Miksi Raamatun "Älä varasta" on edelleen moraalisesti pätevä, mutta seuraavalta sivulta löytyvä "Jos joku kiroaa isäänsä tai äitiään, häntä rangaistakoon kuolemalla" ei ole?
Miksi näin?
tätä mietin
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Raamattu on kokoelma eri aikakausilta syntyneiltä opetuksilta... joista näkyy hallitsijan periaatteet ja kulloinkin erityyppisen Jumalan 'kuva'. Siis, aikakausittain, elohim / anodai / Jahve jne.
Kun samaa legendaa satoja variaatioita kirjoitetaan uudelleen tuhansia kertoja, kielestä toiseen kääntämällä, asia väkisinkin vääristyy... sanojat muuttuvat , asia muuntuu tarinaa kerrottaessa yms.
Esim. Apokryyfiset kirjat, jotka ovat nykymaailmanpainoksesta poistettuja tekstejä, sisälsivät juutalaisille ominaista numero/yms magiaa jotka koettiin 'nykykristityille' liian harhaan johtavana, sillä kristinusko miekkakäännytys oli valtion 'asia'. Ja asiat pyrittiin yksinkertaistamaan kun oli paljon lukutaidottomia.
Että Jumala antoi Kuninkaalle kaiken vallan, että Kunkku saa sitten tuomita muita mielivaltaisesti ja surutta, kunhan muistaa että on Jumalasta se seuraava.
...
Siis : Raamattu on useiden tahojen uudelleen kirjoittama, kääntämä, muunneltu sepityskokoelma, siksi nuo kuinka pitää toimia ja elää eivät ihmetytä lainkaan.
Uskovaisilla, kristityillä, kun kuuluivat alistettujen 'orjakansalaisten' asemaan, joutuivat kohdelluiksi ryhmänä, joten joukko kuri monien asioiden suhteen oli tärkeää. Oma laki siis, lujittaa yhteenkuuluvaisuuden tunnetta, isänmaallisia tuntoja yms.
Huom. Raamattu sisältää kuvauksen taivaallisesta järjestelmästä, valtiosta valtiossa. Eräänlainen mafia siis. Toisin sanoen , orjuuteen joutunut kansa, vailla valtiota mutta omalla kulttuurilla varustettuna, jolloin säännöt ja lait ja määräykset olivat tärkeitä luomaan yhteenkuuluvuuden tunnetta.
Siis , ainoa järkevä selitys tähän sääntöjen monimutkaisuuteen on se, että jälkipolvien tahdotaan miettivän ja pitävän säännöt mielessä ja pitkät johdannot ja tarinat kuvataan usein siten että ihminen on vapaa tahdossaan ja toimissaan , mutta teeppä synti jumalaa kohtaan, niin et kirousta vaille jää.
Karu koodi, mutta aukee kun tajuaa sen että kyse on kansasta joka taistelee olemassaolostaan toisen kansan mielivaltaisten hallitsijoiden joukossa.