Tähän asti olen jaksanut luottaa että EU- parantaisi tavallisten kansalaisten tilannetta, mutta nyt on merkkejä siitä että Unioni saattaa alkaa hajoamaan. Ilmaston päästötavoitteista saattaakin muodostua jopa niin ristiriitainen ja epäoikeuden mukainen asia että eri jäsenmaat alkavat tosissaan kyseenalaistaa koko imperiumin. Venäjähän ei luota koko systeemiin ja vastustaa koko hanketta. Tuo ilmastonmuutos asia on yksi joka tulee aiheuttamaan erilaisia ristiriitaisia kannanottoja ! Meillehän on kerrottu kuinka vaarallista ilmaston lämpeneminen ja hiilidioksidin lisääntyminen on . Venäläiset eivät usko että ilmasto lämpiee vaan painvastoin, he uskovat että ilmasto kylmenee ! Ilmaston lämpenemisasian tekee vaaralliseksi se epäkohta johon pienituloiset ja vähävaraiset ihmiset ovat joutumassa. Maassamme on yhä enenevä määrä kansalaisia jotka ovat eläneet pienten tulojensa vuoksi suoranaisessa köyhyysloukussa. He ovat elää kituuttaneet jopa vuosikymmeniä pienillä tuloillaan. Jos nyt tähän yhtälöön koetettaisiin liittää ilmasto asiat ja että näitten vähävaraisten ,usein köyhyysloukussa elävien kansalaisten maassamme ja koko Euroopassakin pitää panostaa omaa rahaa joillakin toimilla. Vaikka sellaisilla toimilla kun verotuksen lisääminen, sähkön hinnan korottaminen , ruoan hinnan kohoaminen joilla selitetään että näillä toimilla maailma pelastuu. Kun ja jos pienituloisia aletaan vaatia että heidän pitää edelleen tinkiä ilmaston pelastamisen puolesta niin se saattaa aiheuttaa niin vakavan yhteiskunta poliittisen kriisin joka saattaa vaikuttaa siten että vähävaraisten kansalaisten ymmärtäjiin alkavatkin liittyä myöskin hyvätuloiset kansalaiset siten että he kyseenalaistavat koko EU- n moraalin. Jos ja kun riittävän suuri kansalaisten joukko sanoo että EU- toimii moraalittomasti lisäämällä pienituloisten ja vähävaraisten ihmisten taloudellista ahdinkoa niin siitä saattaa hyvinkin käynnistyä sellainen prosessi joka hajottaa koko Euroopan Unionin. Tämä vaara on todellinen eikä sitä pidä aliarvioida.
EU- näyttäisi alkavan yskimään !
vähävarainen .
653
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eräs esimerkki kertoo kuinka EU- ssa näkyy (moraalin vajaus ) .Euroopan unioni on hyväksynyt isojen sähköjätti firmojen sähkön myynnin ylihinnoittelun ! Sähköyhtiöthän ovat kaksinkertaistaneen sähkön myyntihinnan lisäämällä siihen sähkön siirron kulut ? Näin sähköyhtiöt ovat saaneet laillisesti korottaa sähkön hintaa 100 %. Ja kaiken tämän on EU hyväksynyt. Sähkön hinta on sellainen joka koskee ihan kaikkia. Vaikka olisi kuinka pienet tulot niin maksat jos käytät. Otin tämän sähkönmyynti kikan vain osoittaakseni että EU-ssa löytyy moraalin vajausta. Kun näitä vajausasioita kertyy riittävän paljon niin yhä useampi saattaakin huomata. EU- toimii moraalittomasti!
Ei eeuuta voi kaikesta syyttää. Suomen kurjuuteen ovat pääsyyllisiä meidän omat lipposemme, kataisemme ja stubbimme. Heidän ainoa tavoite on rikastuttaa itseään ja muita rikkaita. Ainoa joka voi jotain tehdä meidän hyväksi on EU.
Jos EU- ei ota meidän omiin negatiivisiin päätöksiimme riittävän kriittistä kantaa ja vaadi siihen korjausta niin se osoittaa silloin moraalin vajeen EU- ssa.
Voisitko vähän jaksottaa noita kirjoituksia, olisin lukenut tämän
mielelläni mutta nuo rivit menee sekaisin näissä "lakanoissa.
EU hajoaa ensi vuonna, jolloin alkaa sielunlain perusteella köyhien demokratiavallankumous kaikkialla maailmalla.
https://kirja.elisa.fi/ekirja/sielunlaki
Ei ihme jos eu välillä yskii, yskii tässä eeuun kansalaisetkin välillä.
Yskiminen ei vie henkeä, sen sijaan putinin pyssy-ohimolla-demokratia vie joiltakin venäläisiltä hengen. Toivottavasti putinin demokratia ei tule tänne!