Puhutaan ydinvoimasta

Tutustuin tänään tähän Puhutaan ydinvoimasta -palstaan. Olipahan surkein näkemäni yritys suoltaa värittynytta (väsynyttä) propagandaa mukamas puolueettomana. Sivuston uskottavuus paranisi melko paljon jo sillä kun edes kiistattomat faktat olisivat kohdallaan.
661
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Viherkiimaisten nettitrollien ansiota. Tämmöseks tää on mennyt.

Äänestä
  • Tällä palstalla yksi henkilö esiintyy eri nimimerkeillä, joten hänen jutut tunnistaa niiden mielikuvituksellisista asioista ja eri taohjen haukkumisesta. Vielä lisänä järjestötrolli trollaa palstaa.

    Äänestä


  • 3+5 kirjoitti:

    Tällä palstalla yksi henkilö esiintyy eri nimimerkeillä, joten hänen jutut tunnistaa niiden mielikuvituksellisista asioista ja eri taohjen haukkumisesta. Vielä lisänä järjestötrolli trollaa palstaa.

    Väärää tietoa on mm. se, että hiilivoima on ydinvoiman ainoa vaihtoehto.

    "Jos ydinvoimaa ei rakenneta, tarvitaanko tilalle hiilivoimaa?

    Ydin- ja hiilivoima tuottavat molemmat tasatehoista perusvoimaa. Tämä ei kuitenkaan tarkoita, että ne olisivat keskinäisiä vaihtoehtoja, joista toinen on pakko valita. Euroopassa energiamarkkinat ovat kehittyneet yhä voimakkaammin suuntaan, jossa perusvoima korvataan vaihtelevatehoisilla uusiutuvilla ja tasataan tarpeeseen vastaavaksi maakaasulla."

    http://puhutaanydinvoimasta.fi/
    _____
    Viesti on kirjoitettu 1. kerran 23.9.2014 09:55

    Äänestä

  • 3+5 kirjoitti:

    Tällä palstalla yksi henkilö esiintyy eri nimimerkeillä, joten hänen jutut tunnistaa niiden mielikuvituksellisista asioista ja eri taohjen haukkumisesta. Vielä lisänä järjestötrolli trollaa palstaa.

    Puhutaan ydinvoimasta. Hyvä välivaiheen vaihtoehto on sille - hiiivoiman sijasta - maakaasu, jonka khk-päästöt ovat jotain 3-tai neljäsosa hiilivoiman khk-päästöistä.
    ____
    Viesti on kirjoitettu 1. kerran 23.9.2014 10:53

    Äänestä

"Puhutaan ydinvoimasta

14 Vastausta 63 Lukukertaa

stuxnet
15.9.2014 00:30

31 Vastausta 46 Lukukertaa

stuxnet
15.8.2014 08:45

http://puhutaanydinvoimasta.fi/

"Fennovoima haluaa rakentaa Suomeen ydinvoimalan yhdessä venäläisen Rosatomin kanssa. Ydinvoima ei enää pärjää vertailussa muille energiamuodoille. Nyt kannattaa puhua ydinvoimasta."

"Kolme asiaa, jotka Fennovoiman ydinvoimaprojektista kannattaa tietää:

Maksajina ovat kunnat ja valtionyhtiöt
Estää nopean siirtymisen uusiutuviin
Venäläinen ydinvoima on turvallisuusriski"


Puhutaan ydinvoimasta, palstan aiheesta.
_____
Viestin havaitsin poistetuksi 25.8.2014. Ihmettelen sitä, kuinka kauan valvojat jaksavat välittää näitä Sääntömafian minulle osoittamia uudelleenkirjoituspyyntöjä (aiheen "Ydin-Suomi-skenaario" osalta sitä työtä valvojat on tehneet jo ainakin noin 4 vuotta!). Foorumin yleistä moderointitilaa tarkastelemalla heillä luulisi olevan tehtäviensäkin mukaista työtä.

Hirtehistä on, että @Suomi24-Ydinvoimapalstalla myös aihe "Puhutaan ydinvoimasta" ei valvojien mielestä ole sopiva keskustelun aihe ydinvoimapalstalle! Sen sijaan he ovat kylläkin paaponeet erilaisia nimittelyketjuja, jotka ovat selkeästi sääntöjen mukaan kiellettyjä.

Tiedoksi @Suomi24 @Aller

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Natoon mars kirjoitti:

Tutustuin tänään tähän Puhutaan ydinvoimasta -palstaan. Olipahan surkein näkemäni yritys suoltaa värittynytta (väsynyttä) propagandaa mukamas puolueettomana. Sivuston uskottavuus paranisi melko paljon jo sillä kun edes kiistattomat faktat olisivat kohdallaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu