Mitä syrjäytyminen todella on?

Syrjäytyminen

Mulla ei oikeen oo kamuja koulussa. Melkeen kaikki mun luokkalaiset välttelee muo ja ne puhuu musta selän takana! Ne sanoo vihaavansa muo ja naureskelee välillä. Jos vaikka meen jääkiekkomatsiin kukaan ei haluu tulla mun kanssa. Menin viime kerrallakin yksin. Jos oon saanu rahaa vaikka heseen ni meen tietty iskän tai siskon kaa sinne...eks tämmäset jutut PITÄIS tehä aikuisten kaa On mul ny kamui mut ei ne mun kaa mitää kivaa tee. jNE.

Luulen että syrjaytyminen on " asteen" vakavampi asia kun mun tilanteeni! Haluisin kuitenkin varmistaa. Jos mun tilanne ei oo lähelläkään syrjäytymistä voisiko joku selittää mitä se todella on. Olen toki kuullut mutta en oikein vakuuttunut niistä TEORIOISTA.

7

572

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äiti1

      Jos sanoo vihaavansa sua, on tilanne kyllä jo kiusan puolella. Juttele koulun terveydenhoitajan kanssa, opettajat ei usein osaa, kokeile toki sitäkin.

      Hakeudu harrastukseen, joka on mielestäsi kiva ja tee siitä pitkäaikainen harrastus. Niistä saa uusia kavereita. Jokin sosiaalinen harrastus, joukkue, partio, spr:n nuorisotoiminta jne. Koulu ei saisikaan olla ainoa paikka, josta saa kavereita.

      Olethan ystävällinen muille? Lue paljon kirjoja, joiden aihe kiinnostaa. Niistä saa mallia elmän eri tilanteisiin. Älä ole liikaa tietokoneella, mutta älä jää poiskaan. Se vain latistaa tunteet ja on vaikea käyttäytyä oikeassa elämässä. Olen huomannut omista lapsista tällaista, valitettavasti. Ei me aikuisetkaan aina osata käyttäytä tai kasvattaa. Oppia ikä kaikki.

      Et ole syrjäytynyt, mutta jotain kiusaa ympärilläsi on, se pitää saada loppumaan. Voit sanoa, jos joku sanoo vihaavansa sinua, että "anteeksi, mitä olen tehnyt väärin tms." Jos sulla on kamuja, pyydä joskus johonkin yleisesti pidettyyn juttuun mukaan, leffaan, kirjastoon, kotiisi, nuorisotalolle, uimaan tms.

    • Anonyymi

      Onko tilanne jo olennaisesti parantunut ?

      • Anonyymi

        Ei suinkaan, vaan jumikuulien määrä on lisääntynyt huimaa vauhtia niin, että
        tehdyissä tutkimuksissakin ollaan jo huolissaan siitä, että työkyvyttömien
        nuorten määrä on lisääntynyt räjähdysmäisesti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei suinkaan, vaan jumikuulien määrä on lisääntynyt huimaa vauhtia niin, että
        tehdyissä tutkimuksissakin ollaan jo huolissaan siitä, että työkyvyttömien
        nuorten määrä on lisääntynyt räjähdysmäisesti.

        Mistä löytyy tulevaisuuden vastuunottajat.


    • Anonyymi

      Vaikutat fiksulta tyypiltä, ja oletkin saanut ihan hyviä neuvoja. Tsemppiä vaan ja pidän peukkuja, että asiat lopulta kääntyvät itseäsi tyydyttävään tulokseen.

    • Anonyymi

      Oppisopimus koulutus on hyvä ja tärkeä oppimismuoto. Ammattikoulut pois ja tilalle oppisopimuskoulutus!

    • Anonyymi

      Kosiko kukaan karkauspäivänä ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      59
      1955
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1900
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      947
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe