Onko naisten rakkaus parempaa?

Onko naisten rakkaus parempaa kuin miesten?

Onko seksi surkastuttanut miesten kykyä rakastaa? Entä miehiltä odotettu ja miehille suotu avoimempi aggressiivisuus?

Edustavako naiset enemmän rakkautta, lämpöä ja välittämistä, ja miehet taas enemmän kylmyyttä, välinpitämättömyyttä ja itsekkyyttä?
10616
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

En osaa sanoa kuin omasta puolisostani ja hän on lämmin ihminen ja pitkässä liitossamme seksi ei näyttele enää juuri mitään osaa. Olemme oloomme tyytyväisiä siitä huolimatta. Nuoruuden juoksut on juostu ja nyt eletään tasapainoista perhe-elämää ja nautitaan toisistamme ja lapsistamme.
On varmasti miehiä, jotka eivät osaa rakastaa. Rakkauskin vaatii itsensä likoon laittamista, eikä kaikista ole siihen.

Äänestä
  • Voi helposti käydä niin, että mies lähteekin etsimään seksiä muualta ja yllättäen oletkin yksin.

    Äänestä

Rakkaudella ei ole sukupuolta.

Äänestä
  • ...hyvin sanottu. Näin on. Mutta ihmisillä on rooleja, rakkaus voi vapauttaa niistä. Uskoisin.

    Äänestä

Mutta mielikuva siitä, että näin olisi on kyllä olemassa.
Esim äidinrakkaus, misi äidin rakkaus lastaan kohtaan olisi vahvempaa kuin isän rakkaus.

Tunteille, eläimille (esim. kissa feminiininen ja koira maskuliininen jne.)väreille, jopa esineillekin on tämä jako tehty.

Äänestä

Miksi naiset aina rakastuvat renttuihin?

Äänestä
  • Eivät ainakaan mene naimisiin.
    Vaan rakastuvatkin hyvätuloisiin miehiin, joilla on entuudestaan jo lapsia, ainakin norjalaistutkimuksen mukaan.

    Äänestä

  • carma. kirjoitti:

    Eivät ainakaan mene naimisiin.
    Vaan rakastuvatkin hyvätuloisiin miehiin, joilla on entuudestaan jo lapsia, ainakin norjalaistutkimuksen mukaan.

    Ja mehän tytöt uskomme tutkimuksiin vuoren varmasti, ainakin norjalaistutkimuksiin. ;)

    Äänestä

Naiset ja miehet ovat tunnetusti erilaisia, mutta molemmilla on varmasti kyky rakastaa toista pyyteettömästi. En usko että yksistään naisen rakkaus voi synnyttää suhteita jotka kestävät yli 60 vuotta.

Äänestä
  • Sanovat. En minä tiedä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jyrä kirjoitti:

Onko naisten rakkaus parempaa kuin miesten?

Onko seksi surkastuttanut miesten kykyä rakastaa? Entä miehiltä odotettu ja miehille suotu avoimempi aggressiivisuus?

Edustavako naiset enemmän rakkautta, lämpöä ja välittämistä, ja miehet taas enemmän kylmyyttä, välinpitämättömyyttä ja itsekkyyttä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu