Miten käynee..

Aamulla kuulin, miten Bush oli saanut ennenaikaisen viestin Arafatin kuolemasta, jolloin tämä järjen jättiläinen oli huudahtanut jotain luojan armosta ja ennenkaikkea oli heti ilmoittanut, että Usa:n tuki Israelin kansalle on vankkumaton. Siinä näette, kuinka tämä herra osaa käsitellä Lähi-Idän asioita! Varmasti oli diplomatia ja valtiomiestaidot huipussaan!

Hyvältä näyttää jälleen kerran. Rauhan asian taitaa saada haudata ja syvälle.
6457
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

"... oli heti ilmoittanut, että Usa:n tuki Israelin kansalle on vankkumaton."

Hyvin ymmärrettävää sinänsä. Hän oli luullut Arafatia Israelin johtajaksi.

Äänestä

tuo näytettiin eilen illalla BBC:n kanavalta.
Presidentti Bush puhui maansa asioista
(suora lähetys)

Bush keskeytti puheensa, kun hän sai tiedon Jasser Arafatin kuolemasta.
presidentti sanoi: ”kunnia hänen sielulleen”
ja toivoi rauhaisaa tulevaisuutta alueelle.

edes suomalainen media ei väärentele asioita niin kuin ajatar1

Äänestä

Onko sinulla jokin vaikea vaihe menossa elämässäsi?

Olen nähnyt sinun ennen kirjoittavan paljon tasapuolisempia kirjoituksia, mutta nyt yllätät negatiivisesti lähes joka tekstilläsi.

Minusta Bush vältti hienosti kiusauksen sanoa jotakin kielteistä entisestä terroristijohtajasta, vaan toivoi rauhaa hänen sielulleen.

Oliko siinäkin mielestäsi jotain pahaa?

Äänestä
  • tehdäänköhän sille eutanasia kun se on kerta koneissa kiinni aivokuolleena vai lennättääkö ranskalaiset jasserin jetillä päin knessetiä?

    Äänestä

Mitähän ohjelmaa olet katsonut, tai sitten joku kerto sinulle satuja. Tajuat senki että tapahtu mitä tapahtu, USA:n tuki Israelille on ja pysyy. Ei siihen tarvita mitään Arafatin kuolemaa. Eikä sitä ole tuossa yhteydessä sanottukaan, kuten nuo muutkin tiesi jotka katsoivat ton ohjelman.

Äänestä
  • Aloittaja

    Jahas..näyttää tulleen postia viikonlopun aikana, joten laitan tähän palautetta. Se tieto, jonka kuulin tuli tv:n välityksellä ja suomalaisen toimittajan taholta. Olin juuri valmistautumassa töihin lähtöön, joten en laittanut merkille sitä, mikä kanava oli kyseessä. Siinä kuitenkin mainittiin Bushin painottaneen tukeaan Israelille, joka on mielestäni suorastaan kardinaalimunaus.

    Ns.maailman vaikutusvaltaisimman maan presidentin olisi olettanut osanneen muodostaa sanomansa diplomaattisemmin edes. Ei ainakaan luottamus palestiinalaisten keskuudessa tuolla lisäänny!

    Nyt jos koskaan olisi Yhdysvalloilla mitä oivin tilaisuus näyttää kykynsä kansainvälisissä, tulenaroissa tilanteissa, kun tuo Irak-skandaalikin edelleen mörkönä taustalla kummittelee. Mielenkiintoista nähdä, onko Bush saanut muotoiltua sanomansa neutraalimpaan suuntaan sitten, kun Arafat on todella kuollut.

    Voi sua Hitman1, kun kannat huolta minun tulenpalavista kommenteistani;) Olen luonteeltani kiihkeä ja suora, joten välillä se paistaa todella hyvin kirjoituksistani, kun kyseessä on asia, joka on mielestäni todella uskomaton munaus.

    ps.en jaksa uskoa, että toimittajatkaan saavat ihan mitä tahansa lööperiä valtakunnallisessa mediassa päästellä:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lauraline kirjoitti:

Aamulla kuulin, miten Bush oli saanut ennenaikaisen viestin Arafatin kuolemasta, jolloin tämä järjen jättiläinen oli huudahtanut jotain luojan armosta ja ennenkaikkea oli heti ilmoittanut, että Usa:n tuki Israelin kansalle on vankkumaton. Siinä näette, kuinka tämä herra osaa käsitellä Lähi-Idän asioita! Varmasti oli diplomatia ja valtiomiestaidot huipussaan!

Hyvältä näyttää jälleen kerran. Rauhan asian taitaa saada haudata ja syvälle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu