne jehovalaisia käytäntöjä, mutta ainakin vanhoillislestadiolaisten kieroutuneessa ajattelussa yhteiskunnan puuttuminen vl:sten tekemiin rikoksiin ja väärinkäytöksiin tulkitaan "maailman hyökkäykseksi" ainoita oikeita uskovaisia kohtaan. Ja nuo "maailman hyökkäykset" tulkitaan todisteeksi siitä, että usko on oikea.
Ehkä jehovilla ajatellaan samalla tavoin? - fhg
Todella pöyristyttävää. Oli raiskaaja sitten liikkeen jäsen tai ulkopuoplinen niin poliisin puheillehan sitä pitäisi mennä ja uskonyhteisön tulisi tukea siinä raiskauksen uhria.
Mutta vaikka rikoksen tekijä ei ole jehova niin siitä huolimatta liike haluaa estää uhria tekemästä rikosilmoitusta. ajatuksena suojella uskonliikkeen "mainetta". Kai ne ajattelee että jos jehovantodistajat yhdistetään millä tavalla tahansa raiskauksen, vaikka vain niin että joku sen jäsen on liikkeen ulkopuoulisen uhri, ja siis ilman omaa syytään, niin silti se katsotaa huoniooksi julkisuudeksi, Miksi? Sitä voi vain ihmetellä.
Väkisin tulee mieleen ajatus, että jehovien piirissä kenties kuitenkin syyllistetään uhria, raiskaus onkin uhrin syytä. Jotenkin hän on käyttäytymisellään sen aiheuttanut. On ollut liian houkuttaleva ja rietas, viekotteleva. Vaikka sitten tietämättään. MUtta syyllinen kuitenkin.
Ehkäpä lastadiolaiset ajattelevat, että seksuaalinen hyväksikäyttö on lapsen vika. Mitäs keikistelee niin viekottelevasti että aikuinen ei voi vastustaa kiusausta?- hmmmm
Ateistitko ovat lainkuuliaisia eivätkä tee mitään väärää?
hmmmm kirjoitti:
Ateistitko ovat lainkuuliaisia eivätkä tee mitään väärää?
Varmaan ateistitkin tekevät jonkin verran väärää. Tässä kuitenkin oli kyse siitä, kuinka törkeää on järjestää yhteisön omia oikeuskomissioita, jotka saattavat rikoksen uhrin entistä pahempaan ahdinkoon. Jos sellainen komissio löytyisi ilman uskonnollista viitekehystä, niin olisi se silti törkeää toimintaa.
- -s-
hmmmm kirjoitti:
Ateistitko ovat lainkuuliaisia eivätkä tee mitään väärää?
Mikä kommentti tuo nyt oli olevinaan? Kysehän oli lahkon sisällä ja sen hyväksynnällä tapahtuuneesta ja tapahtuvasta järjestäytyneestä rikollisuudesta. Ja argumenttina tuo möläytyksesi on idioottimaisinta mitä voi keksiä. Ei mikään vääryys tee toisesta vääryydestä sallittua. Se, että keskustellaan mielisairaiden lahkojen rikoksista ei tarkoita etteivätkö rikoksia tekisi muutkin.
- me kun muutkin?
hmmmm kirjoitti:
Ateistitko ovat lainkuuliaisia eivätkä tee mitään väärää?
yritätkö muiden tekemillä vääryyksillä puolustella jt-uskonnon toimintaa? eli saa jt-uskonto kiusata uhreja kun muutkin tekee pahaa?
hmmmm kirjoitti:
Ateistitko ovat lainkuuliaisia eivätkä tee mitään väärää?
En ole lainoppinut mutta eikös tuollaisen "totuuskomitean" olemassa olo ja esim raiskauksien ja hyväksi käytön salaaminen ole rikos?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621127Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661087- 501080
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j3731009Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153922Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717857- 89847
Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?182810Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu105729Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka51713
