Uskosta luopuminen

Niina ©

Millaiset todisteet teille kelpaisi että luopuisitte jumala uskosta?

5

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hellari...

      Olen kokenut meielävästi Jumalan läsnäoloa ja Hän on ollut elämäni purressa yli 40 vuotta. Minusta ei voisi tulla ateistia sitten millään. Pitäisi kyllä mielen sókeutua.

      • Voi ei

        Väärän tulkinnan takia et luovu jumalauskosta ...... HEH HEH HEH


    • Ei mitkään. Minulla on filosofia, jonka mukaan Jumalan olemassa olemattomuus on mahdottomuus, ja jota ihmisperäinen tiedekään ei pysty murtamaan.

      Se ei pohjaa Raamattuun, vaan eksistentialismiin, logiikkaan ja siihen faktaan, että ihmisen tietous on rajallinen - tieteessä sattuu helposti virheitä etenkin silloin, kun se tutkii aikaa ennen ihmistä.

      Kristinuskossa vain nyt on useita ennustuksia, jotka osuvat nappiin. Niinkin suhteellisen moderni keksinnön kuin ydinpommin vaikutus on Raamatussa tarkkaan kuvattu.

      • Voi ei

        Filosofisi päätelmät eivät perustu tosiasioihin eikä faktoihin. Filosofisi höpöttää satuja. HEH HEH HEH ....

        Onko filosovillasi nimeä?


    • Hyvä kysymys! Ainakin jos voitaisiin osoittaa, että Jeesus Nasaretilainen on ollut aivan erilainen henkilö kuin se, miten evankeliumit hänet kuvaavat, luopuisin luultavasti kristinuskosta. En puhu nyt seurakuntien julistuksesta, vaan ihan historian Jeesuksesta, joka on toki toisenlainen kuin monien kristittyjen kuva hänestä. Koen rehellisen epäuskon parempana vaihtoehtona, kuin sen että teeskentelisin olevani kristitty, vaikken pysty enää uskomaan Jeesukseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      119
      4605
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      28
      3346
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3235
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2969
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      50
      2846
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      121
      2806
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2580
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2305
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2125
    10. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      8
      2022
    Aihe