Kiitos Suomen valtio että elätät minut

Kiitos että saan joka kuukausi rahaa tilille jotta voin syödä ja juoda. Kiitos myös kaikille jotka ei palkkaa minua töihin koska sitten saan lomailla ja olla vaan kotona. Kiitos kun pilasitte unelmani kun en voi ansaita rahaa.
10137
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ja mikäs sinua estäisi menemästä töihin ja ansaitsemasta rahaa?

Päihde- ja mielenterveysongelmiin on tarjolla paua, hae sitä ja sitoudu hoitoosi.

Muuten, se on kunta tai kaupunki joka sinua elättää, ei valtio. Siis jos saat toimeentulotukea.

Äänestä
  • ...siis APUA on tarjolla....

    Äänestä

Raha unelmana on aika vieras asia. Se on eräs vaihdon väline ja spekulatiivisen operoinnin väline. Mutta unelmien taso ihmisillä yleensä liittyy heidän vapaudenasteeseensa.
Se on sellainen tarvehierarkia teoria, jonka ensimmäinen porras on ravinto.
Se missämäärin erilaisia asioita voidaan käyttää ihmisten kontrollin välineenä on mielenkiintoista.
Samoin kuin se missämäärin sellainen toiminta voi olla tahatonta?

Toivottavasti voit saada mahdollisimman piakkoin sellaisen työpaikan ja toimeentulon, jossa voit toimia ja edetä eteenpäin.

Äänestä
  • Saat sellaisen orjatyön josta ei rahaa jää käteen enempää kun nytkään. Joudut siltin painaa 8 tunnin päiviä. Se vaan on nykypäivää että ei muuta hommaa tarjota.

    Äänestä

  • tämä selvä. kirjoitti:

    Saat sellaisen orjatyön josta ei rahaa jää käteen enempää kun nytkään. Joudut siltin painaa 8 tunnin päiviä. Se vaan on nykypäivää että ei muuta hommaa tarjota.

    Sinne joudut sinäkin ja kun säästät ne 8 euroset tarkkaan niin jo ensi kesänä saatat ensimmäisen kerran elämäsi aikana kesälomareissullasi jo päästä itse omalla kustannuksellasi mummolaan saakka ilman että sairaan mummon tarvii haeskella puolesta matkasta.

    Äänestä

Nauti siitä että voit vaan olla. Jos tukia saa enmpi kuin palkkaa, niin onhan se hoopo mennä rasittamaan itseään. Minä en ole koskaan mennyt.
Palkka pitää olla enempi kuin tukiaiset... johan sen järkikin sanoo.

Nauti vapaudesta, rahaa tulee vaikkei nyt paljoo mutta kuitenkin, ei kukaan mene töihin töiden vuoksi, jotta firma pärjää, kyllä se raha sanelee tehdäänkö töitä vai ei.

Äänestä
  • Parasta nauttia niin kauan kuin se on mahdollista. Valtion luottoluokitus on jo laskenut, kohta se laskee lisää. Velanhoito tulee yhä kalliimmaksi ja menoja on pakko leikata, haluttiinpa tai ei. Kipeät päätökset odottavat heti vaalien jälkeen kesällä.

    Sosiaaliturvaa tullaan leikkaamaan niiltä, jotka eivät osoita mitään halua työntekoon. Niinpä on luvassa joko orjatöitä tai rahantulon loppuminen.

    Äänestä

Ole hyvä!

Äänestä

Onko tuon nimettömän tekstin kirjoittanut, kenties, kokoomusnuori - Romppainen? Viestin ideologia näyttäisi siltä. Ja hei huumorintajuu, kun oletatte multakin lukijalta sairaan huumorintajunne ymmärtämistä Suomi24- kirjoittelijahyypiöt anonyymit...

Äänestä

Minulla eiole mummoa tai muita sukulaisia. Itse olen kyllä orjatöitä tehnyt että tiedän mistä on kyse. Tein niitä kaks vuotta. Se 9 euroa meni kaljaan koska se työ pistää vit.uttamaan että oli pakko ryypätä joka viikonloppu. Kun orja työ loppu ni loppu juominenkin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Ikuisesti pummi kirjoitti:

Kiitos että saan joka kuukausi rahaa tilille jotta voin syödä ja juoda. Kiitos myös kaikille jotka ei palkkaa minua töihin koska sitten saan lomailla ja olla vaan kotona. Kiitos kun pilasitte unelmani kun en voi ansaita rahaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu