Hyväksikäyttö: WTBTS tuomittu $13,5 miljoonan korvauksiin

WTBTS:n omatunto ?

Vartiotorniseura on tuomittu 13,5 miljoonan dollarin korvauksiin hyväksikäytön peittelystä ja toimintatavoista, jotka sen on mahdolistaneet. G.Lösch ei suotunut todistamaan.

"Watchtower ordered to pay $13.5 million in sex abuse case as Gerrit Lösch fails to testify" - October 31, 2014

- http://jwsurvey.org/cedars-blog/watchtower-ordered-to-pay-13-5-million-in-sex-abuse-case-as-gerrit-losch-fails-to-testify

"Victim of Childhood Sexual Abuse Awarded $13.5 Million Against the Jehovah’s Witnesses National Organization the Watchtower Childhood Victim Suffered Sexual Abuse from his Bible Study Teacher and Ordained Minister of the Jehovah’s Witnesses"

- http://jwsurvey.org/wp-content/uploads/2014/10/Zalkin-NR-Lopez-JW-case-Default-Judgement-103114-final2-1.pdf

"Jehovah's Witnesses ordered to pay $13.5m to victim of sexual abuse"

- http://www.theguardian.com/world/2014/nov/01/jehovahs-witnesses-ordered-pay-sexual-abuse

"$13.5M for Jehovah’s Witness sex victim San Diego judge finds church covered up abuse, put kids in danger. Similar lawsuits filed across country."

- http://www.utsandiego.com/news/2014/oct/31/jehovahs-witness-sex-abuse-judgment-lopez/

Vartiotorniseura on useaan otteeseen kirjallisuudessaan voimakkain sanoin tuominnut mm. katolisen kirkon sen hyväksikäytöistä ja niiden peittelystä muuriensa siällä.

Aikanaan "Maailman tapahtumia" osiossa lehdessään sa aina ajoin otsikoi ja kertoi tapauksista joissa kirkot tai mut uskonnolliset likkeet olivat joutuneet tuomioistuimien etene ja kalliisiin korvauksiin uhreilleen.

Artikkeleissaan se ylevästi kertoi miten nuo valekritsitty-kirkot ovat ryvettyneet ko. skandaaleissa ja häpäisseet itsensä Jumalan edustajina.

45

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomeen myös:

      Paljonkohan Suomen lestadiolaisyhdistys
      maksaa niille uhreikseen joutuneille lapsille korvauksia?

      • 5+6

        "Paljonkohan Suomen lestadiolaisyhdistys
        maksaa niille uhreikseen joutuneille lapsille korvauksia? "

        Tämä palsta käsittelee jehovan todistajuutta. ei lestadiolaisuutta. sitä asiaa voi tuoda esille lestadiolaispalstalla. ongelma on ollut sielläkin ilmeinen.

        paljonko vartiotorniseura maksaa korvauksia oma-aloitteisesti?

        kertooko vartiotorniseura vartiotornissa tuomiostaan?


      • Anonyymi

        Ei lestat mitään maksa.
        Pienessä piirissä asiat vaietaan kuoliaaksi.


    • WTBTS:n omatunto ?

      >> Paljonkohan Suomen lestadiolaisyhdistys maksaa niille uhreikseen joutuneille lapsille korvauksia?

      Onko tuon kysymyksen tavoite koettaa siirtää huomio toisaalle, sekä vähätellä ja hämärtää Vartiotorniseuran uhrien asemaa, sekä sen tuomituksi tulemisen todellista vakavuutta ja merkitystä?


      "$13.5M for Jehovah’s Witness sex victim San Diego judge finds church covered up abuse, put kids in danger. ...... Similar lawsuits filed across country."


      Raamattu sanoo, että niinkuin toisia tuomitsette, niin teitäkin tuomitaan. WTBTS on ollut kautta aikan suorastaan hyvin agressiivinen toisten tuomaroinnisaan samalla kun se on itseään vuolain korulausein korottanut.

      Nyt on alkanut tulla myös Vartiotorniseuran vuoro vastata edesottamuksistaan.

    • sad but true

      13,5 miljoonaa dollaria on melko suuri summa jonka senkin maksavat tavalliset rivitodistajat omilla lahjoituksillaan.

      Rahaa tullaan pyytämään valtakunnansaleilla yhä enemmän ja enemmän jotta kulut pysyisivät tulojen alapuolella.

      Kunnon todistaja lahjoittaa tietysti jo ennen pyyntöjäkin...

    • WTBTS:n omatunto ?

      Vartiotorniseura on nyttemmin itse joutumassa aivan vastaavaan asemaan tuomioistuimien edessä kuin tuomitsemansa katolinen kirkkokin.

      Itse hallintoelin on nyttemmin ilmeisestikin ensimäistä kertaa virallisen syytteen alaisena.

      "Governing Body stands accused by District Attorney in Oklahoma child abuse case" - February 5, 2014

      - http://jwsurvey.org/child-abuse-2/governing-body-stands-accused-by-district-attorney-in-oklahoma-child-abuse-case

      “You can’t use Patterson!” – Court denies Watchtower’s bond motion" - November 17, 2012

      "The Watchtower’s proposed use of Patterson to provide security for the damages award in the Conti case has been thrown out by Judge Robert McGuinness in a stunning setback for the Society, who were hoping to get out of paying a costly annual premium on their $17 million bond – or get the bond reduced altogether. Their failure to get the motion passed increases the financial strain on the Society, making it difficult for them to try to prolong the appeals process."

      - http://jwsurvey.org/cedars-blog/you-cant-use-patterson-court-denies-watchtowers-bond-motion

      Ongelma itsessään ei ole se, että esiintyykö hyväksikäyttöjä (sillä valitettavasti kaikkialla on henkis-seksuaalisesti sairaita yksilöitä) vaan se miten noissa tapauksisa on keskusjohtoisesti ohjeistettu toimimaan ja on sitten toimittu aivan katolisen kirkon omertan ja uhrien uhkailun ja hiljentämispyrkimyksien tavoin.

      Hyvin samanlainen moraalisesti aivan kestämätön kohtelun kaava toistuu toistumistaan Vartiotorniseuran puiteissa uhrien kertomuksssa.

      • silmiin katsotaan as

        "Ongelma itsessään ei ole se, että esiintyykö hyväksikäyttöjä (sillä valitettavasti kaikkialla on henkis-seksuaalisesti sairaita yksilöitä) vaan se miten noissa tapauksisa on keskusjohtoisesti ohjeistettu toimimaan ja on sitten toimittu aivan katolisen kirkon omertan ja uhrien uhkailun ja hiljentämispyrkimyksien tavoin. "

        Huvittavaa on se miten järjestö on aina moittinut muita uskontokuntia tällaisesta toiminnasta mutta tekee itse samaa hyvin organisoidusti. Sama tilanne on karttamisen suhteen missä se on kirjoittanut että ketään ei saisi pakottamaan valitsemaan uskonnon ja perheen väliltä, mutt itse kuitenkin toimii juuri näin.

        "Hyvin samanlainen moraalisesti aivan kestämätön kohtelun kaava toistuu toistumistaan Vartiotorniseuran puiteissa uhrien kertomuksssa. "

        Totta, jos yksittäisessä tapauksessa uhrin kertomus olisi tallainen, voisi aina epäillä hieman kertomustakin. Mutta kun tämä kaava toistuu aina uudelleen eri puolilla on asiassa vahvasti perää. Siihen kun lisää tämän oikeuden tuomion on jokaisen jehovan todistajankin avattava silmänsä ja tunnustaa että vartiotorniseuraa ei kiinnosta oikeudenmukaisuus ja sen jäsentensä hyvinvointi. Sitä kiinnostaa vain se että se säilyttäisi maineensa puhtoisena. Salailu on vain siitä hölmöä toimintaa että juuri näillä uutisilla sen maine laskee rajusti. Kun taas se että asiat tuotaisiin esille ja annettaisiin poliisin tutkittavaksi osoittaisi järjestöltä vastuuta ja ihmiset pitäisi tekoja vain yksittäisten jäsenten tekoina. Nyt Vartiotorniseura lyö lyötyjä rankalla kädellä ja pilaa jo ennestään surkean maineensa.

        Aika venkula saa oll joka nämä asiat kiistää ja puolustaa järjestöä.


    • Tanttunen

      " venkula saa oll joka nämä asiat kiistää ja puolustaa järjestöä. "

      -Mutta kiistäminen kuuluu jehovantodistajuuteen, kaiken muun ohella. Lahko pyydystää tietämättömiä. Meikäläisenkin ovella kiertelivät kysymyksen toisensa perästä. Sitten kun sanoivat että ei heitä ole lähetetty vaan itse tulevat, niin huomautin että kun he palaavat seurakuntaansa he täyttävät kenttätyöraportin pomolleen.

      Tähän tuli jo vastaus että mistäs sinä sen tiedät ?, ja tämä ei ole enää opetetun kaavan mukainen vastaus, mutta kauan se kaavan mukaisen näytelmän pokerinaama piti.

      Vartiotorniseurahan paljastui aikoinaan lahkon pedofiilikortiston pitämisestä ja ohjeet oli että viranomaisille ei kerrota. Siitä murjaistiin vitsejäkin että kortistolaatikot ovat kaatuneet lattialle ja koottu hutiloiden, päästäen pedofiileja taivaaseenkin. (taivaaseen ilmoittautuneet ovat omassa kortistossaan).

      Pedofiliauhrit ovat toimineet silent lambs -ryhmässä, löytyy netissä, arvelisi olevan vertaistukitoimintaa

    • Oikeus voittaa

      Hyvä asia on tässä tuo tuomio. Vartiotorniseuran todellisuus alkaa vähitellen paljastua ja kauhulla jäämme odottamaan mitä tuon seuran uumenista vielä paljastuukaan.

    • WTBTS:n omatunto ?

      Avauksen linkistä.

      "The victim, named as Jose Lopez, was just 7 years old when abused in 1986 by a man who posed as his bible mentor and a “fatherly figure.” By the time the series of attacks took place, Campos, whose conduct was known to elders as early as 1982, had already abused four other children."

      "Amazingly, despite there being evidence that Campos confessed his 1986 abuse of Lopez to elders, AND his abuse of another child years earlier, he eventually climbed the ranks to become an elder himself in 1993. As disgraceful as this sounds, this fits with Watchtower’s most recent policy letter, dated October 1 2012, which insists that: “It cannot be said in every case that one who has sexually abused a child could never qualify for privileges of service in the congregation.”

      Vartiotorniseura kieltätyi yhteistyöstä tuomioistuimen kanssa kieltäytyen toimittamasta vaadittuja asian avain asiakirjoja.

      "In a remarkable twist to this case (not picked up by the media thus far), it has emerged that Judge Lewis issued a “default judgment” against Watchtower after it refused to cooperate with court orders to present key documents and produce the longest serving member of the Governing Body, Gerrit Lösch, for a deposition."

      Valitettavasti viimeisinkään vanhimmistoille lähetetty ohjeistus hyväksikäyttötapauksissa menettelyn suhteen ei tuo korjausta lasten todelliseksi suojelemiseksi.

      “We will decide who is a predator!” – New Watchtower Instructions to Elders on Child Abuse" - October 6, 2012

      "The Watch Tower Society has issued a new letter to all Bodies of Elders instructing them on how to handle cases of child abuse in the wake of the Candace Conti verdict."

      "It was hoped that the Governing Body would use the lessons learned from the Conti case to bring the Society’s child protection policy into conformity with the law, not to mention the basic principles of community responsibility."

      "However, it is shocking to note that this October 1st letter addresses none of the key procedural flaws that lead to the children of Jehovah’s Witnesses being routinely exposed to predatory pedophiles within the organization."

      - http://jwsurvey.org/cedars-blog/we-will-decide-who-is-a-predator-new-watchtower-instructions-to-elders-on-child-abuse

      30.4.2008 " Jehovan todistajien yhteisöä ravistelee insesti- ja pedofiliaskandaali, jossa 74-vuotias isoisä tuomittiin neljän lapsen hyväksikäytöistä."

      "Uhrit olivat 5-11-vuotiaita tyttöjä. Kaksi tytöistä on miehen omia lapsenlapsia. "

      "Virolaisen käyntikorttinsa mukaan 74-vuotias oli siellä seurakunnan esivalvoja, kierrosvalvoja ja sairaalakomitean jäsen."

      - http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288335219290.html

      Liki kautta aikain on ollut tunne ettei Vt-seuralle näyttäisi löytyvän lakia sen karkeista edesottamuksista huolimatta.

      WTBTS tuli vielä saada vastuuseen vaatimastaan turhia ja enneaikaisia kuolemia aiheuttavista verensiirroista kieltäytymisestä ja vaatimastaan entisten uskontoverien ehdottomasta karttamisesta perhenjäsenet mukaanlukien ja joka johtaa elinikäisiin perheiden rikkoutumisiin.

      Joissakin tapauksissa mm. viimeksimanittu on johtanut yksinäisyyteen ja vakavaan ahdistukseen joutuneiden itsemurhiin kokemansa henkisen ja tunneperäisen sadismin vuoksi.

      On erityisen epäinhimillistä menettää läheisensä, koko ihmissuhdeverkostonsa ja tulla demonisoiduksi ajatus- ja omantunnon rikoksen vuoksi tai ettei enää halua kuulua ko. uskonyhteisöön.

      "Ketään ei saisi pakottaa palvomaan tavalla, jota hän itse ei voi hyväksyä, tai valitsemaan uskonnon ja perheen välillä." (Herätkää! heinäkuu 2009 s. 28, 29)"

      • 5y5rt

        ""Ketään ei saisi pakottaa palvomaan tavalla, jota hän itse ei voi hyväksyä, tai valitsemaan uskonnon ja perheen välillä." (Herätkää! heinäkuu 2009 s. 28, 29)" "

        Tällä järjestö kuitenkin viittaa muihin uskontoihin asiayhteys huomioiden. Luonnollisesti se ei itse noudata omaa hyvää neuvoaan.


    • WTBTS:n omatunto ?

      Vartiotorniseuran keskusjohtoiset toimintamallit ja ohjestukset srk:n vanhimmille hyväksikäyttötapauksissa alkavat saada aiheellisesti yhä enempi julkisuutta myös TV-uutisissa.

      https://www.youtube.com/watch?v=JLYNoo9RCR0

    • KIRKKO betalar

      alanpa penätä evakeliluterilaiselta kirkolta miljoonia euroja,
      koska sen jäsen toistuvasti minua raiskasi

      eikä kirkko lotkauttanut korvaansakaan
      vaikka oli sentyöntekijästä kyse
      joka edelleen on kirkon tt ja arvostettu sellainen

      hienoa, aletaan tehdä yhteiskannetta ev.lut Kirkkoa kohtaan
      me kaikki sen raiskaamat Naiset

      rohkaisevaa tietää että KIRKON voi panna maksamaan
      kaikkien sen jäsenten tekemät rikokset

      • hooooohooo

        Voit tietenkin haastaa kirkon oikeuteen jos kirkon edustaja on sinua raiskaillut, jos kerran kirkko tiesi että sinua raiskaillaan ja että sillä on työsuhteessa rikollinen.

        Se, miksi kirjoittelet täällä puuta heinää ja trollaat päivittäin, on tietenkin oma kysymyksensä. Kohtuullisen tuoreen tutkimuksen mukaan kaltaisesi trollaajat ovat usein psykopaatteja.


    • WTBTS:n omatunto ?

      Vartiotorniseura on rikkonut lakia keskusjohtoisilla toimintaohjeillaan, rikoksien sisäisellä "hoitamisella", uhrien uhkailulla, vaientamisella ja niiden erottamisella ja karttamisella, jotka ovat vieneet rikoksen viranomaisten tietoisuuteen.

      https://www.youtube.com/watch?v=_ELBt4mA7sI

      Mitä mm. katolisen kirkon toimintamalleihin tulee, niin se on niistä aiheellisesti syytteissä kuten Vartiotorniseurakin.

      Lasten hyväksikäyttäjien peittelijät, piilottelijat, suojelijat ja niiden puolustelijat ovat osarikollisia ko. alhaisiin tekoihin ihmisyyttä vastaan.

    • Totuuden löytänyt

      Kenenkään Jehovan palvelijan ei pidä olla mitenkään yllättynyt siitä, että tällaisia halpamaisia syytöksiä esitetään Jehovan todistajia kohtaan erityisesti näinä viimeisinä päivinä. Onhan se sanottu jo Raamatussakin, että Kristuksen opetuslapsia tullaan vainoamaan, heitä kohtaan esitetään vääriä syytöksiä ja toisinaan tuomioistuimet antavat heitä vastaan epäoikeudenmukaisia tuomioita.

      ”Teitä luovutetaan ahdistukseen ja teitä tapetaan, ja te tulette olemaan kaikkien kansakuntien vihan kohteita minun nimeni vuoksi.” (Matteus 24:9.)

      ”Onnellisia olette te, kun ihmiset minun tähteni häpäisevät teitä ja vainoavat teitä ja puhuvat teistä valehdellen kaikenlaista pahaa. Iloitkaa ja hypelkää ilosta, koska teidän palkkanne on suuri taivaissa.” (Matt. 5:11, 12.)

      Mutta kuten tuo jälkimmäinen kohta kertoo,emme lannistu tällaisista hyökkäyksistä, vaan pikemminkin iloitsemme, sillä se osoittaa entistä selvemmin, että olemme Jumalan valittu kansa, kun joudumme kohtaamaan tällaista vainoa ja epäoikeudenmukaisuutta.

      Aikanaan Jehova tulee kostamaan meidän puolestamme ja hyvittämään kaikki vääryydet, mitä luopiot ja muut vihamielisesti Jehovan todistajiin suhtautuvat ovat meille tuottaneet.

      "Älkää itse kostako, rakkaat, vaan antakaa sijaa vihastukselle, sillä on kirjoitettu: ”Minun on kosto, minä olen maksava takaisin, sanoo Jehova" (Room. 12:19)

      • aikamoisenihmeellist

        >>Kenenkään Jehovan palvelijan ei pidä olla mitenkään yllättynyt siitä, että tällaisia halpamaisia syytöksiä esitetään Jehovan todistajia kohtaan erityisesti näinä viimeisinä päivinä.>heitä kohtaan esitetään vääriä syytöksiä ja toisinaan tuomioistuimet antavat heitä vastaan epäoikeudenmukaisia tuomioita. >Aikanaan Jehova tulee kostamaan meidän puolestamme ja hyvittämään kaikki vääryydet> mitä luopiot ja muut vihamielisesti Jehovan todistajiin suhtautuvat ovat meille tuottaneet.


      • pää pensaaseen?

        Kannattaisi tarkistaa, onko kritiikissä perää ennen kuin leimaa sen vainoksi. Miten hyvin oikeasti tunnet sen, mitä "luopiot" ja "vastustajat" opettavat?


    • WTBTS:n omatunto ?

      >> Kenenkään Jehovan palvelijan ei pidä olla mitenkään yllättynyt siitä, että tällaisia halpamaisia syytöksiä esitetään Jehovan todistajia kohtaan erityisesti näinä viimeisinä päivinä.

      Eikös Raamattu myöskin neuvo Jeesuksen mallin seuraajia toimimaan sellaisella moraalisella tavalla, ettei tule vääryydestä ja sen harjoittamisesta syytetyksi ja likaisi Jumalan nimeä.

      Kahdet punnukset.

      Nyt Vartiotorniseura on itse aivan samalla tavalla ja samoista syistä / keskusjohtoisista menettelytavoistaan johtuen ryvettänyt itse itsensä julkisuudessa ja edustamansa Jumalan nimen, kuin aiheellisesti ja voimakkaasti tuomitsemansa katolinen kirkkokin.

      Taannoin Vt-seura retosteli omahyväisesti artikeleissaan juuri katolisen kirkon ja muiden uskontojen joutumisesta hyväksikäyttöjen salailun ja peittelyn vuoksi tuomioistuimien eteen, julkisesti häväistyiksi, tuomittu maksamaan suuria korvauksia jäseninsä lahjoituksista ja loanneen maineensa ja tuottaneen häpeää itse Jumalalle .

      a) Fundamentalistien logiikka. Kun asiat menevät hyvin, niin kyse on Jumalan siunauksesta.

      b) Kun saavat aiheesta perusteltua kritiikkiä, niin se on vainoa ja osoitus oikeassa olemisesta ja Jumalan valittuina olemisesta.

      c) Nyt mennään vieläkin pidemmälle tuossa kehäpäättelyssä.

      Kun itse omilla keskusjohtoisilla toimintaohjeilla ja systemaatisilla menettytavoillaan syyllistytään vakavaan rikokseen ja alhaiseen rikokseen jopa itse ihmisyyttä vastaan, niin siitä vastuuseen joutuminenkin on vainoa ja osoitus Jumalan ainoana valittuna olemisesta.

      Voiko uskonnollisen fundamentalisessa narsismissa ja moraalisessa epärehellisyydessä paljoakaan pidemmäle mennä.

      • Totuuden löytänyt

        >>>Eikös Raamattu myöskin neuvo Jeesuksen mallin seuraajia toimimaan sellaisella moraalisella tavalla, ettei tule vääryydestä ja sen harjoittamisesta syytetyksi ja likaisi Jumalan nimeä.

        Totta, mutta kuten jo kerroin, niin Raamattu myös sanoo että Jehovan tosi palvojia tultaisiin vainoamaan, heitä kohtaan esitettäisiin valheellisia syytöksiä ja toisinaan jopa tuomittaisiin väärin perustein epäoikeudenmukaisiin rangaistuksiin. Siitähän tässä koko jutussa on kysymys.

        Vaikka toimisimme kuinka oikein tahansa, niin luopiot ja muut Jehovan todistajiin vihamielisesti suhtautuvat tekevät kaikkensa syyttääkseen meitä asioista joita emme ole tehneet ja vaikeuttaakseen työtämme sekä rajoittaakseen uskonnonvapauttamme.

        Tosiasia on kuitenkin, että Jehovan Järjestö menee jatkuvasti eteenpäin, eikä sitä voi pysäyttää, vaikka panettelijan vallan alaisuudessa toimivat tuomioistuimet langettaisivat kuinka ankaria tuomioita tahansa. Jehova tulee sitten omana aikanaan tuottamaan oman tuomionsa näille väärien syytösten esittäjille ja myös kaikille muille, jotka aiheuttavat ahdistusta ja vainoa Hänen kansalleen.


      • einäin
        Totuuden löytänyt kirjoitti:

        >>>Eikös Raamattu myöskin neuvo Jeesuksen mallin seuraajia toimimaan sellaisella moraalisella tavalla, ettei tule vääryydestä ja sen harjoittamisesta syytetyksi ja likaisi Jumalan nimeä.

        Totta, mutta kuten jo kerroin, niin Raamattu myös sanoo että Jehovan tosi palvojia tultaisiin vainoamaan, heitä kohtaan esitettäisiin valheellisia syytöksiä ja toisinaan jopa tuomittaisiin väärin perustein epäoikeudenmukaisiin rangaistuksiin. Siitähän tässä koko jutussa on kysymys.

        Vaikka toimisimme kuinka oikein tahansa, niin luopiot ja muut Jehovan todistajiin vihamielisesti suhtautuvat tekevät kaikkensa syyttääkseen meitä asioista joita emme ole tehneet ja vaikeuttaakseen työtämme sekä rajoittaakseen uskonnonvapauttamme.

        Tosiasia on kuitenkin, että Jehovan Järjestö menee jatkuvasti eteenpäin, eikä sitä voi pysäyttää, vaikka panettelijan vallan alaisuudessa toimivat tuomioistuimet langettaisivat kuinka ankaria tuomioita tahansa. Jehova tulee sitten omana aikanaan tuottamaan oman tuomionsa näille väärien syytösten esittäjille ja myös kaikille muille, jotka aiheuttavat ahdistusta ja vainoa Hänen kansalleen.

        >>heitä kohtaan esitettäisiin valheellisia syytöksiä


      • esimerkkejä kiitos
        Totuuden löytänyt kirjoitti:

        >>>Eikös Raamattu myöskin neuvo Jeesuksen mallin seuraajia toimimaan sellaisella moraalisella tavalla, ettei tule vääryydestä ja sen harjoittamisesta syytetyksi ja likaisi Jumalan nimeä.

        Totta, mutta kuten jo kerroin, niin Raamattu myös sanoo että Jehovan tosi palvojia tultaisiin vainoamaan, heitä kohtaan esitettäisiin valheellisia syytöksiä ja toisinaan jopa tuomittaisiin väärin perustein epäoikeudenmukaisiin rangaistuksiin. Siitähän tässä koko jutussa on kysymys.

        Vaikka toimisimme kuinka oikein tahansa, niin luopiot ja muut Jehovan todistajiin vihamielisesti suhtautuvat tekevät kaikkensa syyttääkseen meitä asioista joita emme ole tehneet ja vaikeuttaakseen työtämme sekä rajoittaakseen uskonnonvapauttamme.

        Tosiasia on kuitenkin, että Jehovan Järjestö menee jatkuvasti eteenpäin, eikä sitä voi pysäyttää, vaikka panettelijan vallan alaisuudessa toimivat tuomioistuimet langettaisivat kuinka ankaria tuomioita tahansa. Jehova tulee sitten omana aikanaan tuottamaan oman tuomionsa näille väärien syytösten esittäjille ja myös kaikille muille, jotka aiheuttavat ahdistusta ja vainoa Hänen kansalleen.

        Millä tavalla Jehovan todistajia on väärin perustein syytetty tai tuomittu? Esimerkkejä, kiitos.

        Jos et pysty antamaan esimerkkejä, taitaa olla niin, että papukaijamaisesti toistelet sitä, mitä olet valtakunnansalilta kuullut, varmistamatta syytösten todenperäisyyttä lainkaan.

        Siinä tapauksessa syyllistyt itse epärehellisyyteen, kun väität totena sellaista, mitä et ole varmistanut lainkaan.


    • WTBTS:n omatunto ?

      Vartiotorniseura on hyväksikäyttöjen vuoksi tuomioistuimien edessä ihan omista alhaisista, todellisista ja "katolisista" keskusjohtoisista ohjeistuksistaan ja menettelytavoistaan johtuen.

      Sivuraiteet tai hurskaaksi tekeytyminen, itse itsensä kroonisesti korottaminen ja omavahurskaus ja sen toistuva hokeminen ei valitettavasti muuta tuota Vartiotorniseuran raadollista todellisuutta.

      >> Raamattu myös sanoo että Jehovan tosi palvojia tultaisiin vainoamaan,

      Ilmeisesti katolinen kirkkokin on Jehovan tosi organisaatio, sillä se on "vainon" kohteena aivan samoista syistä. Sekin sen kuin vain porskuttaa siitäkin huolimatta.

      Ilmeisesti kirkkojen lähetystyöntekijät ja muut kristitytkin sitten ovat niitä Jehovan tosi palvelijoita, sillä heistä lukuisia ja lukuisia on jo pelkästään viimeisenkin vuoden aikana kirjaimellisesti tapettu uskonsa vuoksi eri maissa.

      Tämä sen lisäksi, että työnsä on tehty monissa maissa hyvin vaikeaksi ja ovat eri muodoissaan painostuksen ja uhan alaisia.

      Todistajat puolestaan ovat saaneet elää kokonaisuudessan hyvinkin rauhaisasti.

      Ps. Ei tuo "Totuuden löytänyt" aina ajoittain laatikosta esille nostettu feikkiprofiili ketään juksauta.

      • Totuuden löytänyt

        >>>>Vartiotorniseura on hyväksikäyttöjen vuoksi tuomioistuimien edessä ihan omista alhaisista, todellisista ja "katolisista" keskusjohtoisista ohjeistuksistaan ja menettelytavoistaan johtuen.

        Syitä voi keksiä vaikka minkälaisia, jotta te Jehovan todistajiin vihamielisesti suhtautuvat saisitte syyn vaikeuttaa työtämme ja rajoittaa uskonnonvapauttamme. Tässä on ainoastaan kyseessä hyökkäys Jehovan todistajia vastaan, jossa meitä syytetään asioista joita emme ole tehneet.

        >>>Ilmeisesti katolinen kirkkokin on Jehovan tosi organisaatio, sillä se on "vainon" kohteena aivan samoista syistä.

        Katolinen kirkko on syyllistynyt pedofiilien suojelemiseen, Jehovan todistajat eivät ole. Siinä on vissi ero.

        >>>Ilmeisesti kirkkojen lähetystyöntekijät ja muut kristitytkin sitten ovat niitä Jehovan tosi palvelijoita, sillä heistä lukuisia ja lukuisia on jo pelkästään viimeisenkin vuoden aikana kirjaimellisesti tapettu uskonsa vuoksi eri maissa.

        Niin, ja kristikunnan kirkot vainoavat ihan yhtä lailla muita uskontoja, eli se vaino kristikunnan ja muiden uskontojen välillä on ihan molemminpuolista. Oletko koskaan kuullut että Jehovan todistajat olisivat olleet mukana tällaisessa verenvuodatuksessa, mihin muut uskonnot ovat syyllistyneet läpi vuosisatojen?

        >>>Todistajat puolestaan ovat saaneet elää kokonaisuudessan hyvinkin rauhaisasti.

        Ei se vaino aina tarkoita pieksemistä tai tappamista. Länsimaissa se on pääasiassa sitä että luopiot ja muut Jehovan todistajiin vihamielisesti suhtautuvat keksivät meistä erinäisiä valheita ja levittävät niitä sitten tiedotusvälineiden kautta yrittäen vaikeuttaa työtämme ja saada ihmiset kääntymään entistä ennemmän meitä vastaan.

        >>>Ps. Ei tuo "Totuuden löytänyt" aina ajoittain laatikosta esille nostettu feikkiprofiili ketään juksauta.

        Loppuiko argumentit, kun piti käydä henkilöön kiinni?


      • mitä valheita?
        Totuuden löytänyt kirjoitti:

        >>>>Vartiotorniseura on hyväksikäyttöjen vuoksi tuomioistuimien edessä ihan omista alhaisista, todellisista ja "katolisista" keskusjohtoisista ohjeistuksistaan ja menettelytavoistaan johtuen.

        Syitä voi keksiä vaikka minkälaisia, jotta te Jehovan todistajiin vihamielisesti suhtautuvat saisitte syyn vaikeuttaa työtämme ja rajoittaa uskonnonvapauttamme. Tässä on ainoastaan kyseessä hyökkäys Jehovan todistajia vastaan, jossa meitä syytetään asioista joita emme ole tehneet.

        >>>Ilmeisesti katolinen kirkkokin on Jehovan tosi organisaatio, sillä se on "vainon" kohteena aivan samoista syistä.

        Katolinen kirkko on syyllistynyt pedofiilien suojelemiseen, Jehovan todistajat eivät ole. Siinä on vissi ero.

        >>>Ilmeisesti kirkkojen lähetystyöntekijät ja muut kristitytkin sitten ovat niitä Jehovan tosi palvelijoita, sillä heistä lukuisia ja lukuisia on jo pelkästään viimeisenkin vuoden aikana kirjaimellisesti tapettu uskonsa vuoksi eri maissa.

        Niin, ja kristikunnan kirkot vainoavat ihan yhtä lailla muita uskontoja, eli se vaino kristikunnan ja muiden uskontojen välillä on ihan molemminpuolista. Oletko koskaan kuullut että Jehovan todistajat olisivat olleet mukana tällaisessa verenvuodatuksessa, mihin muut uskonnot ovat syyllistyneet läpi vuosisatojen?

        >>>Todistajat puolestaan ovat saaneet elää kokonaisuudessan hyvinkin rauhaisasti.

        Ei se vaino aina tarkoita pieksemistä tai tappamista. Länsimaissa se on pääasiassa sitä että luopiot ja muut Jehovan todistajiin vihamielisesti suhtautuvat keksivät meistä erinäisiä valheita ja levittävät niitä sitten tiedotusvälineiden kautta yrittäen vaikeuttaa työtämme ja saada ihmiset kääntymään entistä ennemmän meitä vastaan.

        >>>Ps. Ei tuo "Totuuden löytänyt" aina ajoittain laatikosta esille nostettu feikkiprofiili ketään juksauta.

        Loppuiko argumentit, kun piti käydä henkilöön kiinni?

        Erinäisiä valheita? Nimeä nyt ainakin pari aluksi.


      • WTBTS:n omatunto ?
        Totuuden löytänyt kirjoitti:

        >>>>Vartiotorniseura on hyväksikäyttöjen vuoksi tuomioistuimien edessä ihan omista alhaisista, todellisista ja "katolisista" keskusjohtoisista ohjeistuksistaan ja menettelytavoistaan johtuen.

        Syitä voi keksiä vaikka minkälaisia, jotta te Jehovan todistajiin vihamielisesti suhtautuvat saisitte syyn vaikeuttaa työtämme ja rajoittaa uskonnonvapauttamme. Tässä on ainoastaan kyseessä hyökkäys Jehovan todistajia vastaan, jossa meitä syytetään asioista joita emme ole tehneet.

        >>>Ilmeisesti katolinen kirkkokin on Jehovan tosi organisaatio, sillä se on "vainon" kohteena aivan samoista syistä.

        Katolinen kirkko on syyllistynyt pedofiilien suojelemiseen, Jehovan todistajat eivät ole. Siinä on vissi ero.

        >>>Ilmeisesti kirkkojen lähetystyöntekijät ja muut kristitytkin sitten ovat niitä Jehovan tosi palvelijoita, sillä heistä lukuisia ja lukuisia on jo pelkästään viimeisenkin vuoden aikana kirjaimellisesti tapettu uskonsa vuoksi eri maissa.

        Niin, ja kristikunnan kirkot vainoavat ihan yhtä lailla muita uskontoja, eli se vaino kristikunnan ja muiden uskontojen välillä on ihan molemminpuolista. Oletko koskaan kuullut että Jehovan todistajat olisivat olleet mukana tällaisessa verenvuodatuksessa, mihin muut uskonnot ovat syyllistyneet läpi vuosisatojen?

        >>>Todistajat puolestaan ovat saaneet elää kokonaisuudessan hyvinkin rauhaisasti.

        Ei se vaino aina tarkoita pieksemistä tai tappamista. Länsimaissa se on pääasiassa sitä että luopiot ja muut Jehovan todistajiin vihamielisesti suhtautuvat keksivät meistä erinäisiä valheita ja levittävät niitä sitten tiedotusvälineiden kautta yrittäen vaikeuttaa työtämme ja saada ihmiset kääntymään entistä ennemmän meitä vastaan.

        >>>Ps. Ei tuo "Totuuden löytänyt" aina ajoittain laatikosta esille nostettu feikkiprofiili ketään juksauta.

        Loppuiko argumentit, kun piti käydä henkilöön kiinni?

        >> Loppuiko argumentit, kun piti käydä henkilöön kiinni?

        Tässä ketjussa ainoat argumenttisi ovat juurikin ad hominemia, eli käyt faktakritiikin ja todisteet esille nostanehin henkilöinä kiinni ja syytä siten jopa USA:n tuomareiden olevan pelkkiä valehtelijoita.

        Aika ajoittain käyttöön ottamasi feikkinikki "totuuden lötänyt" on hyvin läpinäkyvä (et edes ole todistaja) ja jonka kautta tavoite on laittaa kiusallisia asioita koskevat ketjut tukkoon laajoja jaarituksia aivan asian vierestä.

        Muutama täsä ketjussa on jo mennyt tuohon lankaan.

        Mitä Vartiotorniseuraan, puolueettomuuteen ja sotiin tulee niin voimme mieluusti avata sille aiheelle aivan oman ketjun.


    • pyhät leijat ry

      Koska ensimmäinen Jehovitsi viedään Poliisiasemalle kuulusteltavaksi lasten ja nuorten ongelmista? Tai vaikka muiden uskontojen ja politiikan vihan lietsonnasta?

      Uusi uskonto haisee. Eikö yhteiskunnan pitänyt lopettaa nämä rikolliset pyramidi-
      huijaukset. Sensijaan yhteiskunta alkaa muistuttaa yhä enemmän haisevien lahko-
      pomojen toivomaa usaa.

    • WTBTS:n omatunto ?

      pyhät leijat ry:lle

      Tuo suorastaan alatyyliin ja solvaavahenkisyyteen sortuminen ja sellaisen käyttäminen ei ole erityisen älyllistä, objektiivistä, analyyttistä, eikä hyödyllistä, eikä edesauta tämänkään ketjun _erityisen vakavassa_ asiassa.

      Tuollainen roskis-mentaliteetti "kritiikki" todellisuudessa toimii juurikin itse asiaansa vastaan, eli käänteisesti kumartaa Vartiotorniseuraa ja tekee sille palveluksen, joka voi sanoa, että katsokaa mitä henkis-älyllistä tasoa kritiikkiä esittävät ovat.

    • sairasta on

      "Totta, mutta kuten jo kerroin, niin Raamattu myös sanoo että Jehovan tosi palvojia tultaisiin vainoamaan, heitä kohtaan esitettäisiin valheellisia syytöksiä ja toisinaan jopa tuomittaisiin väärin perustein epäoikeudenmukaisiin rangaistuksiin. Siitähän tässä koko jutussa on kysymys. "

      Raamattu kertoo tuossa tapauksessa juutalaisista,tuosta jumalan omasta kansasta.

      marttyyrius,tuo jehovien ehtymätön lähde oikeuttaa kaikki tekemiset.
      Siitähän tässä on kyse.

      • Totuuden löytänyt

        >>>Raamattu kertoo tuossa tapauksessa juutalaisista,tuosta jumalan omasta kansasta.

        ”Jumalan valtakunta otetaan teiltä pois ja annetaan kansakunnalle, joka tuottaa sen hedelmiä.” (Matt. 21:43.)

        Näin Jeesus siis sanoi aikansa juutalaisille johtajille. Mitä arvelet hänen tarkoittaneen tällä?


      • tätä tarkoitti
        Totuuden löytänyt kirjoitti:

        >>>Raamattu kertoo tuossa tapauksessa juutalaisista,tuosta jumalan omasta kansasta.

        ”Jumalan valtakunta otetaan teiltä pois ja annetaan kansakunnalle, joka tuottaa sen hedelmiä.” (Matt. 21:43.)

        Näin Jeesus siis sanoi aikansa juutalaisille johtajille. Mitä arvelet hänen tarkoittaneen tällä?

        Jeesus tarkoitti sitä, että Jumalan valtakunnan voi menettää, jos ei käyttäydy sen arvoisesti ja tuota asiaankuuluvaa hedelmää.

        Vaikka Jeesus olisi antanut Jumalan valtakunnan raamatuntutkijoille ja sittemmin Jehovan todistajille (mihin en usko lainkaan) se voidaan myös ottaa pois, jos he eivät käyttäydy valtakunnan arvoisesti.

        Jehovan todistajien tulkinta siitä, että järjestö saa tehdä mitä tahansa ja silti pysyy Jumalan suosiossa, on tämänkin raamatunkohdan valossa väärä.


    • 4040

      Vastaan toisen puolesta, se kertoi silti juutalaisista.(Matt. 21:43) ei poista sitä tosiasiaa.

      • Totuuden löytänyt

        >>>se kertoi silti juutalaisista.(Matt. 21:43) ei poista sitä tosiasiaa

        No, voinet varmaan hieman valaista, mitä Jeesus noilla sanoilla sitten tarkoitti?


      • jjjjjjjjbbxh
        Totuuden löytänyt kirjoitti:

        >>>se kertoi silti juutalaisista.(Matt. 21:43) ei poista sitä tosiasiaa

        No, voinet varmaan hieman valaista, mitä Jeesus noilla sanoilla sitten tarkoitti?

        "Tässä on ainoastaan kyseessä hyökkäys Jehovan todistajia vastaan, jossa meitä syytetään asioista joita emme ole tehneet. "

        Miten niin ette ole tehneet? Sano yksikin oikeudessa esitetty syytös, joka ei pidä paikkaansa..

        Tyhmäkö sinä olet. Kiinni on jääty jo!


      • antaa horsman kukkia
        jjjjjjjjbbxh kirjoitti:

        "Tässä on ainoastaan kyseessä hyökkäys Jehovan todistajia vastaan, jossa meitä syytetään asioista joita emme ole tehneet. "

        Miten niin ette ole tehneet? Sano yksikin oikeudessa esitetty syytös, joka ei pidä paikkaansa..

        Tyhmäkö sinä olet. Kiinni on jääty jo!

        Jehovantodistajat eivät saa lukea netistä tai katsoa tv:stä kriittistä aineistoa, joka käsittelee jehovantodistajuutta.

        Siksi jehovantodistajat eivät yksilöinä tiedä järjestönsä harjoittamista vääryyksistä.
        He vain matkivat Vartiotorniseuraa, joka väittää että kyseessä on hyökkäys jehovantodistajia vastaan.
        Heillä ei ole, eikä heillä saa olla mitään omaa/omia ajatusta/ajatuksia Vartiotorniseurasta, koska se on S.aatana.n ansa.

        Siksi onkin turhauttavaa yrittää keskustella jehovantodistajien kanssa, koska he eivät edes tiedä järjestönsä vääristä teoista.
        Jehovantodistajat elävät ikäänkuin tynnyrissä, jonne ei uutiset maailmalta kuulu.

        Ja jos sitten sattuu että jehovantodistaja kuuleekin jonkin kriittisen uutisen, hän panee sormet korviinsa ja pälpättää diibadaabaa, jotta ei kuulisi S.aatana.n aineistoa.

        Ei heidän kanssaan kannata vaivautua keskustelemaan, koska se ei onnistu siksi että maailmalliset puhuvat lähtökohtaisesti S.aatana.n asioita.

        Itse olen ainakin jo tullut siihen tulokseen, että annan heidän vaan olla. Antaa kaiken horsman kukkia vaan.


      • kjvhvnk
        antaa horsman kukkia kirjoitti:

        Jehovantodistajat eivät saa lukea netistä tai katsoa tv:stä kriittistä aineistoa, joka käsittelee jehovantodistajuutta.

        Siksi jehovantodistajat eivät yksilöinä tiedä järjestönsä harjoittamista vääryyksistä.
        He vain matkivat Vartiotorniseuraa, joka väittää että kyseessä on hyökkäys jehovantodistajia vastaan.
        Heillä ei ole, eikä heillä saa olla mitään omaa/omia ajatusta/ajatuksia Vartiotorniseurasta, koska se on S.aatana.n ansa.

        Siksi onkin turhauttavaa yrittää keskustella jehovantodistajien kanssa, koska he eivät edes tiedä järjestönsä vääristä teoista.
        Jehovantodistajat elävät ikäänkuin tynnyrissä, jonne ei uutiset maailmalta kuulu.

        Ja jos sitten sattuu että jehovantodistaja kuuleekin jonkin kriittisen uutisen, hän panee sormet korviinsa ja pälpättää diibadaabaa, jotta ei kuulisi S.aatana.n aineistoa.

        Ei heidän kanssaan kannata vaivautua keskustelemaan, koska se ei onnistu siksi että maailmalliset puhuvat lähtökohtaisesti S.aatana.n asioita.

        Itse olen ainakin jo tullut siihen tulokseen, että annan heidän vaan olla. Antaa kaiken horsman kukkia vaan.

        Joo ja antaa pedofiilien olla vapaana.

        Lisää horsmia


      • hieman turhaa joo
        antaa horsman kukkia kirjoitti:

        Jehovantodistajat eivät saa lukea netistä tai katsoa tv:stä kriittistä aineistoa, joka käsittelee jehovantodistajuutta.

        Siksi jehovantodistajat eivät yksilöinä tiedä järjestönsä harjoittamista vääryyksistä.
        He vain matkivat Vartiotorniseuraa, joka väittää että kyseessä on hyökkäys jehovantodistajia vastaan.
        Heillä ei ole, eikä heillä saa olla mitään omaa/omia ajatusta/ajatuksia Vartiotorniseurasta, koska se on S.aatana.n ansa.

        Siksi onkin turhauttavaa yrittää keskustella jehovantodistajien kanssa, koska he eivät edes tiedä järjestönsä vääristä teoista.
        Jehovantodistajat elävät ikäänkuin tynnyrissä, jonne ei uutiset maailmalta kuulu.

        Ja jos sitten sattuu että jehovantodistaja kuuleekin jonkin kriittisen uutisen, hän panee sormet korviinsa ja pälpättää diibadaabaa, jotta ei kuulisi S.aatana.n aineistoa.

        Ei heidän kanssaan kannata vaivautua keskustelemaan, koska se ei onnistu siksi että maailmalliset puhuvat lähtökohtaisesti S.aatana.n asioita.

        Itse olen ainakin jo tullut siihen tulokseen, että annan heidän vaan olla. Antaa kaiken horsman kukkia vaan.

        Turhaahan se usein on, kun JT ei kuitenkaan kuuntele. Kädet korville vähintään kuvainnollisesti. Tälläkin palstalla huomaa, etteivät (ilmeisesti) JT-mieliset kirjoittajat juuri kysymyksiin vastaa, kunhan saarnaavat omaa liturgiaansa.

        Kannattaa Jehovan todistajille silti tilaisuuden tullen kiperiä kysymyksiä heittää, sillä ne voivat pikkuhiljaa avata mieltä ajattelulle.


    • WTBTS:n omatunto ?

      USA:ssa tuomioituismet ovat saaneet Vartiotorniseuran hallintoelimen salaisen ja virallisen vanhimmille lähetetyn ohjeistuksen koskien lasten hyväksikäyttötapauksien vaadittuja menettelytapoja.

      Juuti tämän vuoksi itse hallintoelin on ensimmäistä kertaa haastettu oikeuden ja tuomareiden eteen Oklahomassa.

      https://www.youtube.com/watch?v=G_9efi84QNc

      "On October 4th 2012, one brave and conscientious Jehovah's Witness elder read a shocking letter from the Watch Tower Society and decided that something needed to be done about it. He leaked the letter to a handful of Anti-Watchtower activists, thereby triggering a chain of events that would culminate in the Watchtower getting several JW websites pulled offline for just over 24 hours because one of those websites (jwsurvey.org) had dared to publish their shameful letter for all to read."

      "The Watchtower does NOT want ordinary witnesses to find out about its woefully negligent policies regarding child abuse. This bizarre incident in January 2013 highlights just how paranoid, secretive and manipulative the Society and its Governing Body has become in its efforts to conceal the real truth about its policies from rank and file publishers."

    • WTBTS:n omatunto ?

      Avauksessa kerrottu tuomio 13,5 miljoonan dollarin korvauksin on jatkoa Candace Contin ja monien muiden tapauksille.

      Vartiotorniseura on 'kaolilaisten' toimitamalliensa ja ohjeistuksiensa vuoksi toistuvasti parrasvaloissa hyväksikäyttöjen peittelyjen vuoksi, samasta asiasta voimakkaasti tuomitsemansa katolisen kirkon tapaan.

      "Candace Conti Awarded $28M In Jehovah's Witness Sex Abuse Case" - 06/16/2012

      - http://www.huffingtonpost.com/2012/06/16/calif-jury-awards-28m-in-_n_1602997.html

      Child Abuse: http://jwsurvey.org/category/child-abuse-2

      On karmivaa luettava nuo uhrien kokemukset ja se miten heitä ja perheitään on kohdeltu tuon "aidon kristillisen rakkauden" organosaation taholta.

      Sama kaava toistuu kaikkialla tuon järjestön piirisä.

    • Totuuden löytänyt

      Kun luopiot ja muut vihamielisesti Jehovan todistajiin suhtautuvat eivät ole onnistuneet nujertamaan meitä mm. väkivallan ja vankilatuomioiden avulla, niin nyt on otettu käyttöön uusi keino. Jehovan Järjestöä yritetään nykyään kaataa taloudellisilla takaiskuilla langettamalla sille täysin epäoikeudenmukaisia korvausvaatimuksia valheellisten syytösten perusteella.

      Nimimerkki "WTBTS:n omatunto ?" ja muut Jehovan todistajien vihaajat varmasti odottavat kieli pitkällä, että Jehovan maanpäällinen Järjestö kaatuu tällaisten "taloudellisten pakotteiden" vuoksi, mutta voin vain sanoa, ettei kannata pidättää hengitystä sitä odotellessa.

      Jehovan Järjestö menee jatkuvasti eteenpäin kaikesta vastuksesta huolimatta, eikä mikään mahti maailmassa pysty sitä estämään. Panettelijan johdolla monet sitä yrittävät, mutta hyökkäämällä Jehovan todistajien kimppuun he hyökkäävät itse Kaikkivaltiaan Jumalan kimppuun. Harmagedonissa kaikki tämä huipentuu ja Jehova tulee kostamaan kansansa puolesta kaikki sen kokemat vääryydet, joita luopiot ja muut vihamieliset vastustajat ovat meille aiheuttaneet.

      • totuus totuudesta

        Nimimerkki "totuuden löytänyt" unohti kertoa ettei vartiotorniseura ole tehnyt mitään väärää ansaitakseen kovia sakkoja. Vartiotorniseura on syytön kaikkeen. Syyttömiä tuomitaan huvikseen kun tärkeämpää on vainota kun tuomita jokin yhtiö todisteiden valossa.

        Syytön syytön syytön, vai mitä nimimerkki "totuuden löytänyt"?


      • kuuntele nyt itseäsi

        Et voi olla tosissasi, nimimerkki Totuuden löytänyt. Aivan vainoharhaista tekstiä. Ottaisit asioista selvää, niin ei tarvitsisi luulojen pohjalta vaahdota.


      • eri maailma
        kuuntele nyt itseäsi kirjoitti:

        Et voi olla tosissasi, nimimerkki Totuuden löytänyt. Aivan vainoharhaista tekstiä. Ottaisit asioista selvää, niin ei tarvitsisi luulojen pohjalta vaahdota.

        Johtuu siitä että jehovantodistajat elävöt rinnakkaistodellisuudessa. Siksi sieltä ei tule vastakaikua. Todellisuus on hukassa


    • WTBTS:n omatunto ?

      Vartiotorniseura lähtee julmaan ja täysin häikäilemättömään, sekä epärehelliseen ja epämoraaliseen ajojahtiin kaikkia niitä kohtaan, jotka nostavat sen lasten hyväksikäytötapauksissa hyvin katolilaista kirkkoa vastaavat menettelytavat päivänvaloon tai edes uskaltautuvat sille kirjoittamaan ja ehdottamaan korjaavia toimintamalleja.

      Silentlambs - Founder : William Bowen : http://en.wikipedia.org/wiki/Silentlambs

      Bill Bowen's Appeal Letter - July 30th, 2002

      "The Governing Body as appointed leaders of the FDS has instituted actions that have “beat” the children of this organization. When anyone speaks out about this, they are “beaten” by the threat and use of disfellowshipping as a way to silence proper action in behalf of children."

      “THAT slave” has become evil when it hurts children. Since 1992 the Governing Body was clearly informed by a written report to each member, that children are being raped as a result of negligence in WT Policy. With great wickedness and 23,000 child molesters later, to this day they have refused to act. My June letter to the Service Committee requested a solution to this by following theocratic guidelines within organizational arrangement on September 27th. Result?The Governing Body appoints a judicial committee to disfellowship me ignoring all protocols for doing so."

      - http://www.watchtowerinformationservice.org/sexual-child-abuse/bill-bowens-appeal-letter/

      Bill Bowen's Letters to the Watchtower Society! - 12-31-00

      - http://www.jehovahs-witness.net/jw/friends/38041/1/Bill-Bowens-Letters-to-the-Watchtower-Society

      My disfellowshipping - by Bill Bowen: http://www.watchtowernews.org/mydfbowen.htm

      • Anonyymi

        Mainosvaltuutettua ketuttaa taas kun näin hyvä juttu nostettiin ylös.
        Ei taaskaan kehuta lahkoa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      133
      10609
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5100
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      43
      2301
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      106
      2103
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      2006
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1452
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1134
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1081
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      997
    Aihe