Aamulla kuulin, miten Bush oli saanut ennenaikaisen viestin Arafatin kuolemasta, jolloin tämä järjen jättiläinen oli huudahtanut jotain luojan armosta ja ennenkaikkea oli heti ilmoittanut, että Usa:n tuki Israelin kansalle on vankkumaton. Siinä näette, kuinka tämä herra osaa käsitellä Lähi-Idän asioita! Varmasti oli diplomatia ja valtiomiestaidot huipussaan!
Hyvältä näyttää jälleen kerran. Rauhan asian taitaa saada haudata ja syvälle.
Miten käynee..
6
447
Vastaukset
- toki
"... oli heti ilmoittanut, että Usa:n tuki Israelin kansalle on vankkumaton."
Hyvin ymmärrettävää sinänsä. Hän oli luullut Arafatia Israelin johtajaksi. - totuutta
tuo näytettiin eilen illalla BBC:n kanavalta.
Presidentti Bush puhui maansa asioista
(suora lähetys)
Bush keskeytti puheensa, kun hän sai tiedon Jasser Arafatin kuolemasta.
presidentti sanoi: ”kunnia hänen sielulleen”
ja toivoi rauhaisaa tulevaisuutta alueelle.
edes suomalainen media ei väärentele asioita niin kuin ajatar1 Onko sinulla jokin vaikea vaihe menossa elämässäsi?
Olen nähnyt sinun ennen kirjoittavan paljon tasapuolisempia kirjoituksia, mutta nyt yllätät negatiivisesti lähes joka tekstilläsi.
Minusta Bush vältti hienosti kiusauksen sanoa jotakin kielteistä entisestä terroristijohtajasta, vaan toivoi rauhaa hänen sielulleen.
Oliko siinäkin mielestäsi jotain pahaa?- re-pete
tehdäänköhän sille eutanasia kun se on kerta koneissa kiinni aivokuolleena vai lennättääkö ranskalaiset jasserin jetillä päin knessetiä?
- Jeremias
Mitähän ohjelmaa olet katsonut, tai sitten joku kerto sinulle satuja. Tajuat senki että tapahtu mitä tapahtu, USA:n tuki Israelille on ja pysyy. Ei siihen tarvita mitään Arafatin kuolemaa. Eikä sitä ole tuossa yhteydessä sanottukaan, kuten nuo muutkin tiesi jotka katsoivat ton ohjelman.
Jahas..näyttää tulleen postia viikonlopun aikana, joten laitan tähän palautetta. Se tieto, jonka kuulin tuli tv:n välityksellä ja suomalaisen toimittajan taholta. Olin juuri valmistautumassa töihin lähtöön, joten en laittanut merkille sitä, mikä kanava oli kyseessä. Siinä kuitenkin mainittiin Bushin painottaneen tukeaan Israelille, joka on mielestäni suorastaan kardinaalimunaus.
Ns.maailman vaikutusvaltaisimman maan presidentin olisi olettanut osanneen muodostaa sanomansa diplomaattisemmin edes. Ei ainakaan luottamus palestiinalaisten keskuudessa tuolla lisäänny!
Nyt jos koskaan olisi Yhdysvalloilla mitä oivin tilaisuus näyttää kykynsä kansainvälisissä, tulenaroissa tilanteissa, kun tuo Irak-skandaalikin edelleen mörkönä taustalla kummittelee. Mielenkiintoista nähdä, onko Bush saanut muotoiltua sanomansa neutraalimpaan suuntaan sitten, kun Arafat on todella kuollut.
Voi sua Hitman1, kun kannat huolta minun tulenpalavista kommenteistani;) Olen luonteeltani kiihkeä ja suora, joten välillä se paistaa todella hyvin kirjoituksistani, kun kyseessä on asia, joka on mielestäni todella uskomaton munaus.
ps.en jaksa uskoa, että toimittajatkaan saavat ihan mitä tahansa lööperiä valtakunnallisessa mediassa päästellä:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2417397Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1393821Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1172168- 351416
Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261407- 331362
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3371179Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.141992Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23928Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä7897