Voltaire erehtyi.

Hän sanoi eräässä rakennuksessa Ranskassa, että sadan vuoden päästä ei ole Raamattuja kuin museossa. No tapahtui niin että eräs lähetysseura osti rakennuksen ja siinä oli sadan vuoden päästä tuhansia Raamattuja ja kirjapaino. Juuri kuulin tämän Kaarlo Syvännön puheesta Studio24:llä.
15171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Ihmiset on erehtyväisiä. En tiedä, kuka on asettanut Voltaireen erehtymättömyyden toivon?

Mikä on pointtina siinä että ottaa irrallisen lauseen yhdeltä ihmiseltä ja kertoo että se on epätosi?

Äänestä

Erehtyminen on inhimillistä. Errare humanum est. Onpa Voltaire joskus rakennuttanut kirkonkin.

Ei ole tapahtunut Ranskassa, vaan Genevessä, Sveitsissä, missä Voltaire asui 5 vuotta.
http://en.wikipedia.org/wiki/Les_Délices#After_Voltaire

Äänestä
  • Ja koska Voltaire asui Genevessä 1755-1760, hän tuskin olisi voinut lausua kuuluisia sanojaan 1776 talossa, jossa asui jo joku toinen perhe.

    http://www.goarch.org/resources/sermons/sermonettes/sermonettes013
    'In 1776, Voltaire, the French philosopher, announced that, "One hundred years from my day, there will not be a Bible on earth except one that is looked upon by an antiquarian curiosity-seeker." '

    Äänestä

  • kekek-kekek kirjoitti:

    Ja koska Voltaire asui Genevessä 1755-1760, hän tuskin olisi voinut lausua kuuluisia sanojaan 1776 talossa, jossa asui jo joku toinen perhe.

    http://www.goarch.org/resources/sermons/sermonettes/sermonettes013
    'In 1776, Voltaire, the French philosopher, announced that, "One hundred years from my day, there will not be a Bible on earth except one that is looked upon by an antiquarian curiosity-seeker." '

    Eli Kaarlo Syväntö puhuu skeidaa? Kyseessä taitaakin olla uskislegenda (valhe)?

    Äänestä

  • ei yllätä kirjoitti:

    Eli Kaarlo Syväntö puhuu skeidaa? Kyseessä taitaakin olla uskislegenda (valhe)?

    Mahdollisesti.

    Äänestä

Mitä todennäköisimmin Voltaire ei koskaan ole edes sanonut noin. Ja mikä on vielä varmempaa on se, ettei yhteenkään Voltairen omistamaan rakennukseen ole koskaan tehty minkäänlaisia kirjapainoja. Yhdessä on museo, toisessa kahvila. Pikaisella googlailulla ainoat lähteet, jotka tarinaa kertoivat, olivat uskovaisten hallinnoimia julistussivustoja. yhdestäkään ei löytynyt minkäänlaista vakavastiotettavaa lähdettä. Väitteen atomeiksi pilkkovia tutkivia lähteitä kyllä löytyi.

Täällä oli joskus viestiketju, jossa joku oli tehnyt kovasti töitä selvittääkseen tuon väitteen alkuperää. Osoittautui ihan tyypilliseksi hellarisaduksi, yhdeksi vanhimmista niistä.

Äänestä
  • Tuoissa jutussa kovasti pähkäillään asiaa. Onko Voltaire ensinkään sanonut mitään Raamattujen häviämisestä? Jos on niin missä? Onko missään Voltairen monista asunnoista säilytetty läjäpäin Raamattuja?
    http://reason.org.nz/journal/2004v77n1aut.pdf s.14.

    Äänestä

Aloituksesta tulee mieleen eräs kirja, jossa kirjan päähenkilö ennusti maailman loppuvan jo pari tuhatta vuotta sitten. Ei mennyt ihan nappiin.

Äänestä

Voltaire oli ehkä liian optimistinen siitä että ihmisiä kiinnostaisi totuus uskon sijaan.

Äänestä

Ja jälleen kerran ainoat erehtyjät, tai oikeastaan törkeät valehtelijat olivat hellareita. Hellarit kun eivät osaa mitään muuta kuin ainaisesti kierrättää samoja ikivanhoja valheita uudestaan ja uudestaan.

Tässä muutamia lisäesimerkkejä niistä ainaista hellarivalheista, olette varmaankin kuulleet näitä kaikkia erinäisiä kertoja:

Darwinkin tuli uskoon kuolinvuoteellaan ja kielsi koko evoluutioteoriansa. Einsteinkin uskoi (raamatun) Jumalaan. NASA.n insinöörit ovat havainneet, että avaruuden ajanlaskusta puuttuu vuorokausi. Neuvostoliitossa porattiin liian syvä reikä josta lensi ulos demoni ja kuului kidutettavien huutoja. Noan arkkikin on (taas kerran) löytynyt. Kuuluisa tiedemies tohtori Stovell rakensi laitteen, joka mittasi kuolevan ihmisen aivojen aaltopituutta asteikolla plus/miinus 500. Ja tietysti se kaikkein hauskin - maailma on 6000 tai korkeintaan 7000 vuotta vanha.

Kannattaa aina uskoa mitä joku hellari kertoo - sen tyhmempää porukkaa ei löydy edes talebanien koraanikouluista. Sivistymättömiä tomppeleita jotka eivät osaa muuta kuin kierrättää törkeitä valheita.

Äänestä

Annetaan Voltairelle lupa erehtyä, eikä vain?

Hellari taas ei mielestään erehdy koskaan:

"Darwinkin tuli uskoon kuolinvuoteellaan ja kielsi koko evoluutioteoriansa. Einsteinkin uskoi (raamatun) Jumalaan. NASA.n insinöörit ovat havainneet, että avaruuden ajanlaskusta puuttuu vuorokausi. Neuvostoliitossa porattiin liian syvä reikä josta lensi ulos demoni ja kuului kidutettavien huutoja. Noan arkkikin on (taas kerran) löytynyt. Kuuluisa tiedemies tohtori Stovell rakensi laitteen, joka mittasi kuolevan ihmisen aivojen aaltopituutta asteikolla plus/miinus 500. Ja tietysti se kaikkein hauskin - maailma on 6000 tai korkeintaan 7000 vuotta vanha."

Äänestä
  • Ja punaisesta merestä on löydetty vanujen pyörä. Todistaa, että kokonainen Faaraon armeija jäi vesimassojen alle.

    Äänestä


Hellari -hellari -näytä -sarves,
ootko-piru-vai noita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hellari... kirjoitti:

Hän sanoi eräässä rakennuksessa Ranskassa, että sadan vuoden päästä ei ole Raamattuja kuin museossa. No tapahtui niin että eräs lähetysseura osti rakennuksen ja siinä oli sadan vuoden päästä tuhansia Raamattuja ja kirjapaino. Juuri kuulin tämän Kaarlo Syvännön puheesta Studio24:llä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu