Miten

Saan

Vaihdettua öljyt autooni? Auto on audi A3 olisi kiva tietää että osaisi itsekkin vaihtaa. Ettei aina tarvitse viedä korjaamolle.

10

5746

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku...

      Tuosta mallista en tiedä, mutta jonkin verran öljyjä vaihtaneena olen melko varma siitä, ettei öljyjen vaihtaminen ole kovin vaikeaa.

      Normaalissa polttomoottorissa on öljypohja. Öljypohjassa on tulppa (pultti). Avaamalla tuon tulpan öljyt saa ulos. Mainittakoot, että kone kannattaa ajaa lämpimäksi ennen öljynvaihtoa...

      Tietysti alla olisi hyvä olla joku purkki, etteivät öljyt valu maahan (/tallin lattialle).

      Kokemuksesta tiedän, että öljyjä pois laskiessa on hyvä olla kumihanskat käsissä...

      Tässä vaiheessa (kun viimeiset öljytipat ovat valumassa) voi esimerkiksi vaihtaa öljysuodattimen. Öljynsuodatinta vaihtaessa on yleensä uuden suodattimen tiiviste öljytty ennen sen ruuvaamista paikoilleen.

      Kun öljyt ovat saaneet rauhassa tippua vähän aikaa (muutama tippa saa vielä tulla, kunhan ei ainakaan virtaamalla), voi laittaa sen tulpan takaisin kiinni. Samalla voi ottaa sen (jäteöljy-) purkin pois auton alta.

      Viimeistään tässä vaiheessa olisi hyvä tietää kuinka paljon öljyä koneeseen mahtuu... Se ei ole ehdottoman välttämätöntä, mutta auttaa kummasti.

      Jos öljypohjan tilavuus tiedetään, niin sitten on suhteellisen helppoa kaataa sinne hitusen vähemmän kuin se mitä kirjat sanovat, ja hetken päästä tarkistaa öljyn taso mittatikusta. Kun öljyn taso on alamerkin yläpuolella lisätään öljyä vähä kerrallaan kunnes öljyn pinta on suurin piirtein ylämerkin kohdalla. Pieni ylitys ei haittaa, mutta liika on aina liikaa, on parempi että öljyn pinta on ylämerkin alapuolella, kuin että se olisi sen yläpuolella.

      Viimeisiä tippoja lisätessä pitää muistaa, että öljyn valuminen täyttöaukolta öljypohjaan kestää jonkin aikaa. Ennen kuin tarkistaa sitä öljyn pintaa on hyvä vaikka laskea hitaasti kymmeneen, että öljy ehtii valua.

      Kun öljyn pinta on sitten mittatikun ylä- ja alamerkin välissä, niin ei muuta kuin täyttökorkki kiinni ja se on siinä.

      Mutta jos on vaihtanut suodattimen, niin silloin kannattaa tarkistaa öljyn määrä muutaman kilometrin ajon jälkeen. Öljyn tasoa tarkistaessa on kuitenkin huomioitava, että koneen käydessä öljyä pumpataan koneen eriosiin, joten läheskään kaikki öljyt eivät ole koneen käydessä siellä öljypohjassa. Sammutuksen jälkeen pitää odotella muutaman minuutin ajan, että öljyt ovat varmasti ehtineet valua takaisin pohjaan.

      Jos öljy on vähentynyt alamerkin alapuolelle, niin sitten lisätään, mutta varovaisesti, ettei tule vahingossa täytettyä liikaa.

      Öljyn määrää on hyvä seurata muutenkin, kuin vain öljynvaihtojen "jälki-tarkastuksena"...

      Öljynpintaa ei tarvitse pitää aina ylämerkissä kiinni, mutta se ei myöskään saisi vajota alamerkin alle.

      Auton ohjekirjasta saattaa löytyä joitain tietoja, joista voi olla apua. Tällaisiä tietoja ovat mm. tarvittavan öljyn määrä ja laatu. Siellä voidaan myös kertoa, että mistä löytyvät sellaiset osat kuin mittatikku ja öljyntäyttöaukko.

      • Paljon

        Vastauksestasi! Enköhän oppinut taas jotakin uutta ja mielen kiintoista. Täytyykin Viikonlopun aikana harjoitella tämä öljyn vaihto ihan käytännössä.


      • minä
        Paljon kirjoitti:

        Vastauksestasi! Enköhän oppinut taas jotakin uutta ja mielen kiintoista. Täytyykin Viikonlopun aikana harjoitella tämä öljyn vaihto ihan käytännössä.

        Kannattaa etukäteen varmistaa että työkaluvalikoimasta löytyy tyhjennystulppaan sopiva avain. Näissä on nimittäin kaikenlaisia erikoisavainmallejakin automerkistä riippuen. Ja mikäli kyseinen tulppa on metallitiivisteellä, on se kertakäyttöinen eli uusi tiiviste olisi myös syytä olla. Ja kun ohjeessa puhutaan 'aja moottori lämpimäksi', muista että pois laskettava öljy on sitten lämmintä. Tai useimmiten kuumaa. Eli kun se tulppa aukeaa ja kuitenkin putoaa sinne tyhjennysastiaan ja öljyä tulee vauhdilla käsille niin varo ettet lyö samalla vielä päätäsi johonkin.
        Mittatikun ylä- ja alamerkin välinen öljymäärä on kerrottu usean auton ohjekirjassa.
        Vanhat öljyt viet sitten asianmukaiseen keräyspisteeseen.


      • urpo
        minä kirjoitti:

        Kannattaa etukäteen varmistaa että työkaluvalikoimasta löytyy tyhjennystulppaan sopiva avain. Näissä on nimittäin kaikenlaisia erikoisavainmallejakin automerkistä riippuen. Ja mikäli kyseinen tulppa on metallitiivisteellä, on se kertakäyttöinen eli uusi tiiviste olisi myös syytä olla. Ja kun ohjeessa puhutaan 'aja moottori lämpimäksi', muista että pois laskettava öljy on sitten lämmintä. Tai useimmiten kuumaa. Eli kun se tulppa aukeaa ja kuitenkin putoaa sinne tyhjennysastiaan ja öljyä tulee vauhdilla käsille niin varo ettet lyö samalla vielä päätäsi johonkin.
        Mittatikun ylä- ja alamerkin välinen öljymäärä on kerrottu usean auton ohjekirjassa.
        Vanhat öljyt viet sitten asianmukaiseen keräyspisteeseen.

        Tarkista myös että suodattimen vanha tiiviste lähtee suodattimen mukana pois ettet pistä kahta tiivistettä silloin voi öljyt lentää sieltä välistä pihalle.


    • mittatikku

      imemällä öljytikun reijästä.esim. Motonetissä myydään messinkistä tyhjennyspumppua.

    • Vaihdelaatikko

      Eräälle tuttavalleni kävi köpelösti elämänsä ensimmäisessä öljynvaihdossa: poika laski ulos vaihteistoöljyt ja sitten lisäsi moottoriin ylämerkkiin. Vähän oli ihmetellyt, kun öljyä tarvittiin vain niin vähän.

      Parikymmentä kilometriä ajettuaan vaihdelaatikko leikkasi. Sitten vain uutta laatikkoa ostamaan!

    • A3 -98

      Audisi alkaa jossakin vaiheessa ennen tai jälkeen omatoimisen öljynvaihdon valittaa huollon tarpeesta. Silloin kannattaa toimia seuraavanlaisesti:

      Ensin virrat pois ja sitten painoin trippimittarin nollausnapin pohjaan. Tämän jälkeen virrat päälle ja näyttöön tuli teksti "service oil". Sitten päästin trippimittarin nollausnapin ylös ja vedin kellonsäätönappia ulospäin n. parin sekunnin ajan. Näyttöön tuli teksti "service ----". Tämän jälkeen taas painoin tripin nollauksen alas ja näyttöön tuli teksti service "insp". Ei muuta kun taas tripin nappi vapaaksi ja kellon säätönappia itseä kohti parin sekan ajan. Näytöön teksti "service ---". Tämän jälkeen virrat pois.

    • Kaikille

      Vastauksistanne. Öljyt on nyt vaihdettu onnistuneesti ja huollon ilmaisin on kanssa saatu nollattua muutaman kokeilu kerran jälkeen.

    • operoin

      eihän audiin ja mersuun saa mennä vaihtelemaan edes oöljyjä, miksikö, takuu raukeaa,et sillee japsiin sitä vain itsekkin,semmosta

    • mkeker

      Miten vaidetaan/tarkistetaan manuaalivaihteiston öljy.Auto on Audi A3 2,0 vm 2005.En löydä täyttö/laskutulppaa mistään.Pitkää matkaa ajettaessa vaihteet ei pelaa hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1905
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      128
      875
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      123
      657
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      598
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      565
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      63
      503
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      274
      494
    11. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      487
    12. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      34
      463
    14. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      449
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      32
      441
    16. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      425
    17. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    19. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      9
      407
    20. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      406
    Aihe