mikä uskonto?

- raportointivelvollisuus
- seurustelutilanteissa valvoja mukana
- itsenäinen ajattelu tabu
- eronneita panetellaan
- eronneita kartetaan
- kuoltava ensiavussa ilman verta
- oma oikeuslaitos
- raiskaajien suojelua
- parta tabu
- saa valehdella uskonnon edun eteen

mikä uskonto?
593
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Nimen omaan USKONTO. Mutta meitä ei ole kutsuttu uskontoon vaan suhteeseen.

Äänestä
  • Ei kai mikään uskonto toimi noin?
    Pikemminkin amerikkalainen huuhaa kultti.

    Äänestä

Poliisi on kuin lahko itsekin arkistoi, muistaa, vainoaa, leimaa, kiusaa ja juoruilee jos apua pyytää tai uusjuutalaisista valittaa. Hyvin pieni kuppikunta teknisesti edistyksellisine tiedonsiirto, rekkarin kaukolukulaitteineen ja salakuunteluvälineineen on ollut inha kokemus. Ilkeää lahkoa hyysätään:(
Ei noudata enää Suomen Lakia kuten Metsästysviranomainen Lasse Heimo valitti sekä Google hakusanalla löytyy.

Nokian lopettaminen tuntuu kuin maanpetokselta että suomi voidaan köyhänä
myydä sitten pois? Lainvalvoja ampuu vaikka oman äitinsä? Tällä hetkellä se
suojelee maanpettureita ja Lahko manipuloi käpykylänpoliisia mielensä mukaan joka tuhoaa ihmisen maineen jos sille päälle sattuu mielivaltaisena juoruilevana ihmisten vihollisena. Myös teinejä kohtaan on nähty täällä fyysistä väkivaltaa. Ei täällä voi enää asua SAATANA joku mielisairas jehovamyönteinen viranomainen levittää vihaa radiopuhelimellaan jonka pieruja pitää ylläpitää

Äänestä

Eräs vanhimman vaimo joka on myös jt tai ainakin ulkoisesti näyttelee, voi olla, että itse ei edes usko koko uskoon. Hän haukkuu minua ja puutteitani apinan raivolla. Ilmeisesti hän myös tuntee jotain kauteutta minua kohtaan muutoinhan sellaisia haukkumisia ei voi käsittää koska emme ole ystäviä emmekä tekemisissä toistemme kanssa, mutta silti se viha, katkeruus ja kateus on ihan sairasta.

Äänestä

Lahkohan tuottaa Suomessa uskontojen uhrien tuki ry:n suurimman asiakasryhmän.

Aikaisemmin lahkon vessassa oli vitsaksia vekaroita varten, jotka itkemällä ilmaisivat sen, että eivät ymmärtäneet lahkopuheista yhtään mitään ja että tunnelma oli sietämätön. Kun korkein oikeus antoi ensimmäisen rikostuomion lapsen ruumiillisesta kurituksesta (ei ollut lahkolainen) sopeutui lahko, ja piiskaaminen on jokaisen sellainen oma asia, johon itse lahko ei ota kantaa, mutta lahkokirkon vessoissa ei vitsaksia enää ole.

Mutta miksei lahko muuten noudata lakia, esim. laiton henkilörekisterin kokoaminen ? Ilmeisesti siinä vaiheessa kun kiinnijääminen ja rangaistuksen mahdollisuus kasvaa riittävästi, sopeutuu lahko, ehkä omalla tavallaan, jonka saa sitten nähdä.

Lahkolainenhan ei vanhastaan saanut äänestää, mutta Bulgariassa asetettiin toiminnan sallimisen ehdoksi että jäsenellä on äänestämisen oikeus. Ja niin lahko poisti äänestämiskiellon.

Rahaahan siitä tulee, kun voi laittaa rivijäsenet asialle, kaupittelemaan vartiotornei.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kyssä- kirjoitti:

- raportointivelvollisuus
- seurustelutilanteissa valvoja mukana
- itsenäinen ajattelu tabu
- eronneita panetellaan
- eronneita kartetaan
- kuoltava ensiavussa ilman verta
- oma oikeuslaitos
- raiskaajien suojelua
- parta tabu
- saa valehdella uskonnon edun eteen

mikä uskonto?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu